Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra Eiropas skolu sadarbības tīkla eTwinning ietvaros 1. novembrī Rīgā organizēja nacionālo eTwinning konferenci “Līdzdalība skolās un pirmsskolās”, kurā prezentēja sešus pagājušā mācību gada veiksmīgākos skolu un pirmsskolu eTwinning sadarbības projektus un apbalvoja konkursa “Nacionālā eTwinning balva 2024” uzvarētājus. Pirmsskolas kategorijā balvu ieguva Ludzas novada Blontu pagasta pirmsskolas izglītības iestādes projekts Nettle researchers. Iestādei šie nav pirmie panākumi eTwinning Skolu sadarbības tīklā, pirms diviem gadiem tā izcīnīja balvu par nacionāla līmeņa projektu “Vistas dzīves cikls”.
Plašāk par konferences norisi var uzzināt eTwinning Latvija tīmekļvietnē.
Labākie projekti aptver dažādus mācību priekšmetus un kompetences
Šogad konkursa “Nacionālā eTwinning balva 2024” finālā iekļuva seši starptautiska mēroga skolu un pirmsskolu sadarbības projekti, kas pārstāv dažādus mācību priekšmetus un skolēnu vecuma grupas. Konkursā vērtē ne tikai to, kā projekts integrēts mācību saturā, bet arī cik daudz skolēni iesaistīti projekta plānošanā, kā notikusi komunikācija un sadarbība ar citiem projekta partneriem, kā projektā izmantotas informācijas un komunikācijas tehnoloģijas un cik veiksmīgi sasniegts plānotais rezultāts.
Blontu pirmsskolas bērni, sadarbojoties ar partneriem, pēta nātres
Pēc žūrijas vērtējuma balvu par labāko pirmsskolas projektu ieguva Blontu pagasta pirmsskolas izglītības iestādes projekts Nettle Researchers (projektu pieteica Ingrīda Lubāne). Projekta laikā pirmsskolas vecuma bērni pētīja nātri kā daudzpusīgu un vērtīgu augu. Projekta mērķis bija ne tikai iepazīt nātres īpašības un pielietojumu uzturā un ārstniecībā, bet arī veicināt bērnu pētniecisko interesi un sadarbības prasmes. Skolēni paši izvirzīja pētnieciskos jautājumus par nātres nozīmi un izmantošanu, izmēģināja dažādus eksperimentus un analizēja iegūtos rezultātus kopā ar partneriem no citām valstīm. Projekta noslēgumā tapa interaktīvs tests un īsfilma par nātres daudzpusīgo pielietojumu, kas kalpo gan kā vērtīgs mācību materiāls, gan iedvesmojošs piemērs citiem pedagogiem.
Video par projektu var noskatīties eTwinning Latvija YouTube kanālā vai iepazīties ar iestādes sagatavoto projekta aprakstu.
Pirmā balva par vistu pētīšanu
Blontu pagasta pirmsskolas izglītības iestāde savu pirmo balvu par nacionāla līmeņa projektu “Vistas dzīves cikls” ieguva 2022. gadā. Projektā vairāk nekā viena mēneša garumā, bērniem (vidēji 4 – 5 gadi) tika piedāvāta pētnieciskā darbība, lai izzinātu vistas dzīves ciklu, olas uzbūvi un tās nozīmi cilvēka dzīvē. Bērni iepazina vistas olu inkubēšanas procesu, vēroja cāļa šķilšanos, pētīja olas, izzināja to uzbūvi, saprata vistas nozīmīgumu cilvēka dzīvē, veica secinājumus. Projekta noslēgumā tapa sadarbības partneru kopīgi veidota e-grāmata, kurā atrodas izglītojoša un jau bērniem izzināta informācija par vistas dzīvi.
Balvas iegūšana 2022. gadā pamudināja izglītības iestādes vadību un pedagogus aktīvāk iesaistīties eTwinning skolu sadarbības tīklā, attīstot pedagogu profesionālo kompetenci, pilnveidojot mācību procesu, IKT prasmes pedagogiem un bērniem, kā arī veidojot aizraujošu mācību procesu.
Skolotāji piedalīsies starptautiskās mācībās un skolas saņem dāvanas no Brain Games
No katra finālā pieteiktā projekta skolotājiem tiek piešķirts eTwinning apbalvojums – apmaksāta dalība individuālās profesionālās pilnveides mācībās. Uzvarētāji 2025.gadā dosies uz eTwinning Eiropas konferenci Briselē, bet pārējiem pedagogiem būs iespēja piedalīties kādās starptautiskās mācībās klātienē Latvijā vai ārzemēs, savukārt projektu skolas saņems dāvanu karti no Brain Games, ko varēs izmantot, lai iegādātos dažādas spēles izglītības iestādēm.
Par konkursu
“Nacionālā eTwinning balva” ir Latvijas skolu sadarbības projektu konkurss, kurā katru gadu aicinām piedalīties eTwinning projektu īstenotājus. Konkursa mērķis ir identificēt labās prakses piemērus eTwinning projektu īstenošanā Latvijā un apbalvot veiksmīgākos projektu veicējus.
Par eTwinning
eTwinning ir Eiropas Savienības programmas izglītības un mācību, jaunatnes un sporta jomā Erasmus+ aktivitāte, kura tiek īstenota, izmantojot projektu kā mācību metodi un nodrošinot kompetenču pieeju izglītībā, veicina pedagogu profesionālo pilnveidi IKT, metodikas un valodu jomā. Reģistrējoties eTwinning, skolotāji var īstenot projektus vietējā un Eiropas mērogā, izmantot bezmaksas tiešsaistes partneru atrašanas, sadarbības un projekta gaitas atainošanas rīkus, kā arī piedalīties vietējā un starptautiskā mēroga pedagogu profesionālās pilnveides pasākumos gan tiešsaistē, gan klātienē. eTwinning reģistrējušies aptuveni 1 055 000 skolotāju, no kuriem 7500 ir Latvijas skolotāji. Informācija par citiem eTwinning pasākumiem – www.etwinning.lv.