Noderīgi

Iestājoties siltajai vasaras sezonai, svarīgi atcerēties par drošu atpūtu pie un uz ūdens. No 2013. līdz 2021. gadam Latvijā noslīkuši 89 bērni vecumā līdz 19 gadiem, visbiežāk bērni slīkst atklātās ūdenstilpnēs. Tikpat būtiski ir novērst peldsezonas laikā netīši gūstamās traumas. Statistikas dati liecina, ka 2020. gadā 61 cilvēkam diagnosticētas traumas, kas gūtas atpūšoties pie ūdens vai atrodoties ūdenī. Lēcieni uz galvas ūdenī ir vieni no biežāk sastopamajiem mugurkaula traumu cēloņiem un nereti beidzas ar noslīkšanu vai smagām traumām, kas negatīvi ietekmē cilvēka spēju veikt kustības un pašaprūpi, kā arī dzīves kvalitāti kopumā.

SPKC izstrādātie materiāli par drošību, atpūšoties pie ūdens:

360 grādu virtuālā tūre, lai identificētu bīstamas situācijas un uzzinātu, kā droši atpūsties pie ūdens;Video “Esi ūdensdrošs!”, kas izglīto par bīstamību un riskiem, lecot ūdenstilpnēs.

Infografikas, kas iesaka, kam pievērst uzmanību pirms doties peldēties, kā arī pastāsta vairāk par pārgalvīgu rīcību sekām

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tikpat būtiski, atpūšoties pie ūdens, ir atcerēties galvenos drošas sauļošanās pamatprincipus:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ņemot vērā augsto bērnu traumatisma statistiku Latvijā, svarīgi pievērst uzmanību arī bērnu drošībai mājas vidē. Šobrīd norisinās Veselibas ministrijas organizētā kampaņa “Pārvērt pārdrošību par drošību!”, ar mērķi izglītot un informēt dažāda vecuma bērnus, viņu vecākus un citus pieaugušos par drošību, biežāko traumu veidiem katrā vecumposmā, traumu gūšanas apstākļiem un profilakses pasākumiem, lai samazinātu bērnu traumatismu Latvijā. Ar kampaņas materiāliem iespējams iepazīties šeit.

Visbiežāk traumas bērni gūst mājās, brīvā dabā vai atpūtas zonā. Siltajos laikapstākļos arvien aktuālāka kļūst bērnu uzturēšanās svaigā gaisā, tādēļ būtiski ievērot īpašus piesardzības pasākumus, lai sekmētu bērnu drošību, spēlējoties vai atpūšoties dabā:

Lēkājot uz batuta, ir svarīgi ievērot drošības pasākumus, lai mazinātu traumatisma risku. Savukārt, lai novērstu saindēšanos, ir būtiski sniegt zināšanas bērniem par to, kā atpazīt indīgus augus.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Svarīgi mācīt bērniem atpazīt un novērst bīstamu situāciju riskus saskarsmē ar dzīvniekiem. Infografika “Drošība saskarsmē ar suni”;

Vasaras brīvlaikā bērniem un pusaudžiem ir vairāk brīva laika, ko pavadīt kopā ar draugiem un vienaudžiem. Vecākiem ir būtiski pievērst uzmanību potenciālo risku novēršanai, kas saistīti ar atkarību izraisošo vielu lietošanu bērniem un pusaudžiem. Aicinām vecākus iepazīties ar padomiem, kā runāt par atkarībām ar bērniem šeit. Ar informāciju par šobrīd populāro elektronisko cigarešu lietošanas ietekmi uz veselību iespējams iepazīties šeit.

Siltajā vasaras sezonā īpaši jāpievērš uzmanība pārtikas izraisīto infekciju profilaksei, tāpēc ikdienā jāveic individuāli higiēnas un piesardzības pasākumi drošai maltītei, kā arī svarīgi atgādināt bērniem arī par pareizu roku mazgāšanas algor tmu, lai mazinātu infekcijas slimību risku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informāciju sagatavoja: SPKC