Sabiedrība

Pavērt durvis uz aizvadītajiem gadu desmitiem, simtiem, uz notikumiem Kārsavā un tās apkaimē- tas laikam bija novadpētnieka, publicista un pedagoga Nikolaja Nikuļina (1934.20.V – 2022.18.X) dzīves piepildījums. Strādājis par skolotāju Kārsavas vidusskolā un Malnavas Valsts lauksaimniecības tehnikumā. Vāca un lielākoties rajona presē publicēja nostāstus par vietvārdu izcelšanos, vēsturiskiem notikumiem apkaimē, ievērojamiem novadniekiem, atmiņas, tēlojumus, aprakstus. Uzrakstījis grāmatas "Kārsava un kārsavieši divdesmitajos un trīsdesmitajos gados" (Malnava, 1996), "Kārsava. Ielu un māju vēsture" (Rēzekne, 2008), "Atmiņas par Kārsavu" (Rēzekne, 2011), “Встречи и расставания” (Rēzekne, 2015), “Skats uz pagātni” (2020).

Kā beidzamo krāsaino atmiņu salikums laika mozaīkā ir viņa grāmata "Kārsava, Malnava...", kura ar cieņpilnu sirsnību 2024. gada 14. augustā tika atvērta Kārsavas pilsētas bibliotēkā. Diemžēl, bez paša autora piedalīšanās, bet ar netveramu viņa klātbūtni caur pasākuma dalībnieku atmiņām, kas raisījās klausoties N. Nikuļina biogrāfiju un grāmatas fragmentu lasījumus.

Grāmatas ceļš pie lasītājiem aizsākās pirms četriem gadiem, kad daktere Irēna Stankeviča, izlasot iepriekšējo autora grāmatu “Skats uz pagātni”, rosināja turpināt rakstīt, jo gan viņai palika neizstāstīts stāsts par māti, kura ilgus gadus strādāja Kārsavas tuberkulozes slimnīcā, gan arī pašam novadpētniekam bija vairāki nepublicēti stāsti par Kārsavu un apkārtnes ciemiem.

Pateicoties Kārsavas pilsētas bibliotēkas vadītājas Aijas Paršovas sniegtajam atbalstam un iedrošinājumam, pamazām tapa manuskripts un tulkojums no krievu uz latviešu valodu, tika piemeklētas fotogrāfijas, pieslīpēti fakti un gramatika. Atlika ne mazāk nozīmīgs jautājums – finansējuma meklējumi grāmatas izdošanai.  Te vadošo lomu uzņēmās Kārsavas sirdsskaidrās Polockas Eufrosinijas Pareizticīgo draudze, kura sadarbojoties ar pilsētas iedzīvotājiem un pašvaldības iestādēm aktīvi darbojas kopienas iniciatīvu mērķu īstenošanā.

Pateicoties LKF mērķprogrammas "Latviešu vēsturisko zemju attīstības programmas" "Latgales kultūras programma 2024" projektu konkursā saņemtajam finansiālajam atbalstam, grāmata tika izdota un stāsti par Kārsavas un apkārtējo ciemu cilvēkiem un tā laika notikumiem atrada ceļu pie lasītājiem. Projekta ietvaros saņemts atbalsts 2800.00 eiro apmērā un caur ziedojumiem sagādāts līdzfinansējums 350.60 eiro apmērā. Izdevniecība "Ezerrozes grāmatas” izdotā grāmata ir iesieta cietajos vākos, labi salasāmā šriftā, bagāta ar senām un arī krāsainām mūslaiku fotogrāfijām.

Grāmatas atvēršanas svētkos katrs grāmatas fragmenta lasījums rosināja atmiņas, kas saistās ar aprakstīto vietu, cilvēkiem vai notikumiem. Kāds atcerējās saistību ar savas dzimtas cilvēkiem, kādam tās bija personiskas atmiņas par dzīvi pēckara apstākļos. Liels bija Nikolaja Nikuļina devums šādu atmiņu stāstu piefiksēšanā un saglabāšanā, pateicoties kam, mēs varam iztēloties pirmskara Kārsavu, tās mājas un iedzīvotājus, izzināt svarīgus vēstures notikumus mūsu pusē

Pasākuma viesis Alberts Ločmelis pēc lasījumu noklausīšanās atzina, ka “vēsturi var uztvert dažādi, jo tā nav tikai fakti un skaitļi. Nikuļina kungs, būdams literāts, spēja saglabāt līdzsvaru starp faktiem un emocionālo pusi, tāpēc viņa stāsti ir ”dzīvi” un saistoši.

Liela pateicība visiem, kuri neskopojās ar stāstiem par saviem senčiem, dzimtajām vietām un vēsturiskajiem fotoattēliem. Pasākuma laikā pirmie grāmatu saņēma cilvēki, kuru dzimtas stāsti iekļauti autora grāmatā. Tā pat grāmatas tika pasniegtas Ludzas pilsētas bibliotēkai, muzejam, Kārsavas kultūrvēstures centram, fotogrāfiju īpašniekiem, ziedotājiem, Kārsavas un apkārtnes skolām un bibliotēkām.

Par godu grāmatas “Kārsava, Malnava…” izdošanai un atzīmējot novadpētnieka, publicista un pedagoga Nikolaja Nikuļina  90 gadu jubileju, kura būtu apritējusi šogad, Kārsavas kultūrvēstures centrā “Līču mājas” tika izveidota izstāde ar autora savāktajiem materiāliem un fotogrāfijām, kura apskatāma visu septembra mēnesi. Izstādes atklāšanā atskatījāmies uz Nikolaja Nikuļina grāmatu klāstu un iepazīstinājām klātesošos ar projekta rezultātā tapušo grāmatu “Kārsava, Malnava…”, kas būs vērtīgs izziņas materiāls lokālās vēstures pētniekiem.