Projektu aktualitātes
att

Viena no Latvijas kultūras kanonā iekļautajām vērtībām ir Latgales podniecība, kas periodiski pievērsa sabiedrības interesi ikgadējās Podnieku dienās, kas Covid situācijā jau divus gadus izskanēja savādāk nekā parasti un iztrūka ikgadējais keramikas konkurss Latgales reģionā, kuru organizēja J. Soikāna Ludzas mākslas skolas Nautrēnu filiāle sadarbībā ar pagasta pārvaldi. Konkursā pārsvarā piedalījās bērni no Rēzeknes pilsētas un novada izglītības iestādēm.

Šogad konkursa rīkotāji vēlas organizēt nevis “sacensību”, kurš izveidos labāko darbu, bet pēc iespējas aptvert plašāku sabiedrības daļu, kuru uzrunāt ar māla starpniecību. Pievērst uzmanību māla darinājumiem kā vērtībai, kas veido Latgales kultūru, mālam, kā komunikācijas veidam – “caur muolu par sevi i pasauli”, kas šajā projektā “Kai Latvejis kuļturys kanons sorgoj i dūd gaismu voi es par tymsu nābāduoju” (turpmāk tekstā – projekts) dod iespēju veicināt Latgales kultūras programmā 2022 definētos piecus darbības virzienus.

Šajā projektā tā organizētāji vēlas, ar Latgales podniecības pamatmateriāla – māla – starpniecību apvienot kopīgā kreatīvā un izglītojošā procesā pusaudžus un pieaugušos, lai – 

  • A. radītu vēstījumu “es par tymsu nabāduoju” un pašiem kļūt par tādiem, kas spēj dāvāt un sargāt gaismu, dot cilvēcības siltumu;
  • B. iesētu ideju pusaudžu prātos par podnieka vai keramiķa profesiju, jo vairākus gadus profesionālajās mākslas izglītības iestādēs keramikas dizaina nodaļā ir samazinājies izglītojamo skaits līdz minimumam;
  • C. veidot starptautiskas sadarbības “laipas” domu apmaiņai par tradicionālo podniecību un laikmetīgo keramiku.

Meistarklases septembra trešajā piektdienā norisināsies piecās Latgales vietās: Ludzas novada amatnieku centrā pie Ērika Kudļa, Krāslavas amatniecības centrā pie Olgas un Valda Pauliņiem, Daugavpils Māla mākslas centrā pie Unas Guras, Polikarpa Čerņavska keramikas mājā pie Raivo Andersona.

Vienlaicīgi visās piecās vietās pie keramiķiem/podniekiem no 20 Latgales izglītības iestādēm, 60 dalībnieki (pa 12 katrā vietā), darinās gaismas mājas, pilis vai lukturus. Katrs meistars varēs interpretēt kopā ar bērniem šo tēmu pēc saviem ieskatiem.

Novembrī, pirms valsts svētkiem sāksies šo radīto darbu izstāžu ceļš posmā Rogovka-Lūznava-Latgales vēstniecība GORS. Katrā no eksponēšanas vietām izstādes darbi nesīs savu unikālo vēstījumu, kas apliecinās šīs iestādes vērtības un kultūras politiku. Sešdesmit gaismas pilis, mājas vai lukturi kļūs par gaismas sargātājiem un Ziemassvētku dāvanām kādiem šobrīd vēl nezināmiem cilvēkiem.

Septembrī sāksies tālākizglītības programma “Māls – saruna ar sevi un pasauli” tiešsaistē, kurā “māls” kļūst par komunikācijas veidotāju un laipu starp dažādām kultūrām. Četras piektdienas, kas no plkst. 11:30 līdz plkst. 13:00 ir veltītas sarunai, kuru rosina vārdi – māls/podniecība/keramika. Katrs lektors to veido atbilstoši saviem ieskatiem.

Šobrīd savu apliecinājumu kā lektori vai stāstnieki ir apliecinājuši mākslas zinātņu un filoloģijas Ph.D. Uģis Nastevičs, doktorants studiju programmā “Ģeogrāfija”, apakšnozarē “Cilvēka ģeogrāfija” Ivars Matisovs, mākslas maģistrs, mākslinieks, keramiķis Imants Klīdzējs, Japānas mākslinieks – keramiķis Kōiči Maeda (前田幸). 

Informāciju sagatavoja J.Soikāna Ludzas mākslas skolas direktore Sandra Vorkale