Skolās noslēdzies 2017./2018.mācību gads. Ar kārtīgi padarīta darba sajūtu un pozitīvām emocijām uz šo mācību gadu atskatās arī skolu pedagogi- karjeras konsultanti, kuri ir apkopojuši savu paveikto.
Pavisam Ludzas un Ciblas novadu apvienības skolās šinī mācību gadā ir notikuši 49 karjeras attīstības atbalsta pasākumi. Tās ir bijušas gan tikšanās ar dažādu profesiju un arodu pārstāvjiem, gan meistardarbnīcas, radošās darbnīcas, lekcijas un dažādas sevis izzināšanas aktivitātes. Visvairāk pasākumu – 20 , ir notikuši tieši maijā , laikā, kad siltais laiks un saule aicināt aicināja nesēdēt skolas solā un skolēni arī mācību ekskursiju laikā varēja iepazīties ar dažādu profesiju pārstāvju ikdienu, redzēt darba vidi un noskaidrot daudzus sev interesējošus jautājumus.
Ludzas 2.vidusskolā pasākumu klāsts ir bijis sevišķi plašs – ir notikuši 25 pasākumi visām vecuma grupām. Ir noskaidrots, ar ko nodarbojas kinologs, bitenieks, astronoms, fotogrāfs, pavārs, frizieris, apsargs, mežzinis, zirgkopis, galdnieks, keramiķis, mehatronikas inženieris u.c. profesiju pārstāvji.
Ludzas pilsētas ģimnāzijas skolēni ciemojās Valsts robežsardzes koledžā, Rēzeknes zonālajā Valsts arhīvā, zinātkāres centrā “ZINOO” Daugavpilī, apmeklēja nacionālo jauno profesionāļu meistarības konkursā SkillsLatvia 2018. Skolēnu mācību uzņēmuma dalībnieki iepazinās ar Rēzeknes biznesa inkubatora darbību un mācījās ģenerēt biznesa idejas , savukārt jaunāko klašu bērni apmeklēja Ludzas amatnieku centru un iemēģināja roku senajos arodos .
Domāju, ka sevišķi daudz ir ieguvuši tie skolēni , kuri Ēnu dienas laikā izbaudīja kādas konkrētas profesijas pārstāvja ikdienu. Izmantojot projekta finanšu līdzekļus ,“ēnot” vecāko klašu skolēni devas gan uz Rīgu, gan Rēzekni un “ēnoja “ tādas mūsdienīgas profesijas kā mārketinga speciālists, projektu vadītājs, pasākumu un konferenču organizators, sociālo mēdiju specialists, programmētājs, elektromehānisko iekārtu mehāniķis, finanšu departamenta direktors u.c. Topošie vidusskolu absolventi arī saprata , ko nozīmē būt Nacionālo bruņoto spēku komandierim un Valsts sekretāram.
Ciblas vidusskolas un Pušmucovas pamatskolas jaunāko klašu audzēkņi noskaidroja, cik dažādas un daudzveidīgas var būt laukos dzīvojošo cilvēku profesijas, vecāko klašu skolēni uzzināja, ko dara vizāžists, fizioterapeits un galdnieks – restaurators.
Pildas pamatskolas 1.-4.klašu audzēkņi noskaidroja , ko dara tāšu apstrādes meistars un arī paši pamēģināja strādāt ar tāsīm. 5.un 6. klašu skolēni pasākumā “Izziņas un radošo tehnoloģiju skola” darbojās tehniskajā laboratorijā – pētīja miniatūrus auto, mājiņas un cilvēciņus, izpētīja to darbināšanas noslēpumus, kā arī paši strādāja 3D maketu būves darbnīcā un noskaidroja , kā var kļūt par uzņēmēju.
Tāpat , rosinot skolēnu interesi par tehniskajām nozarēm un dabaszinātņu jomas profesijām, notika pasākums “Es –gribu, varu, daru “ Ludzas mūzikas pamatskolā.
Daudzveidīgi pasākumi norisinājās arī Ludzas novada vakara vidusskolā, projekta aktivitātēs čakli iesaistījās Nirzas pamatskola un Ezersalas internātpamatskola.
Atbildīgs darba cēliens vēl turpinās devītklasniekiem un tiem jauniešiem, kuri šogad absolvēs vidusskolu. Viņus šobrīd visvairāk arī nodarbina jautājumi par savu nākotni. Ko darīt tāļāk? Kur mācīties? Kādu arodu apgūt?
Varbūt tieši skolas gados un kādā pasākumā redzētais , izbaudītais vai saprastais , palīdzēs nospraust savus mērķus un atrast īsto ceļu dzīvē.
Vairāk par konkrēto skolu karjeras attīstības atbalsta pasākumiem projekta ietvaros varat redzēt Ludzas 2.vidusskolas un Ludzas pilsētas ģimnāzijas mājaslapās.
Inese Romanova,
Ludzas novada Izglītības, kultūras un sporta pārvaldes metodiķe,
projekta koordinatore
Ritas Bucenieces foto