J.Soikāna Ludzas mākslas skolas sadarbība ar Moletu mākslas skolu (Lietuva) aizsākās 2018. gadā, kad tika izstrādāta ideja īstenot aktivitātes abu skolu audzēkņiem. Toreiz Ludzai bija aktuāli atjaunot kokapstrādes vai koktēlniecības nodarbības, bet kabinets bija nožēlojamā stāvoklī, darbarīki bija pavisam nolietojušies. Lietuvas partneru skolai projekta īstenošana bija jauna pieredze, un viņi nolēma attīstīt aušanas, kokapstrādes un keramikas jomu.
Projektu “CraftWays” atbalstīja 2020. gadā. Mūsdienās bija grūti iedomāties, ka projekta īstenošanu var ietekmēt tādi pasaules dramatiski notikumi, kā epidēmija un karš. Šķita, ka medicīna ir pietiekami attīstīta, lai cilvēce varētu ātri apturēt slimību izplatīšanos. Šķita, ka mūsdienās nav tādu cilvēku, kas nesaprot, ka karš ir katastrofa. Diemžēl, noskaidrojās, ka tas ne tikai var notikt, bet tas notika, kā arī ietekmēja projektu, kurā sākotnēji bija iesaistīti arī divi partneri no Baltkrievijas, un kuri vēlāk vairs nevarēja piedalīties projekta aktivitātēs.
Divu gadu laikā Ludzas un Moletu mākslas skola organizēja vairākas nodarbības saviem audzēkņiem – jaunajiem amatniekiem, pētīja vietējos arodus. Ludzā viņi mācījās strādāt ar jauniegādāto kokapstrādes aparatūru, bet Moletos – arī aust un veidot no māla. Projekta beigās lietuvieši projektam pievienoja gleznošanu un grafiku. Ludzas jaunie amatnieki iesaistījās koka krucifiksu pētīšanā. Šo darbu tagad bija patīkami darīt, jo koktēlniecības kabinets mākslas skolā bija pilnīgi izremontēts un aprīkots ar jauniem darbgaldiem un instrumentiem.
Skolu audzēkņi arī bija viesojušies Ludzā un Moletos, piedalījās kopīgajās darbnīcās. Iespējams, kāds no bērniem kādreiz sasaistīs savu dzīvi ar kādu tradicionālo arodu, tādējādi turpinot vietējās tradīcijas.
Moletu un Ludzas mākslas skolas pedagogi vairākkārt ir tikušies tiešsaistes semināros (Ludza organizēja veselas astoņas lekcijas, kuras vadīja tēlnieki, pētnieki, meistari, pasniedzēji no Latvijas un no Lietuvas). Lekciju ieraksti ir pieejami projekta YouTube kanālā (https://www.youtube.com/@craftways1648). Jaunu iespaidu gūšanai un saliedēšanai pedagogi bija devušies mācību braucienā uz Igaunijas pilsētu Viljandi, kur viņi piedalījās Tartu Universitātes Viljandes Kultūras akadēmijas organizētajās nodarbībās.
Lai gan Antuans de Sent-Ekziperī savā grāmatā “Cilvēku zeme” rakstīja par citu profesiju, viņa pārdomas par dzīvi ideāli sader ar to sadarbību, kas veidojas starp amatniekiem: “Iespējams, jebkura amata diženums, pirmkārt un galvenokārt, slēpjas tajā, ka tas vieno cilvēkus, jo pasaulē nav nekā vērtīgāka par saitēm, kas saista cilvēku ar cilvēku.” Laikam, tieši “CraftWays” izveidoto saišu dēļ radās arī jauna ideja “Together in Art” jeb “Kopā mākslā”, un projekts tika iesniegts jaunajā programmā. Ja tas iegūs finansiālo atbalstu, tiks īstenotas kopīgas aktivitātes, šoreiz iesaistot arī Ludzas Mūzikas pamatskolu. Rezultāti būs zināmi 2023. gada beigās.
Projekts “CraftWays” (Nr. ENI-LLB-2-283) tiek īstenots Eiropas kaimiņattiecību instrumenta ietvaros un to finansē Eiropas Savienība.
Šo publikāciju finansē Eiropas Savienība. Par šīs informācijas saturu pilnībā ir atbildīga Ludzas novada pašvaldība, un tas nekādā veidā nevar tikt izmantots, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.
Vairāk par projektu lasiet šeit…