Sabiedrība
Seminārs probācijas dienests attēloti semināra dalībnieki

Valsts probācijas dienests ir izveidots 2013. gada 7. oktobrī un atrodas Tieslietu ministrijas pārraudzībā. Šogad dienestam aprit apaļi 20 gadi, savukārt Ludzas nodaļa šogad maijā kļūs pilngadīga. Probācijas dienesta uzdevums ir sekmēt noziedzības novēršanu valstī, nodrošināt sabiedrībā izciešamo sodu kvalitatīvu izpildi, koordināciju un atslogot pārējo tiesību aizsardzības iestāžu darbu.

Valsts probācijas dienests jau ilgstoši īsteno sekojošas funkcijas:  

  1. Izlīguma organizēšana un vadīšana, kas ir strukturēts pārrunu process, kurā brīvprātīgi piedalās cietušais un persona, kura izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, un kuru vada neitrāla persona – starpnieks, palīdzot iesaistītajām pusēm vienoties par savstarpēji pieņemamu un taisnīgu risinājumu;
  2. Izvērtēšanas ziņojuma sagatavošana, kura mērķis, ņemot vērā konkrētā cilvēka domāšanas veidu, uzvedību, attieksmi un noziedzīga nodarījuma izdarīšanu veicinošos sociālos apstākļus, ir sniegt vispusīgu, objektīvu informāciju, uz kuras pamata tiks izlemts jautājums par nosakāmo sodu vai nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu no soda izciešanas;
  3. Sabiedriskais darbs, kad notiesātais bez atlīdzības no mācībām un darba brīvajā laikā veic sabiedrībai noderīgu darbu;
  4. Uzraudzības īstenošana, kas ir pasākumu kopums ar mērķi atturēt personu no jaunu pārkāpumu izdarīšanas, nodrošinot kontroli un atbalstu, piesaistot gan iekšējos, gan ārējos resursus (probācijas programmas, psihologs, narkologs, psihiatrs utt.) notiesātā uzvedības korekcijai;
  5. Uzraudzības ietvaros tiek īstenotas arī probācijas programmas, kuru pamatmērķis ir veicināt probācijas klientu domāšanas, attieksmes un uzvedības maiņu, lai viņi spētu veiksmīgi integrēties sabiedrībā un ievērot sabiedrībā vispārpieņemtās normas un likumus.

Darbā ar notiesātajiem svarīga loma ir starpinstitūciju sadarbībai, līdz ar to regulāri tiek rīkotas starpinstitūciju sadarbības sanāksmes, kuru laikā iestādes, kuras strādā ar konkrēto probācijas klientu, apmainās ar savā rīcībā esošo informāciju un kopīgi izstrādā turpmākā darba stratēģiju vai mēģina rast risinājumu kādai konkrētai problēmai, tādējādi mazinot probācijas klientu atkārtotu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanas risku.

Kopš 2023. gada 1. janvāra Valsts probācijas dienests īsteno jaunu funkciju – probācijas novērošanu. Tas ir audzinoša rakstura piespiedu līdzeklis, ko piemēro bērniem vecumā no 11-18 gadu vecumam. Probācijas novērošanu piemēro tiesa, uz laiku no viena gada līdz trim gadiem. Probācijas novērošana ir bērna uzvedības uzraudzība un bērna iesaistīšana viņa vecumam, psiholoģiskajām īpašībām un attīstības līmenim piemērotos sociālās uzvedības korekcijas un sociālās rehabilitācijas pasākumos. Šīs funkcijas ietvaros darbs notiek ne tikai ar pašu probācijas klientu, bet arī ar viņa ģimeni. Līdz šim Ludzas nodaļa nav saņēmusi izpildei tiesas nolēmumu , ar kuru būtu piemērots šāds audzinoša rakstura piespiedu līdzeklis.

Ludzas nodaļas vecākās probācijas speciālistes Aija Ziediņa un Margarita Anča 2023.gada 28.martā Ludzas novada pašvaldībā organizēja izglītojošo semināru sadarbības partneriem, kurā skaidroja darbu ar nepilngadīgajiem un jauniešiem, informējot klātesošos par jauno dienesta funkciju – probācijas novērošana un starpinstitūciju sadarbības nozīmi darbā ar probācijas klientiem. Uz tikšanos bija ieradušies gan Ludzas novada Sociālā dienesta, gan bāriņtiesas, pašvaldības policijas, izglītības pārvaldes pārstāvji, kā arī izglītības iestāžu darbinieki.

Tikšanās laikā raisījās arī diskusijas par to, kurš pašvaldības speciālists ir atbildīgs par profilakses lietas iekārtošanu un uzvedības sociālās korekcijas programmas izstrādi bērnam, par savlaicīgu savstarpējo informācijas apmaiņu un citiem svarīgiem jautājumiem.

Tika aktualizēts jautājums par preventīvajiem pasākumiem bērniem un jauniešiem likumpārkāpumu mazināšanai jauniešu vidē. Pašvaldības policijas pārstāvji informēja klātesošos par to, ka viņi ir jau uzsākuši preventīvos pasākumus novada skolās. Savukārt Valsts probācijas dienesta Ludzas nodaļas darbinieki jau iepriekš ir vadījuši informatīvus seminārus skolās un plāno to darīt arī turpmāk.

Seminārā tika uzsvērts profesionālās ieinteresētības un atbildības principa nozīmīgums, jo speciālistu ieinteresētība profesionāli strādāt, profesionāli izzināt situāciju un uzņemties iniciatīvu turpmāko pasākumu īstenošanā, ir viens no stūrakmeņiem veiksmīgam darbam ar klientu viņa dzīves kvalitātes uzlabošanā.

Līdz šim Valsts probācijas dienesta Ludzas nodaļai ir bijusi veiksmīga sadarbība ar valsts un pašvaldības iestādēm, uz ko mēs ceram arī turpmāk, jo mums visiem kopīgi ir jāiegulda resursi jauniešos, kas ir mūsu nākotne.