Piesaistot investīcijas teju divu miljonu eiro apmērā, Ludzas novada Zaļesjes pagastā, uz robežas ar Zilupes pilsētu, jau šovasar darbu uzsāks saules elektrostacija “Zilupes SES”, kas nodrošinās “zaļu” elektroenerģiju vismaz 1300 mājsaimniecībām Zilupē un tās apkaimē. Tādējādi Ludzas novads pievienojas tām nedaudzajām pašvaldībām, kas jau šogad sper taustāmus soļus Latvijas enerģētiskās neatkarības sekmēšanā ar atjaunojamo energoresursu palīdzību.
Šī gada 18. janvārī Ludzas novada būvvalde ir izsniegusi būvatļauju Zilupes SES izvietošanai P52 autoceļa Zilupe – Šķaune – Ezernieki malā, tieši pie iebraukšanas Zilupē. Aprīļa pēdējā nedēļā tiks uzsākta spēkstacijas konstrukciju un kabeļlīniju izbūve, un jau maijā SES teritorijā tiks izvietoti aptuveni 5000 saules paneļu, kam sekos spēkstacijas testēšana un nodošana ekspluatācijā šīs vasaras laikā.
Jaunās elektrostacijas jauda nodrošinās zaļo enerģiju, kas aptuveni atbilst Zilupes pilsētas iedzīvotāju kopējam elektrības patēriņam, savukārt papildus saražotā elektrība būs pieejama Ludzas un citu Latvijas novadu iedzīvotājiem.
“Esam gandarīti, ka mūsu novads ir starp tiem, kuri ne vien kaļ plānus par to, kā Latviju padarīt zaļāku un enerģētiski neatkarīgu, bet sper arī izlēmīgus un redzamus soļus. Kaut tas nav bijis pašmērķis, tomēr ar 2 MW lielas spēkstacijas izbūvi kļūsim par vienu no labās prakses piemēriem saules enerģijas izmantošanā Latvijā – tik nopietni projekti Latvijā ir vien uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi,” uzsver Ludzas novada domes priekšsēdētājs Edgars Mekšs.
Zilupes SES īpašnieks ir pašmāju investīciju uzņēmums “Merito Partners” (“Merito”), kurš ieceres īstenošanai piesaistījis pieredzējušus ekspertus no uzņēmuma “Saules Energy”. “Merito” kopā ar “Saules Energy” īsteno deviņu elektrostaciju būvniecību Latvijā, taču Zilupes SES ir pirmā, kas sāks ražot elektrību šovasar.
“Ludzas novada atsaucība un profesionālais darba stils ir pamatā tam, ka Zilupes SES ieviešanu varam uzsākt tik savlaicīgi. SES būvniecības sākšana Latvijas pierobežā ir nozīmīgs solis ceļā uz mūsu valsts enerģētisko neatkarību. Tā kā Latvijai šobrīd nepieciešams jūtams progress atjaunīgās enerģijas īpatsvara audzēšanā, savus spēkus esam fokusējuši uz projektiem, kuri jau šogad sāks ražot zaļu un lētāku elektrību. “Merito” finansētās SES Ludzas novadā un citviet tiks attīstītas ar pieslēgumu sadales infrastruktūrai, tādējādi elektroenerģijas ražošana notiek tuvu tās patērētājiem – reģionālo pilsētu iedzīvotājiem un uzņēmumiem. Šāda stratēģija gan nodrošina stabilu patēriņu, gan spēcina Latvijas reģionu enerģētisko drošību,” norāda “Saules Energy” valdes priekšsēdētājs Artūrs Plūme.
Saules radītā enerģija ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā samazināt Latvijas un citu Eiropas valstu atkarību no naftas un gāzes produktiem. Latvija solārās enerģijas jomā joprojām atrodas pēdējā vietā Eiropas Savienībā. Kā liecina to valstu pieredze, kur līdzīgas spēkstacijas darbojas jau gadu desmitiem, saules elektrostacijas ir ne vien ekonomiski izdevīgas, bet arī videi un sabiedrībai draudzīgas – to izbūvē nav nepieciešamas nozīmīgas izmaiņas teritorijā, savukārt, darbības laikā tās ir klusas un dzīvajai radībai neitrālas.
Par projekta īstenotājiem
“Saules Energy” ir Latvijas kapitāla atjaunīgās enerģijas projektu attīstītājs. Tā mērķis ir panākt, lai investīcijas videi draudzīgās tehnoloģijas būtu ienesīgas un kalpotu plašam sabiedrības lokam. “Saules Energy” sadarbojas ar pieredzējušiem ekspertiem un ražotājiem no visas pasaules, lai atjaunīgo enerģiju padarītu pieejamu reģionos, kur tā nav pieejama vajadzīgā apmērā
“Merito Partners” ir strauji augošs privātā kapitāla ieguldījumu uzņēmums, kas darbojas Latvijā un tuvākajā reģionā. Tas Latvijas investoru vārdā īsteno kapitāla un ilgtspējīgas enerģijas investīciju stratēģijas. “Merito Partners” 100% piederošais “Merito Management AIFP” ir Latvijas Bankā reģistrēts alternatīvo ieguldījumu fondu pārvaldnieks.
Lai stiprinātu Latvijas enerģētikas neatkarību, “Merito” kopumā ieguldīs 50 miljonus eiro deviņu jaunu SES izveidē Latvijas reģionos. Iecerēts, ka līdz šī gada nogalei ekspluatācijā tiks nodota Zilupes SES un vēl sešas SES dažādos Latvijas reģionos ar kopējo jaudu 55 MW, pārējās divas – 2024. gadā. Deviņas jaunās SES kopumā gadā ražos vismaz 70 000 MWh elektrības, ar zaļo enerģiju apgādājot vairāk nekā 35 000 mājsaimniecību visā Latvijā.