Projektu aktualitātes
foto

No 5. līdz 8. novembrim Ludzā viesojās Erasmus+ ADU KA121 Loimas pilsētas Evanģēliskās Tautskolas projektu koordinatore Ilze Liepiņa – Naula, pasniedzēja Soile Tirri un deviņi šīs mācību iestādes studenti - imigranti no Somālijas, Turcijas un Sīrijas. Šī projekta pieaugušo izglītības apguvēju grupas dalībnieki, kuri jau vairākus gadus dzīvo Somijā, viesojās Latvijā, lai iepazītu mūsu valsti, aktīvi piedaloties starpkultūru pasākumos, dalītos pieredzē par pieaugušo izglītības aktualitātēm un pieaugušo individuālajās vajadzībās balstītām izglītības neformālās mācīšanās daudzveidīgajām iespējām Latvijā.

Vizītes pirmā diena aizsākās ar iepazīšanos Ludzas novada Bērnu un jauniešu centrā, kur novada aktīvie jaunieši Jānis Malakovs, Linards Losāns, Guntars Gabranovs, Sabīne – Anna Dzierkale, Adrija Petinena, Mareks Punans, Armīns Garbars un Ksenija Jekimenko palīdzēja viesiem iepazīt Latvijas kultūru, vidi un iedzīvotāju paradumus piepildīt savu brīvo laiku – Ludzas jauniešu un pieaugušo iecienītākajiem hobijiem. Viesi ielūkojās popgrupas “Cielaviņas” (skolotāja Lolita Greitāne) mēģinājumā un noskatījās sarīkojumu deju studijas “Steps” (skolotāja Svetlana Seņkova) dejotāju sniegumu, kā arī labprāt iesaistījās latviešu tautas deju soļu apguvē ar skolotāju Sarmīti Stapuli un piparkūku cepšanā ar Mārīti Kronbergu.

Nākamajā dienā viesus uzrunāja Ludzas novada Izglītības pārvades darbinieces - vadītājas vietniece Inese Romanova un pieaugušo izglītības metodiķe Sarmīte Leščinska. Projekta dalībnieki uzzināja par pieaugušo izglītības iespējām gan valstī, gan novadā un Ludzas novada iniciatīvām pieaugušo izglītībā un vietējām iespējām mūžizglītībā.

Jaunatnes lietu speciāliste Endija Medvecka dalījās pieredzē par jaunatnes darba organizāciju, ļaujot ielūkoties īstenotajos projektos, pasākumos un aktivitātēs.

Speciālistu stāstījums ļāva izprast gan to, kā norit darbs ar jauniešiem, gan to, kā pieaugušie tiek aicināti izmantot viņiem piedāvātās izglītības iespējas, kā arī to, kā šīs metodes varētu pielāgot citās valstīs.

Viesošanās Ludzas novada Bērnu un jauniešu centrā vainagojās ar radošo darbnīcu, kur, skolotājas Ilzes Loces vadībā ciemiņi izgatavoja sev Latvijas patriotiskās rokassprādzes, kuras turpmāk nēsāja visas vizītes garumā.

 

Dienas turpinājumā viesi apmeklēja ģimenes uzņēmumu "Organic Produkts," lai caur īpašnieces Zandas Trukšānes stāstījumu un piedāvāto produkcijas degustāciju izzinātu bioloģiskās lauksaimniecības principus un maza ģimenes uzņēmuma izaugsmes iespējas Latvijas tirgū un ārpus tā.

Trešdienas pēcpusdienā ciemiņi devās ekskursijās uz Ludzas amatnieku centru, kur iepazinās ar vietējām kultūrvēstures tradīcijām un amatnieku mantojumu, kā arī apmeklēja Ludzas Novadpētniecības muzeju, lai uzzinātu vairāk par Latgales un Ludzas novada vēsturi.

Vizītes trešā diena aizsākās ar dizaina apģērba studijas "Bencha Muude" apmeklējumu un īpašnieces Gunitas Mūrnieces - Krišānes interesanto stāstījumu par apģērbu šūšanu, dizaina izveidi, viņas dzīves gājuma un uzņēmuma veiksmes stāstu.

Pirmsskolas izglītības iestādes “Namiņš” kolektīvs ārzemju viesus iepriecināja ar īpaši sagatavoto muzikālo izrādi “Pasaka par ziņkārīgo ābolu” angļu valodā, kurā piedalījās 3 – 6 gadus veci bērni no grupām “Taurenīši”, “Mārītes”, “Skudriņas”, “Sienāzīši” un skolotājas Žanna Konovalova, Olga Greidāne, Olita Spole, Aija Lipska, Sarmīte Kārkliņa, Inese Vidiņa un Ruta Zviedre.

Ludzas PII “Namiņš” izglītības metodiķe Tatjana Medvecka ne vien iepazīstināja ar iestādes mācību vidi, pirmsskolas izglītības mācīšanas un mācīšanās principiem iestādes ikdienas darbā, bet arī organizēja viesiem aktivitātes lasītprasmes iemaņu veicināšanai latviešu valodā, ar ko ciemiņi veiksmīgi tika galā.

Vadītāja Inga Loseviča dalījās pieredzē par pirmsskolas izglītības iestāžu nozīmi tuvākās kopienas pieaugušo izglītošanā, veiksmīgu novada institūciju sadarbību bērnu izglītošanas un audzināšanas jomā, Ludzas PII “Namiņš” pedagogu profesionālo kapacitāti un tradīcijām, kas iestādi raksturo kā mācīšanās organizāciju.

Ceturtdien tika organizēta arī tikšanās ar vietējiem iedzīvotājiem un pašvaldības iestāžu speciālistiem Ludzas bibliotēkā, kur viesi iepazinās ar bibliotēkas piedāvātajiem pakalpojumiem un pieaugušo izglītības iespējām, ikviens varēja radoši izpausties un izgatavot unikālu grāmatzīmi.

Dienas noslēgumā, apmeklējot Ludzas Kultūras nama telpas, viesi saņēma folkloras kopas “Dzeipori” muzikālo sveicienu un noklausījās kopas vadītājas, kultūras metodiķes Karīnas Demko – Senkānes stāstījumu par iespējām Ludzas novada jauniešiem un pieaugušajiem iesaistīties amatierkolektīvos. Delegācijai tika piedāvāta iespēja ne vien ieskatīties, tajā brīdī notiekošajā, dažādu vecumu bērnu un jauniešu laikmetīgo un mūsdienu deju pulciņa (skolotāja Oksana Štrauha) un tautas deju kolektīva “Žeperi” (skolotāja Sarmīte Stapule) mēģinājumos, bet arī aktīvi deju kopas “Priecīgās vecmāmiņa” (vadītāja Aija Andersone) Eiropas deju iestudējumu procesā.

Noslēguma dienā viesi piedalījās radošajā gleznošanas darbnīcā viesu namā "Villa Fortuna".

Šī vizīte kļuva par nozīmīgu pieredzi gan projekta dalībniekiem, gan vietējiem iedzīvotājiem, stiprinot izpratni par starpkultūru dialogu un veicinot pieaugušo izglītības attīstību starptautiskā mērogā.

Sniedzot atgriezenisko saiti par Ludzas vizītē piedzīvoto, viesi atzina, ka līdz šim neko daudz par Latviju nezināja - pa lielam tikai to, kur Latvija atrodas ģeogrāfiski un, ka Rīgā ir daudz jūgendstila māju. Tādēļ pārsteidza daudzas lietas: Dziesmusvētki, interesantā Latgales vēsture, laba izglītības sistēma no bērnudārza līdz mūža galam, bibliotēkas daudzfunkciolitāte, tas, ka gan jauni, gan veci cilvēki atrod sev hobijus, tas, cik lielā cieņā ir tautas tradīcijas - cilvēki labprāt iesaistās dejošanā un dziedāšanā.

Tika veltīts daudz labu vārdu par viesmīlīgo, jaunām zināšanām un prasmēm piepildīto uzņemšanu Ludzas novada Bērnu un jauniešu centra direktorei Natālija Losānei un metodiķei Svetlanai Olksnai, bibliotēkas vadītājai Elitai Zirnei un  direktores vietniecei metodiskajā darbā Viorikai Puļčai, Ludzas Novadpētniecības muzeja darbiniecēm Ainai Losevičai un Ritai Kučānei, empātiskai un talantīgai gleznošanas meistarklases skolotājai Ivetai Ladusānei, kā arī latgaļu virsaitim Ērikam Kondrātam, kuru viesi savās atsauksmēs novērtēja kā izcilu sava amata profesionāli ar Holivudas aktiera cienīgu harizmu.

Pēc ciemiņu vārdiem, mājupceļā līdzi tiks paņemtas ļoti jaukas atmiņas.  Uzturoties Ludzā, pārsteidza ne vien mājīguma un ģimeniskuma sajūta, jo šķiet, ka visi ļaudis  pazīst viens otru, bet arī sakoptā vide visās vietās, kas tika apmeklētas. Ludzā satikto cilvēku veikumi lika saprast, ka nav no svara, kas tu esi un cik tev ir gadu, bet galvenais - ticēt sev un uzdrošināties.

Viesi atzina, ka Ludza pārliecina, ka ne vienmēr ir vajadzīgas lielas telpas un lieli līdzekļi, lai darītu lielas lietas un šeit tās acīmredzami notiek.

“Paldies, Ludza, jūs mums pietrūksiet!” atvadoties teica Firazs.

Vairāk informācijas par viesu pārstāvēto skolu https://www.leko.fi/

Ludzā viesojās Erasmus+ projekta dalībnieki