Ludzas novada pašvaldība nupat saņēma pateicības vēstuli no Dabas aizsardzības pārvaldes par saudzīgu un dabai draudzīgu saimniekošanu, Ludzas novada Cirmas pagastā tika konstatēts dižkoks – parastā priede. Dižkoki ir neatņemama Latvijas dabas vērtība. Kā dižākie savas sugas pārstāvji tie ir vērtīgs zinātnisku pētījumu objekts un nozīmīga ainavas sastāvdaļa. Dižkoki kalpo kā mājvieta dažādām retām un aizsargājamām sugām. Daudzi no tiem ir vēstures notikumu liecinieki, līdz ar to uzskatāmi ne tikai par dabas, bet arī kultūrvēsturisku vērtību.
Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālā administrācija 2021. gada 15. jūnijā Ludzas novada Cirmas pagasta zemes vienībā ar kadastra apzīmējumu 68500020287 (Bižas kapsētā) ir apsekojusi un uzmērījusi parasto priedi (Pinus sylvestris). Tās stumbra apkārtmērs 1,3 m augstumā ir sasniedzis 2,95 m, tāpēc tā atzīstama par dižkoku[1].
Parastā priede par īpaši aizsargājamu koku kļūst, sasniedzot vismaz 2,5 m apkārtmēru 1,3 m augstumā.
Atpazīstamības nolūkā dižkokiem piestiprina informatīvu zīmi “Ozollapu” jeb dižkoka statusa apliecinājumu. Arī Ludzas novada dižkoks šādu zīmi jau ir saņēmis, un tas ir reģistrēts LR dižkoku reģistrā (https://ozols.gov.lv/pub).
[1] MK 2010. gada 16. marta noteikumu Nr. 264 “Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju vispārējie aizsardzības un izmantošanas noteikumi”
Informāciju pēc Dabas aizsardzības pārvaldes sniegtajiem datiem sagatavoja Jana Dukaļska, Sabiedrisko attiecību speciāliste