LV EN

Sestdiena, 2022. gada 26. novembris
Sebastians, Konrāds, Sebastijans
Ludza
Cloudy
-3°C
 
A A A

Iespēja iepazīt mākslinieku, keramiķi un arhitektu Pēteri Martinsonu

J.Soikāna Ludzas mākslas skola aicina pieteikties uz semināru, kurā Imants Klīdzējs (Mr.art, LMA doktorants, Salacgrīvas mākslas skolas direktors) stāstīs par mākslinieku, keramiķi, arhitektu Pēteri Martinsonu.. Seminārs norisināsies šī gada 30.septembrī no plkst. 11.30 līdz 13.00 platformā ZOOM. Pieteikuma anketa meklējama šeit – https://ej.uz/pie_teikums_3. Aizpildot pieteikuma anketu, savā e-pastā saņemsiet piekļuves saiti semināram. Pieeju visiem semināru ierakstiem saņems visi dalībnieki pēc lekciju cikla noslēguma. 

Kāpēc?

Viena no Latvijas kultūras kanonā iekļautajām vērtībām ir Latgales podniecība, kas periodiski pievērsa sabiedrības interesi ikgadējās Podnieku dienās, kas Covid situācijā jau divus gadus izskanēja savādāk nekā parasti un iztrūka ikgadējais keramikas konkurss Latgales reģionā, kuru organizēja J.Soikāna Ludzas mākslas skolas Nautrēnu filiāle sadarbībā ar pagasta pārvaldi. Konkursā piedalījās pārsvarā bērni no Rēzeknes pilsētas un novada izglītības iestādēm. Šogad vēlamies organizēt nevis “sacensību”, kurš izveidos labāko darbu, bet pēc iespējas aptvert plašāku sabiedrības daļu, kuru uzrunāt ar māla starpniecību. Pievērst uzmanību māla darinājumiem kā vērtībai, kas veido Latgales kultūru, mālam kā komunikācijas veidam – “car muolu par sevi i pasauli”, kas šajā projektā “Kai Latvejis kuļturys kanons sorgoj i dūd gaismu voi es par tymsu nābāduoju” (turpmāk tekstā – projekts) dod iespēju veicināt Latgales kultūras programmā 2022 definētos piecus darbības virzienus.

Ko darīs?

Šajā projektā vēlamies ar  Latgales podniecības pamatmateriāla – māls – starpniecību apvienot kopīgā kreatīvā un izglītojošā procesā pusaudžus un pieaugušos, lai:

  1. radītu vēstījumu “es par tymsu nabāduoju” un pašiem kļūt par tādiem, kas spēj dāvāt un sargāt gaismu, dot cilvēcības siltumu;
  2. iesēt ideju pusaudžu prātos par podnieka vai keramiķa profesiju, jo vairākus gadus profesionālajās mākslas izglītības iestādēs keramikas dizaina nodaļā ir samazinājies izglītojamo skaits līdz minimumam;
  3. veidot starptautiskas sadarbības “laipas”  domu apmaiņai par tradicionālo podniecību un laikmetīgo keramiku.

Meistarklases

16.09.2022. no plkst.11:00 līdz plkst.13:00 meistarklases norisināsies piecās Latgales vietās: Ludzas novada amatnieku centrā pie Ērika Kudļa, Krāslavas amatniecības centrā pie Olgas un Valda Pauliņiem, Daugavpils Māla mākslas centrā pie Unas Guras, Polikarpa Čerņavska keramikas mājā pie Raivo Andersona. Vienlaicīgi visās piecās vietās pie keramiķiem/podniekiem no Latgales izglītības iestādēm (Špoģu MMS, Ilūkstes MMS, Balvu MS, Viļānu MMS, Zilupes MMS, Kārsavas MMS, RMDV mākslas skola, Maltas vidusskola, Maltas Bērnu un jauniešu centrs, Līvānu MMS, Saules skolas bērnu mākslas skola, Bērzpils pamatskola, Gaigalavas pamatskola, Preiļu MMS, Krāslavas novada MMS) 60 dalībnieki pa 12 katrā vietā, darinās gaismas mājas, pilis vai lukturus. Katrs meistars varēs interpretēt kopā ar bērniem šo tēmu pēc saviem ieskatiem.

Izstādes

Novembrī pirms valsts svētkiem sāksies šo radīto darbu izstāžu ceļš Rogovka-Lūznava-Latgales vēstniecība GORS. Katrā no eksponēšanas vietām izstādes darbi nesīs savu unikālo vēstījumu, kas apliecinās šīs iestādes vērtības un kultūras politiku. Sešdesmit gaismas pilis, mājas vai lukturi kļūs par gaismas sargātājiem un Ziemassvētku dāvanām kādiem šobrīd vēl nezināmiem cilvēkiem.

Nautrēnu sporta hallē no 11.11.2022. līdz 25.11.2022.
Lūznavas muižā no 27.11.2022. līdz 18.12.2022.
Latgales vēstniecībā “Gors” vienā no dienām laika posmā no 19.12.2022. līdz 25.12.2022. (Datums precizēsies)

Tālākizglītība

Septembrī sāksies tālākizglītības programma  “Māls – saruna ar sevi un pasauli” (apliecība par 6h) tiešsaistē, kurā “māls” kļūst par komunikācijas veidotāju un laipu starp dažādām kultūrām. Četras piektdienas, kas no plkst. 11:30 līdz plkst. 13:00 ir veltītas sarunai, kuru rosina vārdi – māls/podniecība/keramika. 

Lektori

Katrs lektors to veido atbilstoši saviem ieskatiem.

09.09.2022. Japānas mākslinieks – keramiķis Kōiči Maeda 前田幸 -, japāņu valodas tulks un lektors Dr. Uģi Nastevičs,
23.09.2022. japāņu valodas tulks un lektors Dr. Uģi Nastevičs

30.09.2022. keramiķis, mākslinieks, mākslas maģistrs, pedagogs, Salacgrīvas novada mākslas skolas direktors Imants Klīdzējs,

07.10.2022. doktorants studiju programmā “Ģeogrāfija”, apakšnozarē “Cilvēka ģeogrāfija” Ivars Matisovs.

Informāciju sagatavoja J.Soikāna Ludzas mākslas skolas direktore Sandra Vorkale
Papildus informācijai  26586721, [email protected]