Pašvadība Sabiedrība
Ilustratīvs attēls

Sociālajos tīklos iedzīvotāji dalās ar informāciju par beigtiem zušiem Cirmas ezera krastos. Ludzas novada pašvaldība jau pagājušonedēļ tika informēta par beigtiem zušiem. Apsekošanas laikā tika atrasti tikai daži (5 zuši), taču, veicot atkārtotu apsekošanu, 13.08.2024. tika konstatēti aptuveni 30 beigti zuši ezera krastā vai niedrēs. Pašvaldība ir sazinājusies gan ar Valsts vides dienestu, gan ar Pārtikas Drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātnisko institūtu “BIOR”.

Ir vairākas versijas zušu bojāejai, taču ir ieplānots veikt izmeklējumus, veikt nepieciešamās analīzes - pētījumu un noskaidrotu šo zivju bojāejas cēloni. Līdzīga situācija ir bijusi 2022.gadā Rāznas ezerā, kur, veicot izmeklējumus zušiem, tika konstatēts herpes vīruss. Par izmeklējuma rezultātiem paziņosim līdz ko būs informācija.

Diemžēl zuši dabiski nevar atjaunoties, jo te viņi nenārsto. Zušu populāciju ezerā var uzturēt tikai mākslīgi, ielaižot tajā zivju kāpurus un mazuļus. Mākslīgi zušu mazuļus cilvēks nav iemācījies izaudzēt, un tos var iegūt tikai, veicot stikla zušu zveju pie Eiropas kontinenta krastiem. Zutis, kas no ikriem ir izšķīlies Atlantijas okeāna otrā pusē, ceļo uz Eiropu – pāri visam okeānam ar Golfa straumi. Tad viņš ir caurspīdīgs kāpurs, vēl nav izveidojies par zivi. Šādā stadijā viņu sauc par stikla zuti. Ir attīstīta arī stikla zušu zveja, un tālāk stikla zuši tiek ielaisti iekšējos ūdeņos vai arī viņus izmanto audzēšanā akvakultūrā.