Ludzas novads ir bagāts ar vēsturiskiem un sakrāliem objektiem, kuru saglabāšana ir būtiska gan vietējai kopienai, gan kultūras mantojuma aizsardzībai. Pateicoties Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes un Ludzas novada pašvaldības atbalstam īstenoti vairāki nozīmīgi kultūras mantojuma saglabāšanas projekti.
2024. gadā Zilupes katoļu draudze sadarbībā ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi un Ludzas novada pašvaldību veiksmīgi īstenoja Savelinku katoļu kapličas restaurācijas un atjaunošanas darbus. Šis Valsts aizsargājamais kultūras piemineklis ieguva atjaunotus pamatus, nesošās konstrukcijas un vēsturisko grīdu, tika pacelts priekšnams un restaurētas ieejas durvis. Darbu gaitā tika noskaidroti arī jauni fakti par kapličas un tās iepriekšējo remontu vēsturi. Restaurācijas darbus veica koka vēsturisko ēku meistars Vilnis Gavars.
Savelinku katoļu kapliča, celta 1806. gadā, ir unikāls sakrāls objekts Zilupes apkaimē, kurā saglabājies 18. gadsimta interjers. Veiktie restaurācijas darbi nodrošina kapličas pieejamību, drošību un vēsturiskā mantojuma saglabāšanu nākamajām paaudzēm.
Pateicoties Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes atbalstam, saskaņā ar apstiprināto pieminekļu glābšanas finansēšanas programmu, jau 2023. gadā Savelinku kapličā īstenoja projektu “Kapličas priekšbaznīcas telpas griestu, ārsienu, jumta un logu remonta darbiem”. Finansējums tika piešķirts, lai novērstu koka konstrukciju un jumta seguma bojājumus, aizsargātu objektu no tālākiem bojājumiem un veiktu nepieciešamos remontdarbus un restaurāciju. Projekta rezultātā tika veikti priekšbaznīcas telpas griestu, ārsienu, jumta un logu remonta darbi, ļaujot nokrāsot priekšbaznīcas zvanu torņa kupolu, atjaunojot vēsturisko apdari un restaurējot logus. Darbus īstenoja IK "Gavars V".
Pasienes Svētā Dominika Romas katoļu baznīcā 2024. gadā tika realizēti divi nozīmīgi projekti. Pasienes Dominikāņu klostera ēkai tika izstrādāts konservācijas projekts, ko veidoja SIA "Arhitektoniskās izpētes grupa" arhitekta Artūra Lapiņa vadībā. Arhitektūras sadaļas rasējumus izstrādāja būvinženieris Māris Benfelds. Lai saglabātu šo vēsturisko mantojumu, projekta ietvaros tika veikta būvkonstrukciju un telpu apsekošana un izstrādāti risinājumi to konservēšanai – lokāli bojāto esošā jumta konstrukciju labošana, remonts, iebrukušās ēkas daļas pārsegšana ar kopņu tipa jumta konstrukcijām, jauna jumta seguma izbūve visai ēkai, būvgružu uzslāņojuma rūpīga demontāža un utilizēšana, atsevišķu ailu pārsedžu un pārsegumu lokāla pastiprināšana ar koka rāmja konstrukcijām. Izstrādāti atjaunošanas risinājumi, tehniskās apsekošanas atzinums, 3d lāzerskanēšanas uzmērījumi un objekta vizuālu apsekošana. Ēkas nesošās konstrukcijas apsekotas 2023.gada decembrī. Projektu atbalstīja Valsts Kultūrkapitāla fonds.
Savukārt, pateicoties Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes atbalstam, Pasienes Svētā Dominika Romas katoļu baznīcā veikta arī ērģeļu prospekta polihromijas izpēte. Paveikti sekojoši darbi – vizuāli optiskā izpēte līdz palielinājumam no 2,5x līdz 40x, fotofiksācija, virsējā krāsas slāņa atsegšana (zondāžas vairākās vietās) līdz, oriģinālajam slānim, paraugu mikroskopiskā izpēte, ķīmiskās analīzes un arhīva materiāla izpēte. Darbus veica restauratori Zane Kēlere un Dmitrijs Laščetko. Šī izpēte bija būtiska, lai nākotnē varētu izstrādāt baznīcas vēsturisko ērģeļu, kas datētas ar 1766. gadu, restaurācijas programmu un veikt to atjaunošanu.
Visu draudžu realizēto projektu kurators ir draudžu prāvests Vitālijs Filipenoks.