Projektu aktualitātes
foto

 

Ludzas novada pašvaldība sadarbībā ar Valkas, Valmieras, Smiltenes un Balvu novada pašvaldībām īsteno pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020. gadam līdzfinansēto projektu “No Hobija uz Biznesu” (turpmāk – Projekts). Tā mērķis ir organizēt pirmā projektā lielu atsaucību guvušos pasākumus amatniekiem un mājražotājiem vēl plašākā apjomā, tas ir, dot iespēju Projekta partneru pašvaldību iedzīvotājiem iepazīt kaimiņu reģionu mājražotāju un amatnieku labo pieredzi, iegūt jaunas zināšanas un piedalīties gadatirgos.

Senās amatniecības prasmes, kulinārais mantojums, tautastērpa stāsts – tā ir tikai neliela daļa no Latgales identitātes un bagātības. Tieši tādēļ 16. jūnijā Ludzas amatnieku centrā Projekta ietvaros tika organizētas meistarklases “Izzūdošie amati nākotnei”, kuru mērķis bija parādīt Projekta partneriem senās latgaļu sētas dzīves tradīcijas, tādā veidā popularizējot amatniecību, vairojot zināšanas par seniem arodiem un veicinot nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu. Meistarklasēs savu roku autentiska krekla šūšanā, linu apavu (peterņu) izgatavošanā un māla trauku veidošanā izmēģināja 25 amatnieki, mājražotāji un pašvaldību pārstāvji no Ludzas, Valkas, Valmieras, Smiltenes un Balvu novadiem.

17. jūnijā amatnieki, mājražotāji un uzņēmēji piedalījās Lielajā latgaļu tirgū, kur klātesošos priecēja ar neskaitāmiem piedāvājumiem no amatnieku darinājumiem līdz pat izsmalcinātiem kulinārijas šedevriem, radot neatkārtojamu vasaras saulgriežu sajūtu.

Visas dienas garumā par svētku atmosfēru rūpējās un pilsētas ielas ar dziesmām pieskandināja folkloras kopas - “Ilža”, “Žibuļeits”, “Rekavas dzintars” un “Dziga”. Ar raitu dejas soli priecēja gan pašmāju deju kolektīvi, gan dejotāji no Balvu novada.

foto
Attēlā: Folkloras kopa "Ilža".

Par dančiem un rotaļdejām rūpējās gan vietējās kapelas, gan arī tālāki viesi - kapela “Rūvenas aure” no Rūjienas. Pasākuma vadīšana bija atraktīvā un enerģiskā Latgales patriota Ērika Zepa (BDR “Rikši”) ziņā, kurš kopā ar lībiešu dziedātāju Julgī Stalti bagātināja tirgus noskaņas arī ar dziesmām, kas ļāva savīties līviskajam rimtumam ar latgalisko azartu. Paralēli tam visam visas dienas garumā norisinājās BDR “Ludzas amatnieks” organizētās meistarklases, kas ļāva tirgus dalībniekiem izmēģināt roku koka ķeblīša, mākslas priekšmetu un mīļmantiņu izgatavošanā, ļāva gūt iedvesmu veselīgu maltīšu pagatavošanā meistarklasē “Dārzs veselībai”. Bija iespēja ielūkoties arī Jāņu vainaga un rotu pīšanas procesā, kā arī iepazīt Ludzas apriņķa rakstus cimdos un zeķēs.

foto

Pasākumu programma bija piesātināta un daudzveidīga. Meistarklašu ideja attaisnojās – tika iegūta jauna pieredze un rosināta iedvesma jauniem darbiem, savukārt Lielais latgaļu tirgus ļāva satikties līdzīgi domājošiem un baudīt saulgriežu noskaņas, kļūstot par daļu no svētkiem!


Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Ludzas novada pašvaldība un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli

Lielais Latgaļu tirgus (17.06.2023.) | Foto: Ralfs Punans