Kultūra
Senākā Latvijas pilsēta Ludza svin savu 845. gadadienu!

No 12.-13. augustam Ludza svinēja savu 845 gadu jubileju! Pilsētas ielās valdīja rosība, svētku aktivitātes notika dažādās Ludzas vietās, tādā veidā ļaujot svētku apmeklētājiem apdzīvot Ludzas ielas, satikties un atkal apvienoties kopīgās svētku norisēs, koncertos un ballītēs.

Svētkus atklāja akcijas “Adītāju dāvinājums Ludzai Dzimšanas dienā” prezentācijas pasākums. “Musturprieks” aktīvās dalībnieces jau marta mēnesī aicināja ikvienu interesentu iesaistīties akcijā, aicinot noadīt, vai notamborēt kvadrātu izmērā 15 cm x 15 cm saullēkta tematikā. No šiem kvadrātiņiem tika salikts musturdeķis, kas turpmāk tiks izmantots novada pasākumu dekorēšanai, tā ir ļoti sirsnīga un mīļa dāvana, to atzina daudzi. Liels paldies katrai adītājai!

Ludzai 845 | Adītāju dāvinājums Ludzai Dzimšanas dienā | 12.08.2022.

Tam sekoja grāmatas “No sirds Ludzai” prezentācijas pasākums. Tā ir grāmata, kurā apkopotas krāšņākās dzejas rindas par Ludzu. Dzejas grāmatu var aplūkot Ludzas bibliotēkā. Savukārt, Ludzas novadpētniecības muzejā bija skatāma izstāde, kas veltīta mūsu novadniekam Staņislavam Ladusānam, kura vārds ir pazīstams tālu aiz mūsu valsts robežām.

Ludzai 845 | Grāmatas “No sirds Ludzai” prezentācija | 12.08.2022.

Plašajā pilsētas svētku pasākumu klāstā, kā ierasts, tikāmies “Seno arodu dienas tirdziņā” Ludzas vecpilsētas laukumā. Tirdziņa dalībniekus laukumā un promenādē priecēja arī muzikālās grupas KINGI koncerts. Starp citu, grupas KINGI solista Oskara Lustika skanīgo balsi varējām izbaudīt jau sestdienas svētku rītā, kad viņš devās modināt Ludzas iedzīvotājus viscaur pilsētā.

Ludzai 845 | Seno arodu dienas tirdziņš | 13.08.2022.

Sestdien pilsētas parkā norisinājās Latvijas labāko pavāru “Garšu cīņas” aktiera un dziedātāja Riharda Lepera vadībā. Tā bija ļoti aizraujoša mijiedarbība ar skatītājiem, kur augstas klases un starptautisku atziņu guvuši šefpavāri Ina Poļiščenko, Roberto Meloni, Sergejs Jēgers un Vanessa Rufino dalījās pieredzē, sacentās savā starpā un aicināja klātesošos pievienoties gardu maltīšu gatavošanas procesam, tika gatavotas gardas mīdijas, garākā sviestmaize, saldējums un neparasts mākslas darbs no ēdiena. Ikvienam bija iespēja palīdzēt gatavot, pieteikties degustēt un sajusties, kā īstam restorānu kritiķim.

Ludzai 845 | Garšu cīņas | 13.08.2022.

Attēlā: “Garšu cīņas”. Roberto Meloni un ludzānietis Markuss kopā pagatavoja gardas mīdijas.

Aizvadītā nedēļas nogale Ludzā bija īsts piedzīvojums arī mūzikas cienītājiem, Ludzā viesojās tādi mākslinieki, kā Pārmaiņu mūzikas kvartets un ērģelniece Guna Kise.  “Skani skaļi” jauniešu dzīvās mūzikas koncertā uzstājās grupas: Staiguļi, Fak’n Turīs un Margarita Kolosova, kā arī Ūga un draugi, grupa  “Nakts vīzija” un DJ Deila jeb Daiga Laizāne.

Ludzai 845 | “Skani skaļi” jauniešu dzīvās mūzikas koncerts | 12.08.2022.

Sestdien klātesošos iekustināja grupa Eolika un atraktīvais vakara vadītājs Rihards Lepers. Uz vakara balli aicināja “Svinību Estrādes ansamblis”, šova noslēgumā, ar krāšņiem tērpiem un gaismu šovu, pārsteidza “Ziedu duets” – muzikālās mākslas naksnīgā performance. Svētkus ar uzrunu atklāja Ludzas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Edgars Mekšs. Priekšsēdētājs izteica lielu paldies katram iedzīvotājam, kas strādā Ludzas novada labā, aicinot ikvienam izjust lepnumu un gandarījumu par savu pilsētu, jo tieši mēs – iedzīvotāji, esam tie, kas veido savu ikdienu un dzīvi tajā. Tāpat ir liels prieks, ka svētki ir ļoti apmeklēti un vieno mūsu iedzīvotājus.

Ludzai 845 | Svētku koncerts “Ludza, tu mūsu sirdīs” | 13.08.2022

Viena no iespaidīgākajām svētku norisēm bija Ludzas pilsētas vidusskolas, Bērnu jauniešu centra JDK ŽIKS jubilejas koncerts “ŽIKS un draugi – 30”. Ar krāšņiem deju uzvedumiem, Ludzas Kultūras namā satikās esošie un bijušie jauniešu deju kolektīva ŽIKS dejotāji, draugi un kolektīva vadītāji.

Ludzai 845 | JDK ŽIKS jubilejas koncerts | 12.08.2022.

Par sporta cienītājiem bija īpaši padomāts –  Mazā Ludzas ezera pludmalē notika turnīri pludmales volejbolā, futbolā un handbolā, te aktivitāšu netrūka, sestdien, tuvāk vakarpusei savus spēkus varēja izmēģināt arī triatlona cienītāji. Paralēli, sākot no piektdienas, sporta kompleksā “Vārpa” notika starptautiskais turnīrs svarcelšanā, svētdien Ludzas novada bērnu un jauniešu centra telpās aizvadīts tempoturnīrs šahā.

Ludzai 845 | Ludza sporto | 06.08.,12.08.,13.08.2022.

Ģimenes veselības diena pilsētas svētku ietvaros, bija vēl viena brīnišķīga iespēja ģimenēm ar bērniem, draugiem un radiem  aktīvi un saturīgi pavadīt brīvo laiku vasarā. Notika dažādas stafetes, darbojās piepūšamās atrakcijas un citas aktivitātes.

Ludzai 845 | Ģimenes sporta diena | 11.08.2022.

Svētku laikā ikviens varēja izbaudīt īpaši sarūpētu garšu baudījumu pilsētas ēdināšanas uzņēmumos, brīvdabas kafejnīcās un tūrisma vietās. Īpaša dāvana bērniem no Ludzas novada pašvaldības, bija iespēja apmeklēt bezmaksas “Piepūšamo atrakciju pilsētiņu”!

Zemessardzes 32. kājnieku bataljona “Militārās tehnikas parādes” laikā ikviens varēja iepazīt zemessardzes darba specifiku, tāpat, ar interesantiem paraugdemonstrējumiem pārsteidza arī Valsts robežsardzes darbinieki. Bērnus īpaši sajūsmināja helikoptera un dažādu bagiju apskate. Tāpat, gan parkā, gan pie Amatnieku centra notika “Retro auto izstāde“.

Ludzai 845 | Robežsardzes paraugdemonstrējumi, piepūšamās atrakcijas | 13.08.2022.

Ludzai 845 | Militārās tehnikas parāde | 13.08.2022.

Informāciju sagatavoja Jana Dukaļska, Ludzas novada pašvadības sabiedrisko attiecību speciāliste