Sabiedrība Sabiedrības līdzdalība
foto

Katru vasaru Ludzas pensionāru biedrība "Līdzdalībai nav vecuma" rīko ekskursiju, apmeklējot mazāk zināmas interesantas vietas Latvijā. Šoreiz brauciens notika 3. augustā. Maršruts: Ludza – Jēkabpils – Kurmene – Skaistkalne. 

Pirmā pietura  - Jēkabpils. Garām šai pilsētai katrs ir devies neskaitāmas reizes, pa vilciena logu pamanot Krustpils staciju vai, autobusā braucot, - pareizticīgo baznīcas spožos kupolus. Tas arī parasti viss, jo Jēkabpils nepieder pie vispopulārākajiem tūrisma maršruta galapunktiem. Dažas stundas kopā ar gidi Jēkabpilī atklāja mums šo pilsētu pavisam no cita skatupunkta. Pilsēta ir unikāla tai ziņā, ka veidojusies no divām pilsētām, kas atrodas abos Daugavas krastos. Tikai no  1963. gada  Krustpils un Jēkabpils  ir vienotas. Abās Daugavas pusēs ir gan savs Kultūras nams, savas baznīcas, kā gide teica – viss dubultā. Pabijām Sv Gara pareizticīgo baznīcā un vīriešu klosterī, kas ir svarīga pareizticīgo svētvieta, kā arī Krustpils pilī un Jēkabpils vēstures muzejā. Pils ir sena, pirmo reizi dokumentos minēta 13. gadsimtā, te vairāku gadsimtu garumā saimniekojusi baronu fon Korfu dzimta. Diemžēl no tā laika ir maz kas saglabājies , jo mūsdienu vēsturē pils bija atdota armijas vajadzībām. Tikai pēc neatkarības atgūšanas sākti rekonstrukcijas darbi, un tagad varam redzēt daļu no bijušās greznības, piemēram, unikālas podiņu krāsnis un kamīnus. Izzinošas ir muzeja ekspozīcijas, bet no skatu torņa paveras Krustpils ainava. Ja esat Jēkabpilī, ar šo objektu būtu jāsāk.

Jēkabpils simbols ir lūsis, un tā figūra redzama daudzviet pilsētā. Ir arī citi interesanti vides objekti. Katrā ziņā iesakām pilsētu apskatīt kopā ar gidi, jo tad var uzzināt interesantus faktus, piemēram,  stāstu par to, kā izvēlējās pilsētas nosaukumu. Bija pat priekšlikums pēc apvienošanas nosaukumu dot par godu Rainim, kura dzimtā Tadenava atrodas netālu, tādā gadījumā mēs Jēkabpili  sauktu par Rainiju.

Ieturējām sātīgas pusdienas  “Gaļas nams”.  Kafejnīcas nosaukums nav romantisks, bet  ēdieni – garšīgi un par pieņemamām cenām.

Tālāk devāmies tuvāk Leišmalītei gar Biržiem, nelielo Viesītes mazpilsētu uz  diviem Jelgavas diacēzes Romas katoļu baznīcas dievnamiem: Kurmeni un Skaistkalni. Abās baznīcās pašlaik priesteris ir Andrejs Mediņš – izcila personība, kas pulcē ap sevi domubiedrus un spēj paveikt, šķiet, neiespējamo. Par to pārliecinājāmies arī paši.

Kurmenes Svētā Pētera Romas katoļu baznīca ir sena celtne katolicisma stilā. Kā stāstīja mūsu pavadone Ieva, tā pamazām atdzimst, tiek kopta, atjaunota. To dara vietējā kopiena priestera Mediņa vadībā. Ir jau daudz  padarīts, un ik uz soļa jūtam, ka tie ir mīlestības darbi. Jā, ciems ir neliels, skola te sen slēgta, bet cilvēki cenšas atdzīvināt vietas unikalitāti – bijušās muižas godību. Un tas viņiem izdodas.

Savukārt  tikai 14 kilometrus no Kurmenes atrodas slavenā Skaistkalnes Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas baznīca -  svētceļojumu vieta. Ik gadu pirmajā maija svētdienā šurp plūst svētceļnieki  no visas Latvijas. Mēs savukārt ieradāmies te dienu pirms vērienīgajiem trīs dienu Kanepenes svētkiem. Baznīca ir 330 gadus veca,  baroka stilā celts dievnams. Te atrodas Dievmātes Brīnumdarītājas Ģimeņu Aizbildnes svētbilde, pie kuras svētību savām ģimenēm, bērniem izlūdzas ticīgie no tuvienes un tālienes. Nesen baznīcai tika pievērsta īpaša uzmanība, jo te tika atjaunoti  torņi, kas bija nopostīti Otrā pasaules kara laikā. Arī šeit mūs sagaidīja aizrautīgi, iedvesmoti cilvēki.  Atkal pārliecinājāmies par cilvēku pārliecības un gara  spēku, par personības lielo nozīmi. Paldies par sirsnīgo uzņemšanu.

Atceļš  pagāja, daloties iespaidos, dziedot. Toni  savas 88. Dzimšanas dienas priekšvakarā uzdeva Salimons Kipļuks.

Ekskursija bija labi, pārdomāti noorganizēta. Par to sirsnīgs paldies Verai Putānei un Verai Germovai.  Paldies precīzajam un labestīgajam šoferītim Valentīnam Seņkānam. Pateicamies par atbalstu Ludzas novada pašvaldībai.

Līdz nākamajam ceļojumam!