Arvien plašāk tiek diskutēts par dažādu videi draudzīgu un inovatīvu risinājumu ieviešanu daudzās jomās, kā, piemēram, būvniecībā, ražošanā, pārtikā, mazākās vai lielākās saimniecībās utt. “Zaļā domāšana” kļūst arvien populārāka un tās integrācija – arvien iespējamāka un vienkāršāka.
No 2023. gada 12. līdz 16. jūnijam Latgales plānošanas reģiona pašvaldību darbinieki 20 cilvēku delegācijas sastāvā devās uz Hamaras pašvaldību Norvēģijā pieredzes apmaiņas braucienā, kurš tika rīkots Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” Divpusējās sadarbības projekta “Videi draudzīgu un inovatīvu risinājumu ieviešanas pieredzes apmaiņa starp Hamaras pašvaldību Norvēģijā un Latgales plānošanas reģionu Latvijā“ ietvaros.
Ludzas novada pašvaldību pieredzes apmaiņas braucienā pārstāvēja Ludzas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Valdis Maslovskis un Vides inženieris Aleksandrs Narnickis.
Brauciena mērķis bija gūt pieredzi pakalpojumu sniegšanas organizācijā, videi draudzīgu risinājumu ieviešanā un sabiedrības iesaistē lēmumu pieņemšanā.
Vizītes ietvaros tika organizēta tikšanās ar Hamaras pašvaldības pārstāvjiem, iepazīšanās ar pašvaldības darba organizāciju un struktūru – vadību, plānošanu un lēmumu pieņemšanu. Pieņemšanas laikā pie pašvaldības vadītāja Einar Busterud tika prezentēts Latgales plānošanas reģions un visas 9 delegāciju pārstāvošās pašvaldības. Tika apmeklēts arī Hamaras Tirdzniecības centra “CC Hamar” publiskais parks, kas atrodas uz TC jumta un ir labiekārtots ar spēļu laukumiem, āra trenažieriem, atpūtas soliņiem, zaļajām zonām un pat dzīvojamām telpām.
Jau pirmajā vizītes dienā delegācijai bija iespēja apmeklēt pašvaldības veidotu pilsētvietu “CityLab”, tiekoties ar vides un viedo risinājumu ekspertiem, kuri informēja par tām aktivitātēm, kas tiek veiktas, lai samazinātu CO2 emisiju, kā arī par to, kā notiek pilsētplānošana un digitālo rīku izmantošana pakalpojumu sniegšanā, informācijas apstrāde. Piemēram, izmantojot sociālo mediju Instagram, pēc bilžu/video publicēšanas ģeolokācijas tiek pētīts, kuras ir populārākās vietas pilsētā uz kurām dodas pilsētnieki un pilsētas viesi. Balstoties uz datiem, tiek plānoti pilsētas labiekārtošanas un modernizēšanas darbi, kas attiecas uz pilsētas vides uzlabošanu, sabiedrības iesaisti un tūristu piesaisti.
“CityLab”, kā apgalvo Hamaras pašvaldības pārstāvji, ir pilsētas urbānā sirds. Šeit ir iespēja radošā un neformālā vidē organizēt tikšanās, sabiedriskās apspriedes vai kādu projektu un iniciatīvu virzību. Turpat pilsētas centrā ir izveidots Hamaras “Urbānais dārzs”, kurā notiek starppaudžu aktivitātes – bērni un seniori kopīgi rūpējas par dārzeņiem un garšaugiem, tos vēlāk kopā novācot. Dārzā atrodas arī urbāno bišu stropi. Sadarbība notiek arī ar ieslodzījuma vietām, jo paaugstināto dobju kastes veido ieslodzītie.
Vizītes ietvaros tika apmeklēti divi lieli un Hamaras pašvaldībai ļoti nozīmīgi uzņēmumi atkritumu pārstrādes un siltuma ražošanas jomā. Apmeklējot “Sirkula recycling” bija iespēja gūt ieskatu, kā tiek šķiroti atkritumi, kā tie tiek izmantoti atkārtoti – kompostējot un ražojot augsni, labojot uz šķirošanas punktu atvestos priekšmetus un ierīces, ko pēc tam piedāvāt atkārtoti iegādāties iedzīvotājiem par samazinātu cenu. Delegācijai bija iespēja novērot, kā iedzīvotāji ierodas un pašrocīgi šķiro atkritumus, atbilstoši katram speciāli veidotajam šķirošanas punktam, kā arī uzzināt par iedzīvotāju iesaistes un informētības procesiem, ieviešot šādus videi draudzīgus un inovatīvus risinājumus Hamaras pašvaldībā un reģionā. Uzņēmuma teritorijā ir izveidots veikals, kurā var iegādāties preces, kurām piešķirta “otra dzīve” – interjera priekšmeti, gaismekļi, apģērbs, sporta preces, virtuves piederumi, preces atpūtai un hobijiem, elektropreces, bērnu preces utt.
Savukārt, siltumapgādes uzņēmumā “Eidsiva Bioenergy” tika gūta pieredze, kā ražot siltumu, dedzinot atkritumus. Ar uzņēmuma vadību tika diskutēts par ietekmi uz vidi, kāds risinājums ir mazāk kaitīgs videi, vai atkritumu apglabāšana poligonā, vai dedzināšana. Tika diskutēts arī par sabiedrības izglītošanas un informēšanas kampaņām, kas saistītas ar videi draudzīgu atkritumu pārstrādi un to ietekmi uz dabu, kā arī cilvēkiem.
Delegācija apmeklēja arī notekūdeņu apsaimniekotājus – uzņēmumu “HIAS”. Tika plaši diskutēts par visiem darbības procesiem, kā arī blakus esošā ezera “glābšanu” no piesārņojuma, kurš pateicoties uzņēmuma aktīvai un profesionālai darbībai, statistiski katru gadu piesārņojuma daudzumu samazina. Notika arī praktiskā ekskursija pa uzņēmumu sniedzot ieskatu, kā tiek apsaimniekoti notekūdeņi, kādas sistēmas tiek izmantotas, lai efektivizētu procesu, kā dūņas un citas ķīmiskas vielas procesa noslēgumā var tik izmantotas augsnes apstrādei un bagātināšanai.
Visos uzņēmumos Latgales pārstāvjiem bija iespēja redzēt, kā izmantot visus resursus lietderīgi, piemēram, ražošanas procesos radīto siltumenerģiju un gāzi izmantot uzņēmumu ēku apkurei, kā arī sabiedriskajam labumam – apsildot futbollaukumu, kas atrodas blakus uzņēmuma “HIAS” teritorijai.
Pieredzes apmaiņas brauciens sniedza ļoti plašu ieskatu, kā notiek pašvaldības darbs, speciālistiem bija lieliska iespēja izzināt un diskutēt par sava darba specifiku. Iegūtās zināšanas un pieredze būs lielisks papildinājums, veicot ikdienas darbus un plānojot jaunus risinājumus gan reģiona, gan pašvaldību līmenī, it īpaši tagad, kad aktīvi sākas dažādu SAM projektu izstrāde. Iegūtie kontakti liecina, ka arī Norvēģijas speciālistiem ir liela interese par Latviju un Latgali, tāpēc, iespējams, tiks plānoti turpmāki projekti sadarbības nostiprināšanai.
Visi dalībnieki atzina šo braucienu par ļoti iedvesmojošu un lietderīgu, tas mudinājis apsvērt jaunu projektu idejas, balstoties uz pieredzēto Hamaras pašvaldībā un reģionā. Tā bija iespēja ne tikai uzklausīt un mācīties no norvēģu kolēģiem, bet arī iesaistīties diskusijās un izklāstīt, kā tas notiek pie mums Latvijā un Latgalē.
Pieredzes apmaiņas brauciens tika rīkots Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” Divpusējās sadarbības projekta “Videi draudzīgu un inovatīvu risinājumu ieviešanas pieredzes apmaiņa starp Hamaras pašvaldību Norvēģijā un Latgales plānošanas reģionu Latvijā“ ietvaros.
Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai!
#EEANorwayGrantsLatvia
Foto/ video reportāža – LPR sabiedrisko attiecību speciāliste Zaiga Lāce