Latvijas Dabas fonds šoruden aicina nenogrābt un nenovākt visas lapas savos pagalmos, mauriņos un zālājos, bet vismaz pusi no tām atstāt uz zemes. Daļēja lapu atstāšana ir videi draudzīga rīcība, kura gan palīdz dabai, gan mazina laika un resursu patēriņu. Šādu iniciatīvu atbalsta SIA "Ludzas apsaimniekotājs" un SIA "Kārsavas namsaimnieks".
"Darām zināmu, ka šogad lapas Ludzas parkā un Ontona duorzā Kārsavā novāks tikai daļēji. Daļā teritorijas lapas tiks atstātas plānā kārtā satrūdēšanai, taču vietās, kur tās veido biezāku slāni, tās tiks izvestas. Pavasarī tiks izvērtēti rezultāti, lai nākotnē, iespējams, šādu praksi varētu ieviest arī citās teritorijās. Aicinām arī iedzīvotājus savos īpašumos izmantot dabai draudzīgas darbu metodes", ziņo SIA "Ludzas apsaimniekotājs" un SIA "Kārsavas namsaimnieks" valdes loceklis Juris Vorkalis.
Lapas kokiem ir nepieciešamas, lai tie iegūtu barības vielas – fotosintēzes procesā tajās rodas enerģija, kas aizceļo uz zariem, stumbru un saknēm. Kad paliek aukstāks, koki no lapām šķiras, lai taupītu ūdeni un enerģiju ziemai. Pirmā viela, kas lapās noārdās, ir hlorofils – zaļais pigments, tāpēc arī lapas maina krāsu. Nobirušajās lapās ir daļēji saglabājušās barības vielas un organiskās vielas, kuras lapu sadalīšanās procesā atgriežas augsnē un atpakaļ pie kokiem. Tas arī ir galvenais iemesls, kāpēc ir vērts daļu lapu atstāt uz zemes. Ne mazāk nozīmīgi dabai ir arī tas, ka nokritušajās lapās ziemo dažādi kukaiņi, kāpuri, kūniņas, kuri, savukārt, ir barība ziemojošajiem putniem. Lapu kaudzes, ja tā ir atstātas vidē, piemēram, pagalma stūrī, sētas malā, dod ziemošanas vietu ežiem.
Informatīvais materiāls par lapu apsaimniekošanu rudenī pieejams šeit: https://ldf.lv/latvijas-dabas-fonds-lapam-uz-zemes-ir-vieta/