Pieaugušo izglītība
afiša

No 9. decembra Valsts izglītības attīstības aģentūra aicina nodarbinātos un pašnodarbinātos no 18 gadu vecuma pieteikties izglītības programmām, lai apgūtu darba tirgū aktuālas profesijas, pilnveidotu un uzlabotu profesionālās kompetences un digitālās prasmes. Pieteikties mācībām varēs līdz 20. decembrim prasmju pārvaldības platformā stars.gov.lv, izveidojot individuālo mācību kontu. 

Pirmajā mācību uzaicinājumā 23 izglītības iestādes no visiem Latvijas reģioniem piedāvā apgūt dažādas izglītības programmas 7 dažādās mācību nozarēs: būvniecības, drukas un mediju tehnoloģiju, elektronisko un optisko iekārtu ražošanas, informācijas un komunikācijas tehnoloģiju, enerģētikas, kokrūpniecības, metālapstrādes, mašīnbūves un mašīnzinību, kā arī veselības un sociālās aprūpes nozarē. 

Nodarbinātajiem tiek piedāvātas 25 profesionālās tālākizglītības programmas, kas sniedz iespēju iegūt profesionālo kvalifikāciju 13 pieprasītās profesijās:

  1. Lokmetinātājs metināšanā ar volframa elektrodu inertās gāzes vidē (TIG); 
  2. Lokmetinātājs metināšanā ar mehanizēto iekārtu aktīvās gāzes vidē (MAG); 
  3. Programmēšanas tehniķis; 
  4. Automehāniķis; 
  5. Sausbūves tehniķis; 
  6. Ēku būvtehniķis 
  7. Māsas palīgs; 
  8. Aprūpētājs; 
  9. Elektromontieris; 
  10. Elektrotehniķis; 
  11. Mežsaimniecības tehniķis; 
  12. Hidrobūvju būvtehniķis
  13. Transportbūvju būvtehniķis.

Tāpat tiek piedāvāts pilnveidot esošās vai apgūt jaunas prasmes, mācoties kādā no piedāvātajiem 77 profesionālās izglītības moduļiem, moduļu kopām vai 22 studiju kursiem, studiju moduļiem augstskolā vai koledžā.

Atkarībā no izglītības satura, mācības tiek piedāvātas gan attālināti, gan klātienē vai arī daļēji attālināti (t.i., teorija attālināti, bet praktiskie darbi klātienē). Mācību apjoms variē:

  • Profesionālās tālākizglītības programmās – no 640 līdz 960 stundām;
  • Profesionālās izglītības moduļos – no 14 līdz 130 stundām;
  • Moduļu kopās – no 72 līdz 384 stundām;
  • Studiju kursos – no 75 līdz 160 stundām;
  • Studiju moduļos – no 64 līdz 240 stundām.

Lielāko daļu mācību izmaksu sedz Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) un valsts budžeta līdzfinansējums. Nodarbinātā līdzmaksājums ir:

  • 5% profesionālās tālākizglītības programmās;
  • 10% profesionālās izglītības moduļos un moduļu kopās;
  • 30% studiju kursos un moduļos.

Personām no trūcīgām vai maznodrošinātām mājsaimniecībām mācības ir bez maksas.

Projektā var piedalīties ikviens nodarbinātais vai pašnodarbinātais vecumā no 18 gadiem, ar pabeigtu vai nepabeigtu izglītību. Prioritāri projektā būs aicināti iesaistīties nodarbinātie ar pabeigtu vai nepabeigtu pamatizglītību vai vispārējo vidējo izglītību, nodarbinātie vecumā no 50 gadiem, kā arī bēgļi un personas ar alternatīvo statusu, piedāvājot apgūt labāk apmaksātas un pieprasītas profesijas atbilstoši darba tirgus prasībām.

Plānots, ka nākamā pieteikšanās mācībām sāksies 2025. gada janvāra beigās.

Informācija par piedāvātajām izglītības programmām un atbalsta iespējām pieejama platformā stars.gov.lv.

Projekts tiek īstenots saskaņā ar 2024. gada 7. maija Ministru kabineta noteikumiem Nr. 283 “Eiropas Savienības Kohēzijas politikas programmas 2021.– 2027. gadam 4.2.4. specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt mūžizglītību, jo īpaši paredzot elastīgas kvalifikācijas paaugstināšanas un pārkvalificēšanās iespējas visiem, ņemot vērā digitālās prasmes, labāk paredzot pārmaiņas un jaunas prasības pēc prasmēm, kas balstītas uz darba tirgus vajadzībām, atvieglojot karjeras maiņu un sekmējot profesionālo mobilitāti" 4.2.4.2 pasākuma "Atbalsts pieaugušo individuālajās vajadzībās balstītai pieaugušo izglītībai".

Jautājumu gadījumā lūgums vērsties pie Ludzas novada Izglītības pārvaldes Pieaugušo izglītības metodiķes Sarmītes Leščinskas. 

Sarmīte Leščinska

Pieaugušo izglītības metodiķis - Ludzas novada Izglītības pārvalde
sarmite.lescinska [at] ludzasnovads.lv