Datums 1. aprīlis, 2025
Laiks18.00
Vieta Isnaudas Kultūras nams
  • No 1. līdz 27. aprīlim no plkst. 8.00 līdz 16.00 Isnaudas KN skatāma ceļojošā izstāde "Latviskās dzīvesziņas dievstības tautas vēsturē. Dievturībai - 100!".
    • Istādes atklāšana 1. aprīlī;
    • 27. aprīlī plkst. 14.00 izstādes noslēgums kopā ar folkloras kopu "Isnauda".

Par izstādi:

Dievturības vārda simtgadei veltīta ceļojoša izstāde ar mērķi iepazīstināt ar dievturu izkopto latviskās dzīvesziņas garīgo mantojumu un tradīcijām. Izstāde latviešu un angļu valodā: 1) iepazīstina ar dievturu tradīcijām (latvju raksti, gads, gadskārta un godi); 2) aptver latviskās dzīvesziņas dievestības sešus posmus tautas vēsturē, atklājot personības un viņu veikumu (kas labi pazīstams un iemīļots, nezinot, ka nācis no dievturiem); 3) aicina dalīties liecībās par savu un savu tuvinieku saskarsmi ar dievturību un dievturiem; 4) iezīmē dievturības vietu Latvijā un pasaulē, rosinot turpināt iepazīt gan dievturību un tās līdzinieces — citas etniskās reliģijas —, gan mūsu kultūrvēsturisko mantojumu, un sekmē apmeklētāju vēlmi apceļot muzejus Latvijā un ieraudzīt šajā izstādē taustāmo kopiju oriģinālus; un 5) ceļ latviešu pašapziņu par to, ka “viņiem ir sava, no aizmūžiem nākoša Dieva atskārsme, sava, ne no viena nepatapināta reliģija,” ko jau 100 gadus pazīst ar dievturības vārdu.

Līdzās planšetēm ar attēliem un tekstiem, uz galdiem un vitrīnās izvietoti eksponāti — daļa no tiem aptaustāmi, tostarp Latvijas muzejos aplūkojamu vēsturisku priekšmetu kopijas un modeļi, atvieglojot satura uztveramību neredzīgajiem viesiem —, papildus paplašināts saturs viedtālruņos pieejams caur kvadrātkodiem. Ir arī vairākas citas ieceres, kas varētu tapt, pateicoties labvēļu atbalstam. Ceļojošās izstādes vienojošo daļu katrā novadā kuplina vietējais dievturīgais mantojums, kā arī tematiski priekšlasījumi un tikšanās ar dievturiem.

Izstādi sarūpējuši: kurators Uģis Nastevičs, noformētāji Andrejs Broks un Uģis Nastevičs, iekārtotāji Andrejs Broks, Ansis Marks Bērziņš, Uģis Nastevičs un Vilnis Brils, un konsultanti — muzeju krājumu glabātāji, Muntis Auns, Latvijas Dievturu sadraudzes valde, Vecajo padome, savieši un savietes. Muzeju dārgumus ciparojis, apstrādājis un taktilos modeļus sarūpējis apgāds "Puzuri". Izstādes saturu Braila rakstā sarūpējusi Latvijas Neredzīgo bibliotēkas Braila un pielāgotās drukas nodaļa.

Pasākuma apmeklētāju ievērībai!

Pasākums var tikt filmēts un fotografēts. Pasākuma laikā iegūtie video un foto materiāli var tikt izmantoti publicitātes vajadzībām.

Pasākuma afiša