foto

Latvijā pašvaldības aktīvi cenšas pielāgot telpas ikvienam cilvēkam neatkarīgi no fiziskām spējām. Arī Ludzas novadā tagad tiek nodrošināta vides pieejamība Sociālajā dienestā. Pērn ar Eiropas Savienības fonda projektu izremontētas Sociālā dienesta telpas, nodrošinot vienlīdzīgas iespējas visiem cilvēkiem, neatkarīgi no viņu fiziskajām spējām, vecuma vai veselības stāvokļa.

Cilvēki nereti neaizdomājas par vides pieejamību – ikviens var brīvi iekļūt telpā, nepievēršot uzmanību pakāpieniem vai automātisko durvju trūkumam. Taču personām ar kustību traucējumiem un jaunajām māmiņām šīs detaļas var radīt būtiskus sarežģījumus. Tagad Ludzas novada Sociālā dienesta telpas ir pielāgotas, lai nodrošinātu ērtu un pieejamu vidi ikvienam.

Viola Andruščenko, Ludzas novada pašvaldības Attīstības un plānošanas nodaļas vecākā projektu vadītāja

Pagājušajā gadā mēs izremontējām daļu no šīs ēkas, izveidojām tādas telpas, kas tagad ir pieejamas jebkuram iedzīvotājam neskatoties uz viņa spējām, funkcionāliem traucējumiem vai kustību traucējiem un tā tālāk.

Katra, gan redzamā, gan mazāk pamanāmā detaļa ir pārdomāta, lai nodrošinātu ērtu un drošu pārvietošanos cilvēkiem ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem. Norāžu zīmes papildinātas ar Braila rakstu, uzstādīti nepieciešamie marķējumi uzmanības pievēršanai, kā arī automātiskās durvis, kas atvieglo piekļuvi dienesta pakalpojumiem.

Lilita Gorbunova–Kozlova, Ludzas novada sociālā dienesta vadītāja

Varbūt vienkāršam cilvēkam arī parastās durvis nesagādā īpašas grūtības, bet cilvēkam, it sevišķi ratiņkrēslā, iekļūt pa tām bija gana grūti, ja un tāpēc šobrīd to jau ir arī novērtējuši mūsu klienti, kuriem tiešām tas ir drošāka, ērtāk lietošanā un arī tādā, var teikt, vienlīdzības nodrošināšanā salīdzinājumā ar citiem cilvēkiem.

Sociālā dienesta galvenā zāle ir piedzīvojusi uzlabojumus. Turpmāk, paralēli dažādām dienesta aktivitātēm, šeit būs iespēja salaulāties. Turklāt pakalpojums būs pielāgots arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Zāle būs atbilstoši iekārtota, lai radītu svinīgu un gaišu atmosfēru īpašajam notikumam.

Aija Andersone, Ludzas novada pašvaldības Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja

Iepriekšējās telpas dzimtsarakstu nodaļai kā zāli mēs izmantojām novada pašvaldības 3.stāva zāli, bet ir skaidrs, ka cilvēkiem ratiņkrēslā, ar kustības traucējumiem, veciem cilvēkiem ar kādiem veselības traucējumiem ir diezgan grūti tikt 3. stāvā.

Lilita Gorbunova–Kozlova, Ludzas novada sociālā dienesta vadītāja

Zālē plānots, protams, un arī jau tiek nodrošinātas darba sanāksmes, arī, protams, var rīkot tikšanās ar iedzīvotājiem, darba grupas, apmācības kā gan sociālā dienesta darbiniekiem, gan arī atbalsta grupas rīkot, dažāda veida arī pasākumus.

Dienesta telpās ir uzstādīta indukcijas cilpa, kas palīdz cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem labāk uztvert sarunas. Tāpat ir padomāts par pieejamu sanitāro mezglu, nodrošinot vieglu iebraukšanu ar ratiņkrēslu. Arī spogulis šeit ir uzstādīts atbilstošā augstumā.

Viola Andruščenko Ludzas novada pašvaldības Attīstības un plānošanas nodaļas vecākā projektu vadītāja

Es runāju ar mūsu Invalīdu biedrības priekšsēdētāju, viņa ir ratiņkrēslā, un tad viņa teica “Tu vari iedomāties, cik man ir svarīgi paskatīties uz sevis un, ja spogulis ir augšā, es sevi neredzu.’’

Projektu realizē Ludzas novada pašvaldība ar Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma atbalstu. Projekta kopējās izmaksas ir 187 419 EUR. Kā jau katrā šāda veida projektā, arī sociālais dienests procesa laikā sastapās ar neparedzētiem apstākļiem, bet izdevās gan iekļauties laikā, gan budžetā.

Viola Andruščenko Ludzas novada pašvaldības Attīstības un plānošanas nodaļas vecākā projektu vadītāja

Kad uzsākām darbus, protams, atklājām vis kaut ko, bija diezgan daudz arī papildus darbu. Labi, ka būvnieks bija pretimnākošs, bet bija tā, ka sākumā uzņēmējs teica, ka viņi ļoti ātri to pabeigs, tāpēc ka ir tikai četras telpas, četri tā teikt kabineti. Kad sāka visu demontēt un skatīties, tad nu "knapi" iekļāvās termiņos.

Ludzas novada Sociālā dienesta darbinieki ir patiesi pateicīgi ikvienam dalībniekam par kvalitatīvu un sekmīgu projekta realizāciju. Pašvaldība cer, ka paveiktais darbs nesīs būtisku ieguldījumu sabiedrības labklājībā.