Jau astoto gadu pēc kārtas Ludzas novada pašvaldība sadarbībā ar Nodarbinātības Valsts aģentūras Ludzas filiāli piedāvā jauniešiem un darba devējiem iesaistīties Ludzas novada skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumā. Šovasar savu pirmo darba pieredzi programmas ietvaros gūst 75 novada jaunieši vecumā no 15 līdz 19 gadiem. Darba vietas nodrošina 15 darba devēji visā novadā.
Skolēni varēja pieteikties darbam kādā no pašvaldības iestādēm - pagastu pārvaldēs, bērnudārzā, muzejā, tūrisma centrā, pašvaldības kapitālsabiedrībās. Atsaucās arī privāti uzņēmumi, piemēram, SIA “Mauriņi 57”, IK “Dambis”, SIA “PEAT EXPORTLLC”.
Ralfs Punans no Kārsavas divas nedēļas strādāja Ludzas novada Tūrisma centrā. Kā stāsta Ralfs, kurš nupat absolvējis Kārsavas vidusskolu:
“Šo darba pieredzi es vērtēju kā pozitīvu, iegūtās prasmes kalpos par pamatu manām turpmākajām studijām, kuras būs saistītas ar tūrismu un uzņēmējdarbību. Šī darba pieredze bija kā ieskats manā potenciālajā nākotnes profesijā”.
Tā kā jaunieša aizraušanās ir fotogrāfija, viens no darba uzdevumiem bija atspoguļot tūrisma centra organizēto pasākumu, šoreiz tas bija tradicionālais mājražotāju un amatnieku tirdziņš “Lielais latgaļu tirgus”. Vienā no darba dienām jaunietis devies izzinošā ekskursijā, uzņemot neparastus kadrus, kas lieliski noderēs kādai no novada mārketinga kampaņām.
“Prieks, ka novada mājaslapā parādās manis uzņemtās fotogrāfijas! Paldies arī atsaucīgajām kolēģēm, kuras dalījās savā pieredzē, iesaistīja mani interesantos darbos”, uzsver Ralfs.
Darbs Tūrisma jomā var būt ļoti aizraujošs. Jauniete Amanda Leščinska no Ludzas jau otro gadu pēc kārtas vasarā strādā uzņēmumā “Atpūta Ludzā”, kas piedāvā baudīt aktīvu atpūtu uz ūdens. Kā stāsta pati Amanda, tad darbs paver iespējas gan nopelnīt, gan arī atpūsties. Šogad "Atpūta Ludzā" komandai pievienojās 3 jaunieši. Jauniešu darba pienākumos ietilpst kajaku, SUP dēļu, katamarānu izsniegšana un sakopšana pēc lietošanas, tāpat arī peldošā plosta sagatavošana, galdu uzklāšana un nokopšana, protams, komunikācija ar viesiem, gan vietējiem, gan ārzemju tūristiem.
“Darba specifika ir nedaudz savādāka, kā citviet, jo galvenokārt strādājam nedēļas nogalēs, bet pirmdien, otrdien atpūšamies. Darba laikā ir iegūtas jaunas zināšanas, kā arī iegūta pieredze tūrisma jomā, nostiprinātas angļu valodas zināšanas. Man patīk šis darbs, jo katra diena ir piepildīta ar aktivitātēm, katra diena ir citāda. Darbs sagādā gandarījumu, jo mēs ar savu darbu cilvēkiem sagādājam pozitīvas emocijas, radām labvēlīgus apstākļus atpūtai. Droši varu apgalvot, ka labākā atpūta ir "Atpūta Ludzā!”", ar gūto darba pieredzi dalās Amanda.
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību „KĀRSAVAS NAMSAIMNIEKS" ieskatā skolēnu vasaras nodarbinātības programmas ir atbalstāmas arī turpmāk, valdes loceklis Juris Vorkalis pašvaldības un Nodarbinātības Valsts aģentūras realizēto programmu vērtē pozitīvi. Kārsavas namsaimniekā šogad tiek nodarbināti deviņi jaunieši.
“Programma ļauj skolēniem iegūt pirmās prasmes, iemaņas un darba pieredzi, kā arī iepazīt darba vidi un darba attiecību veidošanos. Sadarbība ar jauniešiem ir dažāda, ir jaunieši, kas ar interesi un degsmi iesaistās un izpilda uzdevumus, iedziļinoties un analizējot arī uzdotā uzdevuma mērķi, tādējādi atgriezeniskā saite ir pat lielāka nekā darba devējs no viņiem sākotnēji sagaidīja, citi, savukārt, nav tik ieinteresēti, taču tehniski izpilda uzdoto”, stāsta Juris Vorkalis.
Arī SIA "LUDZAS APSAIMNIEKOTĀJS" šovasar palīgā nāk skolēni. Jaunieši palīdz Apzaļumošanas iecirkņa komandai, ikdienā rūpējoties par košajām ziedu dobēm, tās laistot, ravējot. Apzaļumošanas nodaļas vadītāja Olga Meirāne stāsta, kāda ir pieredze darbā ar skolēniem:
"Jau vairāku gadu garumā, katru vasaras sezonu mūsu apzaļumošanas nodaļā strādā skolēni. Es uzskatu, ka viņiem tā ir ļoti laba prakse! Pirmkārt, tā ir iespēja būt pieprasītiem, sajust, ka viņi ir vajadzīgi savai pilsētai. Otrkārt, skolēni iegūst jaunas iemaņas un iemācas fizisku darbu. Treškārt, tā ir iespēja nopelnīt, kas sniedz iespēju izjust patstāvību. Un, manuprāt, man, kā priekšniecei, galvenais, ko skolēni apgūst, tā ir darba disciplīna un atbildība. Protams, skolēnu darba produktivitāte nav salīdzināma ar pieredzējušiem strādniekiem, jo viņi tikai mācās un apgūst darbu, bet papildu darba rokas karstajā sezonā nekad nav liekas", atzīst Olga Meirāne.
Programma tiek īstenota 2023. gada vasaras periodā no 1. jūnija līdz 31. augustam.