Sabiedrība Noderīgi Vide
foto

Jebkurš īpašums uzliek atbildību, un katra zemes īpašnieka pienākums ir ierobežot latvāņu izplatību. Augu aizsardzības likuma 18.1 panta trešajā daļā ir noteikts, ka Latvijā aizliegts audzēt invazīvo augu sugu sarakstā iekļautās augu sugas.

Sosnovska latvānis, kuru Latvijā ieveda kā perspektīvu lopbarības augu, ir atzīts par invazīvu augu sugu. Augu aizsardzības likums nosaka, ka invazīva augu suga ir Latvijas dabai neraksturīga suga, kas apdraud vietējās sugas un to dzīvotnes vai rada ekonomiskus zaudējumus, kaitējumu videi vai cilvēka veselībai. Invazīvo augu sugu sarakstā iekļautās augu sugas zemes īpašniekam vai valdītājam ir pienākums iznīcināt, ja tās izplatījušās zemē (t.sk. ceļmalās, ūdenstecēs, krūmājos).

Ar Sosnovska latvāni invadēto teritoriju īpašnieku pienākumi veikt latvāņa izplatības ierobežošanas pasākumus ir noteikti 2008. gada 14. jūlija Ministru kabineta noteikumos Nr. 559 “Invazīvo augu sugas – Sosnovska latvāņa – izplatības ierobežošanas pasākumi”. Noteikumu 23.1. apakšpunktā noteikts, ka personai ir jānovērš latvāņa sēklu izplatīšanās, attīstītās ziedkopas ar sēklām jānovāc, neļaujot tām izbirt, un jāsadedzina. Savukārt, 26. punkts definē, ka gadījumā, ja latvāņa augs ir konstatēts personai piederošajā zemes vienībā, tiek uzskatīts, ka latvāņa izplatības ierobežošanas pasākumi nav veikti.

Saskaņā ar Augu aizsardzības likuma 25. pantu, par invazīvo augu sugu audzēšanu, izplatības pieļaušanu, ierobežošanas pasākumu neīstenošanu, kā arī informācijas nesniegšanu Valsts augu aizsardzības dienestam par invazīvo augu sugu invadētajām platībām, zemes īpašniekam vai tiesiskajam valdītājam var tikt piemērots administratīvais sods, sākot no brīdinājuma līdz naudas sodam.

• Privātpersonām: brīdinājums vai naudas sods no 50 līdz 1500 eiro;
  • Juridiskām personām: brīdinājums vai naudas sods no 300 līdz 3000 eiro.

Valsts augu aizsardzības dienesta mājaslapā ir pieejama informācija par latvāņu iznīcināšanas metodēm, skatīt šeit.

Aicinām ziņot par nesakoptām teritorijām Ludzas novada Pašvaldības policijai rakstot uz e-pastu: pasv.policija@ludzasnovads.lv vai zvanot uz tel. +37126645929.