LV EN

Piektdiena, 2023. gada 03. februāris
Vida, Ida, Aīda
Ludza
Mostly clear
-7°C
 
A A A

Kā saglabāt Ludzas pilsētas kultūrvēsturisko mantojumu

Ludzas vecpilsēta ir viens no 46 valsts aizsargājamajiem pilsētbūvniecības pieminekļiem Latvijā; to raksturo vienkāršs ēku plānojums un eklektisma stila arhitektūras detaļas, necaurredzami koka žogi, savdabīgas detaļas: slēģi, vārti, notekas u.c. Šeit arī atrodas arheoloģijas piemineklis – Ludzas viduslaiku pilskalns un Livonijas ordeņa pilsdrupas. Kaut arī vecpilsētas centram ir piešķirts valsts nozīmes pieminekļa statuss, katra no ēkām atsevišķi līdz šim nav tikusi aizsargāta, tāpēc arvien biežāk kokgriezumu vietā parādās plastmasas logi, bet dabiskos baļķus noklāj plastikāta dēlīšu apšuvums. Ludzas vēsturiskais centrs tika un tiek pārveidots: to apdraud vienaldzība, novecošana, visa veida nolietošanās un nevērība. Nepareizi lietota mūsdienu tehnoloģija un nepareizi izvēlēta restaurācija vecām celtnēm var būt postoša. Saskaņota aizsardzība neizslēdz mūsdienīgas arhitektūras rašanos teritorijās, kurās ir vecas ēkas, bet ir jānodrošina, ka pilnībā tiek respektēts esošais konteksts, proporcijas, formas, izmēri un apjomi un tiek izmantoti tradicionāli materiāli. Vēsturiskajā centrā ietilpst daudz objektu, to nevar saglabāt ar viena projekta īstenošanu, jo tas prasa rūpīgu plānošanu un sistemātiskas darbības: ir nepieciešams izstrādāt šī pieminekļa aizsardzības koncepciju un aktīvāk iesaistīt vietējos iedzīvotājus Latgales kultūrvides un vērtību saglabāšanā. Tas ir iemesls kāpēc tapa šis projekts – Ludzas novada pašvaldība cenšas aizsargāt Ludzas pilsētas vēsturiskās vērtības.

Projekta nosaukums Kā saglabāt Ludzas pilsētas kultūrvēsturisko mantojumu
Identifikācijas numurs  Nr. LKP2012/017
Programma Latgales kultūras programma
Īstenošanas vieta Ludzas pilsēta
Īstenošanas laiks 11.05.2012. – 30.11.2012.
Mērķis Veicināt Latgales kultūrvides un vērtību attīstību un sekmēt Ludzas pilsētas kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu
Galvenās aktivitātes
  • Apaļā galda diskusija “Ludzas vecpilsētas kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas problēmas”. Iedzīvotāji, it īpaši Ludzas vecpilsētas centra iedzīvotāji, būvvaldes speciālisti, deputāti un pašvaldības darbinieki spriedīs par problēmām, kas traucē saglabāt Ludzas vecpilsētas kultūrvēsturisko mantojumu.
  • Analīzes „Kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas iespējas Ludzas vecpilsētā” izstrāde. Ar ekspertu-arhitektu Pēteri Blūmu ir noslēgts līgums par šādas analīzes izstrādi. Tas būs informatīvais materiāls novada pašvaldībai, kas nākotnē kalpos par pamatu Ludzas vecpilsētas centra saglabāšanas stratēģijas izstrādei.
  • Lekcija „Kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas iespējas Ludzas vecpilsētā”. Pēteris Blūms uzstāsies ar prezentāciju, kurā parādīs ko vēl var saglabāt Ludzā un kā to izdarīt.
  • Vietējā laikrakstā tiks publicēti 2 Pētera Blūma raksti par Ludzas vecpilsētas vērtību saglabāšanu.
Rezultatīvie rādītāji

 Projekta ietvaros tiks:

  • izstrādāts informatīvais materiāls par Ludzas vecpilsētas kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas iespējām”
  • publicēti 2 raksti vietējā laikrakstā un novada pašvaldības mājas lapā
  • organizēta Apaļā galda diskusija “Ludzas vecpilsētas kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas problēmas”
  • nolasīta lekcija  “Kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas iespējas Ludzas vecpilsētā” iedzīvotājiem un pašvaldības speciālistiem
Projekta budžets  700,00 LVL
Programmas finansējums  700,00 LVL
Kontaktinformācija Viola Andruščenko (Ludzas novada pašvaldības Attīstibas un nekustamā īpašuma nodaļas projektu vadītāja; tālrunis 65707131; viola.andruscenko@ludza.lv)
Publikācijas

Kā saglabāt Ludzas pilsētas kultūrvēsturisko mantojumu

Arhitekta Pētera Blūma prezentācija iedzīvotājiem

10 padomi, kas palīdzēs nepazaudēt veco Ludzu – Pētera Blūma raksts

Mūsu nenovērtētais mantojums – Pētera Blūma raksts

Latgales reģionālās televīzijas sižets par Ludzas kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu

Arhitekta Blūma piedāvātie ieteikumi Ludzas vecpilsētas vērtību saglabāšanai:

Ludzas vecpilsētas māju fasādes

Māju jumti

Silikātķieģeļu fasādes

Siltumizolācija