Lielā Talka
Pasākuma afiša

Šogad Lielā Talka visā Latvijā norisināsies 26. aprīlī, aicinot iedzīvotājus piedalīties pašvaldību teritoriju sakopšanā un publisko vietu labiekārtošanā. Ar vadmotīvu “Esam daba! Esam kopā! Esam Latvija!” šī vides kopšanas akcija jau 18. reizi vienlaikus notiks visā valstī, rosinot sabiedrību rūpēties par dabu un veicināt kopīgu darbu mūsu apkārtējās vides uzlabošanā. Lai atvieglotu talkas organizēšanu, ikviens ir aicināts izmantot Lielās Talkas vietu reģistrācijas karti, kas pieejama mājaslapā www.talkas.lv, un reģistrēt savu talkošanas vietu.

Lielā Talka notiks, kā jau ierasts pēdējos gados, divos formātos:

  • SOLO talkas (ieskaitot ĢIMENES un DUO talkas): talkojiet vienatnē vai kopā ar savu ģimeni, pastaigājoties pa mežu vai gar jūru, sakopjot savas mājas apkārtni.
  • Kolektīvās talkas: tās var pieteikt izglītības iestādes, organizācijas, uzņēmumi, kā arī brīvprātīgie entuziasti Ludzā, Zilupē, Kārsavā vai kādā no novada pagastiem, oficiāli reģistrējot savu talkas vietu Lielās talkas tīmekļa vietnē www.talkas.lv un piesakot talkas atbildīgo personu. Pirms talkošanas vietas reģistrācijas, saskaņo to ar savu pašvaldības koordinatoru. Ludzas novada pašvaldības Lielās Talkas koordinators ir vides inženieris Aleksandrs Narnickis, kontakttālrunis +37122444045, e-pasts aleksandrs.narnickis@ludzasnovads.lv.
TALKAS DIENĀ JUMS BŪS NEPIECIEŠAMI ATKRITUMU MAISI

Lielās Talkas atkritumu maisus mūsu novada talcinieki var saņemt bez maksas, iepriekš pieteicot nepieciešamo maisu skaitu pie Lielās Talkas koordinatora Ludzas novadā – Aleksandra Narnicka. Maisus varēs saņemt 22. aprīlī jebkurā no www.talkas.lv reģistrētajām talkas norises vietām pie atbildīgā par talku vai koordinatora. Piepildītos maisus drīkstēs atstāt tikai reģistrētajās talkas vietās, un par to atrašanās vietu obligāti jāinformē talkas koordinators.

Šī gada Lielās talkas jaunievedums ir digitālā talka, kas vērsta uz digitālo atkritumu samazināšanu. Tā aicina organizācijas un iestādes pārskatīt savus digitālos paradumus, lai samazinātu datu glabāšanas nepieciešamību un enerģijas patēriņu. 

“Pēc ekspertu aprēķiniem, jau trīs mēnešus pēc digitālā satura radīšanas, 90% no tā vairs nekad netiek izmantoti un kļūst par digitālajiem atkritumiem. Lai gan digitālie atkritumi neaizņem fizisku vietu mūsu ikdienā, nesmird un apkārt nemētājas, ņemot vērā pieaugošo datu apjomu pasaulē, tie kļūst par reālu draudu videi, ko nevaram ignorēt,” skaidro LVRTC Korporatīvās komunikācijas vadītāja Vineta Sprugaine.

VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” sadarbībā ar Lielo Talku aicina iedzīvotājus un organizācijas izzināt, kas ir digitālie atkritumi, izvērtēt savas darbības un paradumus tiešsaistē, kā arī dzēst nevajadzīgo digitālo saturu, kas glabājas viedierīcēs, datoros un datu glabātuvēs, reģistrējot dzēsto apjomu vietnē www.digituvi.lv .

Viens no šī gada Lielās Talkas mērķiem ir talku tradīcijas iekļaušana Latvijas nemateriālās kultūras mantojuma sarakstā. Ikviens ir aicināts dalīties ar savu talkas pieredzi – mājaslapā www.talkas.lv sadaļā “Dalies ar savu talkas stāstu!” var iesniegt savus stāstus, kas tiks pievienoti oficiālajam pieteikumam.

Lielo Talku organizē biedrība "Pēdas LV" sadarbībā ar Latvijas Valsts mežiem, Latvijas Pašvaldību savienību, Klimata un enerģētikas ministriju. Lielo Talku atbalsta Rimi, Mežpils alus, DREAME, DHL, Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs, Dziesmu svētku biedrība.

Vairāk par Lielo talku varat lasīt www.talkas.lv.

Tiekamies Lielajā Talkā 26.aprīlī! Par sakoptu Ludzas novadu!


Par Lielo Talku: Lielā Talka ir lielākā Latvijas nevalstiskā kustība, kas balstās uz brīvprātīgu līdzdalību vides sakopšanā, atveseļošanā un labiekārtošanā, radot saliedētību, pozitīvismu un labi padarīta darba sajūtu. Lielās Talkas tradīcija aizsākās pirms 16 gadiem – ar talku 2008. gada 13. septembrī, kas bija kā iedzīvotāju dāvana Latvijai tās 90. dzimšanas dienā. 16 gadu garumā talkā piedalījušies aptuveni 500 000 dalībnieku un, salīdzinot ar pirmajiem talkas norises gadiem, atkritumu daudzums ir samazinājies vairāk nekā par pusi. Pēdējos gados arvien vairāk Lielā Talka uzsver vides izglītības un vides un cilvēka veselības ciešo saikni, tāpat notiek arvien vairāk ainavu un pagalmu labiekārtošanas darbu.

2024. gadā kopumā tika pieteiktas 1149 talkas vietas. 836 atkritumu savākšanas, 541 labiekārtošanas un 117 solo talkas.