Svētdiena, 2022. gada 29. maijs
Raivis, Raivo, Maksis
Sunny

Tradicionālo prasmju saglabāšana un popularizēšana jauno amatnieku apmācībā pārrobežu sadarbībā starp Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pierobežas reģioniem ENI-LLB-2-283 “CraftWays”

2020. gada 09. jūlijā sākās projekta “CraftWays” (Nr. ENI-LLB-2-283) īstenošana.

Projekta galvenā ideja ir nodot tradicionālās prasmes un arodus jaunākajām paaudzēm un šī mērķa sasniegšanai piesaistīt jaunus amatniekus vietējo arodu pētīšanā un praktizēšanā. Ja jums ir vēlme sasniegt augstākus mērķus, vislabāk ir strādāt komandā, tāpēc arī šajā projektā iesaistījās vairāki profesionāļi, lai kopīgi īstenot ideju – J.Soikāna Ludzas mākslas skolas pedagogi, Glubokoje J.Drozdoviča Mākslas skolas skolotāji, Novopolockas tradicionālo arodu centra amatnieki un Moletu Mākslas skolas pedagogi.

Projekta mērķis: veicināt, saglabāt un popularizēt nemateriālo vēsturisko un kultūras mantojumu – tradicionālos arodus un prasmes.

Īstenošanas termiņš: 09.07.2020. – 08.04.2022.

Projekta budžets: 303 404.00 EUR, t.sk. ES finansējums: 273 063.60 EUR.

Galvenās projekta aktivitātes:

• kopīgais seminārs Ludzā (LV) “Baltu un slāvu kultūrvēsturiskā mantojuma kopīgās un atšķirīgas pazīmes”
  • kopīgais seminārs Glubokoje (BY) “Tautas maļavankas mākslas pētniecība kā nozīmīgs māksliniecisks un garīgs Baltkrievijas nacionālās kultūras atdzimšanas uzdevums”
  • kopīgais seminārs Novopolockā (BY) “Tūrisma veidi, to raksturīgās īpašības un attīstības iespējas Baltkrievijas, Latvijas un Lietuvas pierobežas reģionos”
  • kopīgais seminārs Moletu pilsētā (LT) “Dzīves koks Baltijas kultūrā”
  • kopīgais mācību brauciens uz Viļjandes Kultūras akadēmiju (Igaunijā)
  • jaunu amatnieku apmācības J.Soikāna Ludzas mākslas skolā (kokapstrādes jomā); amatnieki pētīs krucifiksus Latgalē
  • jaunu amatnieku apmācības J.Drozdoviča Glubokoje mākslas skolā (maļavanka)
  • jaunu amatnieku apmācības Novopolockas tradicionālo arodu centrā (klūgu pīšana, salmu pīšana, keramika, izšūšana, auduma apgleznošana)
  • jaunu amatnieku apmācības Moletu Mākslas skolā (aušana, keramika un kokapstrāde)
  • tiks izveidots 1 video ieraksts par vietējiem arodiem un tradīcijām
  • tiks izveidots kanāls YouTube, kurā tiks publicēti meistarklašu ieraksti
  • tiks publicēta brošūra “Poozerjes tradicionālie arodi” (Novopolocka)
  • tiks izremontēts kokapstrādes kabinets J.Soikāna Ludza mākslas skolā
  • tiks izremontēti vairāki kabineti Novopolockas tradicionālo arodu centrā
  • partneri iegādāsies jaunu aprīkojumu, mēbeles, tehniku, iekārtas, instrumentus.

Jau pabeigtās aktivitātes Ludzā:

• izremontēts kokapstrādes kabinets J.Soikāna Ludza mākslas skolā;
  • J.Soikāna Ludza mākslas skolas kokapstrādes kabinets tika aprīkots ar jaunām mēbelēm, darbgaldiem, iekārtām un instrumentiem;
  • izveidots projekta kanāls YouTube;
  • organizēts kopīgs seminārs “Baltu un slāvu kultūrvēsturiskā mantojuma kopīgās un atšķirīgas pazīmes”, kas notika tiešsaistes formātā.

Publikācijas par projektu:

Raksts Ludzas novada pašvaldības tīmekļa vietnē “CraftWays – arodu ceļš” (10.08.2020.);

Raksts Ludzas novada pašvaldības tīmekļa vietnē “Jauns aprīkojums J.Soikāna Ludzas mākslas skolai CraftWays projekta ietvaros” (28.06.2021.);

Raksts Ludzas novada pašvaldības tīmekļa vietnē “Tiek remontēts J.Soikāna Ludzas mākslas skolas kokapstrādes kabinets” (01.07.2021.);

Raksts Ludzas novada pašvaldības tīmekļa vietnē “Vēl viens solis uz priekšu: Mākslas skolā ir izremontēts kokapstrādes kabinets” (10.12.2021.);

Latgales reģionālās televīzijas sižets par projektu “J.Soikāna Ludzas mākslas skolā labiekārtots kokapstrādes kabinets” (17.12.2021.).

Šī publikācija ir tapusi ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šīs informācijas saturu pilnībā ir atbildīga Ludzas novada pašvaldība un tas nekādā veidā nevar tikt izmantots, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.