Kultūra

Jau sesto gadu visi tiek aicināti uz naktstauriņu vērošanu dabas liegumā “Grebļukalns”. Šī ir lielākā tauriņu populācijas vieta Baltijas valstīs. Pateicoties tveicīgajam laikam, pasākuma apmeklētāji varēja novērot lielāku tauriņu daudzveidību kā iepriekšējos gados.

Dabas lieguma “Grebļukalns” teritorija Pasienes pagastā aizņem vairāk nekā 200 hektārus, un līdz šim šeit ir atklātas aptuveni 1500 tauriņu sugas. Turklāt vairums no šīm sugām ir redzamas tieši naktī. Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) pārstāvis, entomologs un tauriņu pētnieks Guntis Akmentiņš norādīja: “Šeit tieši ir tie interesantie augi un biotopi, kādēļ arī atšķiras tauriņu sugu sastāvs. Tie krāšņākie bija “Mainīgie sprīžmeši”, redzējām, tādi lielāki, dzeltenāki. Tādi raibi “Āboliņa sprīžmetis”, tad ir “Ievu raibsprīžmetis”. Tāda grupa kā zobspārņi, un arī ļoti mazi taurenīši bija. Ja ievērojāt – tādi pāris milimetrus lieli.” Dabas lieguma teritorijā atrodas arī 5,4km gara osu grēda.

Reizi gadā pierobežā vēro naktstauriņus

Pēc naktstauriņu vērošanas bija iespēja doties arī nakts pārgājienā, ko plānoja Ludzas mazpulcēni. Tradicionāli pārgājienā pirmais dodas jaunākais mazpulcēns un bija šīs aktivitātes tempa turētājs. Jau otro gadu pasākumā organizēšanā piedalās 752. Ludzas mazpulks – sagaidīja ciemiņus, klāja cienasta galdu un plānoja nakts pārgājiena maršrutu. Zemessardzes 32.Kājnieku bataljona pārstāvji bija sagatavojuši šķēršļu joslu, ko steidza iemēģināt gan bērni, gan pieaugušiem. Pārgājiena dalībnieki apguva arī daudzas prasmes saistībā ar izdzīvošanu mežā (īpaši naktī).

Piedzīvojumiem bagātais notikumu rīkoja Ludzas novada pašvaldība sadarbībā ar biedrību “Latvijas Mazpulki”, apskates saimniecību “Bites”, Dabas aizsardzības pārvaldi, Zemessardzes 32.Kājnieku bataljonu un A/S “Latvijas valsts meži”. Zilupes pilsētas pārvaldes tūrisma organizatore Ilga Ivanova pateicās ikvienam par sadarbību, atsaucību un sirsnīgo darbu: “Kopīgiem spēkiem esam aktualizējuši sabiedrībā – gan Ludzas novada iedzīvotājos, gan tuvākajos un tālākajos viesos – interesi par aizsargājamo dabas teritoriju un tās iemītniekiem. Specialistu pavadībā uzzinājām procesus un to nozīmi mūsu ikdienā.”

Gaidīsim ciemos nākamgad!