LV EN

Piektdiena, 2022. gada 25. novembris
Kadrija, Kate, Katrīna, Trīne
Ludza
Cloudy
-1°C
 
A A A

Pētām vēsturi, veidojam vēsturi

Ludzas Novadpētniecības muzejā 26. oktobrī tika atklāta izstāde ,,Manas dzimtas atmiņu stāsti”. Izstādes ekspozīcijā vērojami atmiņu stāstījumi, dokumenti un fotogrāfijas par poļu dzimtām, kuru pēcnācējiiem ir saites ar  Ludzas novadu. Veidot šādu izstādi ierosināja Latvijas Poļu savienības Ludzas nodaļas dalībnieki, kuri šī gada sākumā aicināja novada iedzīvotājus vākt liecības un atmiņas par saviem senčiem, kas dažādu vēstures notikumu gaitā  ir ieradušies šeit un laiduši dziļas saknes Latgales zemē.

Apkopotos izstādes materiālus prasmīgi prezentēja muzeja darbinieks Valērijs Dzevaltovskis. Ļoti  interesantus un saturīgus materiālus par savu senču dzīvi un darbu  izstādei iesniedza Valentīna Šidlovska, Gaļina Geceviča un Vilhelmīne Šteinberga, Anita Sergejeva, Olga Maļavkina, Aija Zīmele, Vera Doreiko Sinkeviča, Marina  Meļņikova. Novadpētniecības muzeja vadītāja Milāna Bule pateicās  par iesniegtajiem materiāliem un aicināja arī pārējos poļu biedrības dalībniekus pievērsties savu dzimtas koku pētniecībai. Izstāde būs apskatāma līdz 28. novembrim. Aicinām visus interesentus apskatīt un iepazīties ar piedāvātajiem materiāliem, kā arī gūt iedvesmu savu dzimtas koku pētniecībai.

Izstādes atklāšanā piedalījās augstskolu mācību spēki, zinātnieki no Polijas: Justina Olko (Justyna Olko) no Varšavas Universitātes, Tomašs Vicherķevičs (Tomasz Wicherkiewicz) un Pjotrs Grablunas (Piotr Grablunas) no Ādama Mickeviča Universitātes Poznaņā, Melhiors Jakubovskis (Melchior Jakubovski) no Polijas Zinātņu akadēmijas. Ciemiņus ļoti interesēja izstādes materiāli, jo viņu brauciena iemesli saistīti ar poļu pēcnācēju darbību kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā ārpus tagadējās Polijas valsts robežām. Latgale zinātniekus interesē tieši ar savu daudzvalodīgo vidi.

Izstādes atklāšanu papildināja Ludzas Kultūras nama un Poļu biedrības vokālais ansamblis ,,Sarkanās krelles”(,,Czerwone korale”),kuru vada Aina Kairova. Ansamblis ļoti izjusti un atraktīvi izpildīja vairākas dziesmas poļu valodā. Bija patīkami redzēt, ka ciemiņi no Polijas dziedāja līdzi pazīstamās poļu tautas dziesmas.

Visus pasākuma dalībniekus  sirsnīgi uzrunāja Ludzas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Edgars Mekšs, kurš izteica lielu gandarījumu par poļu biedrības izrādīto iniciatīvu un pasākuma organizatoru ieguldīto darbu.

Viss novembris Latvijā ir patriotisma mēnesis. Latvijā dzīvojošajiem poļu pēctečiem ir vēl par vieniem svētkiem vairāk, jo 11. novembrī tiek svinēta Polijas valsts Neatkarības diena. Šogad Polija, tāpat, kā Latvija svin neatkarības 104. gadadienu. Latvijas Poļu savienība sveic visus novada iedzīvotājus Lāčplēša dienā, Polijas valsts Neatkarības gadadienā un Latvijas Republikas Neatkarības proklamēšanas dienā!

Jolanta Strogonova

Latvijas Poļu savienības Ludzas nodaļas priekšsēdētāja