LV RU EN

Piektdiena, 2022. gada 01. jūlijs
Rimants, Imants, Ingars, Intars
Ludza
Mostly sunny
30°C
 
A A A

Pildas pagasts

Pildas pagasta pārvalde

Pilda, Pildas pagasts, Ludzas novads, LV- 5733

Tālrunis: 657 28200

E-pasts: [email protected]

Pagasta pārvaldes vadītājs – Pēteris Trukšāns

Pildas pagasta pārvaldes nolikums

 

Atrašanās vieta, platības, iedzīvotāji

Pildas pagasts atrodas 17 km dienvidu virzienā no Ludzas. Līdz rajona centram var nokļūt pa vietējās nozīmes ceļu Zilupe-Istra-Rundāni-Pilda-Ludza. Līdz Rīgai – 277 km. Pagasta platība – 11702,2 ha, iedzīvotāju skaits – 845.

Dabas un vēstures pieminekļi

Pagasta reljefs ir stipri paugurains. Ezeri ir pagasta bagātība. Pavisam pagasta teritorijā ir 23 ezeri, to kopējā platība – 512,3 ha. Lielākais uz dziļākais ir Lielais Kurmas ezers. Tā platība ir 84 ha, dziļums – 6m. Lielākā upe ir Ilža, tās garums ir 4,5 km.Pārsvarā ir egļu un priežu meži, to kopējā platība ir 4591 ha.Pagasta teritorijā atrodas arheoloģiskie pieminekļi: divi senkapi Brodaižu ciemā (3.-11. gs. un 11.-13. gs.), Rogaižu ciema senkapi, kuri daļēji pētīti 1925.g. Akmens cirvji atrasti Versanču ciemā un Brodaižos, agrā dzelzs laikmeta senlietas – Brodaižos. Ir 2 pilskalni. “Gorodoks” atrodas pie Porkaļu ciema. Kalnu apņem 3 septiņstūra grāvji. Gorodoks pie Solominkas ciema atrodas 21 m augstā kalnā starp diviem ezeriem.Pagasta teritorijā ir Brodaižu Kristus pārmainīšanas Romas katoļu baznīca, ko 1813. gadā cēlis Brodaižu muižas īpašnieks Kazimirs Ķiborts. Draudzes locekļu skaits toreiz ir bijis 2600 cilvēku. Brodaižu Jāņa Kristītāja pareizticīgo baznīca celta 1751. gadā.

Rogaižu kapos ir koka kapella, ko cēlis Rogaižu muižas īpašnieks Ķelpšs par godu svētajam Antonam.

Ievērojamie novadnieki

Ievērojamākie novadnieki ir dziedātājs Konstantīns (pseidonīms Sokoļskis), koncertējis kopā ar slaveniem mūziķiem gan Latvijā, gan ārzemēs. Pildas pagastā dzimusi keramiķe Genovefa Urtāne, fotomāksliniece Helēna Ņukša-Hofmane, kura dzīvo ASV un 1991.g. viesojās Ludzā ar savu darbu izstādi.

coloring.cool