2024. gada 15. - 17. maijā 13 pašvaldību attīstības plānotāji un projektu vadītāji, t.sk. Ludzas novada pašvaldības Attīstības un plānošanas nodaļas vadītājas vietniece Ilona Mekša, piedalījās ārvalstu pieredzes apmaiņas pasākumā, kur papildināja zināšanas un pieredzi ilgtspējīgas publiskās ārtelpas veidošanai.
Pieredzes apmaiņas pasākums tika organizēts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas īstenotā Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 5.1.1. specifiskā atbalsta mērķa "Vietējās teritorijas integrētās sociālās, ekonomiskās un vides attīstības un kultūras mantojuma, tūrisma un drošības veicināšana pilsētu funkcionālajās teritorijās" 5.1.1.2. pasākuma projekta "Pašvaldību un plānošanas reģionu kapacitātes uzlabošana" Nr. 5.1.1.2/1/23/I/001 ietvaros. Ārvalstu pieredzes apmaiņas pasākuma mērķis ir uzlabot pašvaldību kapacitāti teritoriālās attīstības plānošanas un īstenošanas jautājumos, sekmējot kvalitatīvu Eiropas Savienības strukturālo un investīciju fondu projektu ieviešanu teritoriju attīstībai, lai stiprinātu pašvaldību konkurētspēju un nodrošinātu teritoriju apdzīvojuma un dzīves vides ilgtspējīgu attīstību.
Konkrētais pasākums norisinājās Nīderlandē, kura laikā bija iespēja klātienē apmeklēt objektus, kas kalpo kā labās prakses piemēri ilgtspējīgas publiskās ārtelpas veidošanai. Pieredzes apmaiņas pasākuma ietvaros pašvaldību speciālisti iepazinās ar tādu pašvaldību pieredzi, kas varētu būt tuvāka Latvijas situācijai iedzīvotāju skaita un izaicinājumu ziņā, tika apskatīti praktiski piemēri, kuros vērojama publiskās ārtelpas multifunkcionalitāte un sasaiste ar klimata jautājumiem. Pirmajā vizītes dienā pašvaldību speciālisti tikās ar pārstāvjiem no Hērlenas pašvaldības, lai gūtu vēsturisku un šī laika izpratni par Hērlenas pilsētu, kā arī publiskās ārtelpas objektu apskate Hērlenas pilsētā – pastaiga pa pilsētas ielām un sastapšanās ar publiskās ārtelpas dažādiem slāņiem – infrastruktūras, sociālajiem un mentālajiem. Tika iepazīta arī publiskās ārtelpas veidošanas pieredze Alfenā. Alfenas vizītes laikā uzsvars tika likts uz publiskās ārtelpas multifunkcionalitāti, sociālo aspektu un sasaisti ar klimata jautājumiem.
Vizītes noslēgumā tika apmeklēts Cromvlietparks Hāgā, tika iepazīta publiskās ārtelpas veidošanas pieredze ar iedzīvotāju iesaisti, apkaimē ir bioloģiskās daudzveidības parks, klimata adaptācijas risinājumi un citi interešu punkti.