Noslēgusies Ludzas novada pašvaldības izglītības ekosistēmas attīstības stratēģijas 2025.—2028. gadam sabiedriskā apspriešana un aizvadītas arī divas sabiedriskās apspriešanas sanāksmes, kurās stratēģijas izstrādātāji iepazīstināja ar būtiskākajiem jautājumiem, kas ietverti šajā dokumentā, kurš, pēc klātesošo domām, kalpos kā ceļvedis novada izglītības sistēmas attīstībai, nevis tiks nolikts plauktā un aizmirsts.
Jāsaka, ka sabiedriskās apspriešanas klātienes sanāksmes netika plaši apmeklētas, bet tas visdrīzāk tāpēc, ka stratēģijas izstrādes laikā tika iesaistīta pietiekami plaša sabiedrības daļa. Dokumenta izstrādes laikā tika veikta ļoti apjomīga datu vākšana, apkopošana un analīze, izvērtēta katra izglītības iestāde, notikušas vairākas darba grupas sanāksmes, diskusijas ar izglītības jomas pārstāvjiem, ekspertiem, izglītības iestāžu padomēm. Izanalizējot visus iegūtos datus un izvērtējot esošo situāciju, kā lielākie izaicinājumi tika minēti skolēnu skaita samazināšanās un pedagogu sastāva novecošanās, un šī situācija īpaši neatšķiras no situācijas citos Latvijas novados.
Stratēģijā izvirzīti vairāki stratēģiskie mērķi un izstrādāts rīcības plāns šo mērķu īstenošanai četru gadu periodā, kā arī izstrādāta stratēģijas īstenošanas un uzraudzības kārtība.
Apspriedes laikā tika pārrunāti jautājumi, kas saistīti ar pedagogu sastāva novecošanos, iespējamā sadarbība ar pedagoģisko augstskolu studentiem un stipendiju ieviešana.
Ludzas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Edgars Mekšs pateicās stratēģijas izstrādes darba grupai par paveikto un atzīmēja, ka dokumenta izstrādē ir ieguldīts milzīgs, apjomīgs darbs. Ir izveidots optimāls Ludzas novada izglītības iestāžu tīkla modelis līdz 2028. gadam, kas neparedz būtiskas izmaiņas, nodrošina esošo izglītības iestāžu darbību un saglabā pierobežas skolas. Tas ļaus nodrošināt pieejamību izglītībai visiem novada iedzīvotājiem, ņemot vērā teritorijas īpatnības, un veicinās līdzsvarotu izglītības attīstību visā novadā.
Izglītības stratēģija kalpo kā pamats, kas veido un stiprina sabiedrības vērtību kopumu, nodrošinot ilgtspējīgu izglītības attīstību. Viens no tās galvenajiem uzdevumiem ir pierobežas skolu saglabāšana, jo tās ir būtiskas vietējās kopienas vērtības. Šī pieeja veicina līdzsvarotu izglītības iespēju pieejamību visiem novada iedzīvotājiem, īpaši attālākajos apvidos, un stiprina pierobežas teritoriju sociālo un ekonomisko noturību.
Ludzas novada pašvaldības izglītības ekosistēmas attīstības stratēģijas 2025. – 2028. gadam I. daļa “Esošās situācijas apraksts” un II.daļa “Stratēģiskā daļa un rīcības plāns” tiks virzīta uz apstiprināšanu Ludzas novada pašvaldības domei.