Ludzas novada pašvaldība ir iesaistījusies ESF Projekta Nr. 9.2.1.1/15/I/001 “Profesionāla sociālā darba attīstība pašvaldībās” īstenotajā pilotprojektā “Ģimenes asistenta pakalpojumu aprobēšana”, pilotprojekta īstenošanas laiks 02.11.2020.-31.10.2023.
Pilotprojekta mērķis ir paaugstināt pašvaldību Sociālo dienestu darba efektivitāti un pašvaldībās nodarbināto sociālā darba speciālistu profesionalitāti.
Ģimenes asistenta pakalpojums ir pakalpojums personai vai ģimenei, kuru spējas sociāli funkcionēt un iekļauties sabiedrībā, dažādu sociālu, garīgu, fizisku traucējumu dēļ, ir apgrūtinātas. Pakalpojuma mērķis ir uzlabot klienta (personas/ģimenes), kurš saņem pakalpojumu, spējas sociāli funkcionēt un risināt savas sociālās vajadzības, proti, atrast darbu, kārtot sadzīvi, rūpēties par savu mājokli, ģimenes locekļiem, savu un ģimenes locekļu veselību, kā rezultātā uzlabotos gan personas, gan viņa ģimenes locekļu dzīves kvalitāte un spēja iekļauties sabiedrībā. Pakalpojuma ietvaros tiek veicināta sociālo prasmju apguve, pilnveide un apgūto prasmju nostiprināšana, nodrošinot individuālu konsultatīvu, praktisku, izglītojošu, asistējošu un emocionālu atbalstu dzīvesvietā un sociālajā vidē.
Projekta ietvaros Ludzas novada Sociālajā dienestā strādā divi ģimenes asistenti – Ludzas teritoriālajā nodaļā un Kārsavas teritoriālajā nodaļā.
Speciālisti ir apguvuši mācību programmu, lai piedaloties pilotprojektā nodrošinātu ģimenes asistenta pakalpojumu klientiem, kuriem tas ir nepieciešams.
Ģimenes asistenta pakalpojums tiek nodrošināts atbilstoši klienta vajadzībām, ciešā sadarbībā ar sociālo darbinieku, saskaņā ar sociālā darbinieka noteiktajiem uzdevumiem.
Sociālā dienesta Kārsavas teritoriālās nodaļas ģimenes asistents sniedz atbalstu vienai daudzbērnu ģimenei un divām personām ar garīga rakstura traucējumiem, palīdzot pārvarēt radušās grūtības, veicinot un attīstot spēju patstāvīgi sociāli funkcionēt ikdienas dzīvē.
Sociālā dienesta Ludzas teritoriālās nodaļas ģimenes asistents šobrīd pakalpojumu nodrošina piecām ģimenēm. Četras no tām ir ģimenes ar bērniem, vienai klientei ir garīga rakstura traucējumi.
Ar ģimenes asistenta atbalstu ģimenes saņem individuālu, praktisku, izglītojošu un regulāru sociālo pakalpojumu, kā rezultātā ģimenes spēj patstāvīgi vai ar nelielu atbalstu uzlabot savu dzīves kvalitāti, apgūstot dažādas dzīves prasmes (kā piemēram, mājokļa uzkopšana, personīgās higiēnas ievērošana, savu ienākumu pārzināšana, plānošana un lietderīga izmantošana).
Ģimenēm regulāri tiek sniegts asistējošs un emocionāls atbalsts dzīvesvietā, tiek sniegtas konsultācijas bērnu aprūpes un audzināšanas jautājumos, izglītojošs atbalsts bērna un vecāka veselības aprūpes jautājumu risināšanā, kā arī tiek veiktas pārrunas par brīvā laika pavadīšanas iespējām.
Personas ar garīgā rakstura traucējumiem ar ģimenes asistenta atbalstu apgūst spēju sociāli funkcionēt un iekļauties sabiedrībā, jo garīgu vai fizisku traucējumu dēļ tās ir apgrūtinātas.
Ģimenes atzīst, ka vislielāko un būtiskāko atbalstu, ko sniedz ģimenes asistents, tās saņem bērnu aprūpes un audzināšanas jautājumos, dažādu sadzīves jautājumu risināšanā, tas palīdz justies drošākiem un pārliecinātākiem par savu dzīvi.
Piedaloties pilotprojektā, varam secināt, ka ģimenes asistenta pakalpojums ir liels ieguvums personām un ģimenēm, savukārt, izglītots ģimenes asistents paaugstina Sociālā dienesta kapacitāti, nodrošinot iedzīvotāju vajadzībām atbilstošu sociālo pakalpojumu pieejamību.
Informāciju sagatavoja: Kārsavas teritoriālās nodaļas vadītāja A.Malakāne
Ludzas teritoriālās nodaļas sociālais darbinieks darbam ar ģimeni un bērniem I.Kivliša