LV EN

Pirmdiena, 2023. gada 06. februāris
Dace, Dārta, Dora
Ludza
Cloudy
-2°C
 
A A A

Daugavpils pilsētā un Ludzas novadā vēl 63 cilvēki no jauna iekļāvušies izglītībā vai nodarbinātībā

Noslēgusies Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) sadarbībā ar Profesionālās tālākizglītības centru „FIBRA” īstenotā motivācijas un atbalsta programma cilvēkiem, kas saskārušies ar šķēršļiem,  iesaistoties nodarbinātībā vai izglītībā sava dzimuma, etniskās piederības, invaliditātes vai vecuma dēļ Daugavpils pilsētā un Ludzas novadā. Laika posmā no 2022.gada maija līdz oktobrim motivācijas programmas noslēdzošajā periodā no 64 sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem, kuri piedalījās programmā, atkal izdevies iekļauties nodarbinātībā vai izglītībā 63 cilvēkiem jeb 98%.

Neskatoties uz to, ka Latvijā virkne likumu un politikas vadlīnijas skar diskriminācijas aizliegumu, sabiedrībā joprojām pastāv diskriminācijas pazīmes pēc dažādiem aspektiem. Sabiedrībā pastāvošie stereotipi un aizspriedumi lielā mērā ietekmē šo diskriminēto personu spēju iekļauties nodarbinātībā vai izglītības apguvē, vienlaikus šīs personas saskaras arī ar augstu nabadzības un sociālās izolētības risku, kas ierobežo to spēju mainīt savu līdzšinējo dzīves situāciju.

Lai realizētu visu sabiedrības grupu potenciālu un mazinātu sociālo atstumtību, SIF vairākus gadus īsteno Motivācijas programmu, sniedzot atbalstu diskriminācijai pakļauto cilvēku spējām iekļauties nodarbinātībā vai izglītībā. Daugavpils pilsētā un Ludzas novadā kopš 2020.gada atbalsts kopā sniegts 180 sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem, no kuriem 173 jeb 96% atkal izdevies iekļauties nodarbinātībā vai izglītībā. 

“Motivācijas programma ir īstenota no 2018.gada, dažādos Latvijas reģionos, nodrošinot atbalsta pakalpojumus – sociālo darbinieku, karjeras konsultantu, psihologu, juristu u.tml. pēc iespējas tuvāk nevienlīdzības skartajam cilvēkam. Saņemtais atbalsts ir neatsverams un ir bijis būtisks pagrieziens pozitīvām pārmaiņām, palīdzot dalībniekiem apzināties risināmās problēmas, piedāvājot situācijai atbilstošākos risinājumus un iespējamās izaugsmes iespējas, tā pilnvērtīgi iekļaujoties sabiedrībā,” skaidro SIF sekretariāta direktore Zaiga Pūce.

Pārmaiņu aģents jeb sociālais darbinieks katram dalībniekam bija ne tikai kā iedvesmotājs un motivētājs, bet bieži vien arī kā vistuvākais cilvēks, kam varēja uzticēt lietas, kuras ilgi bijušas nepateiktas. Piemēram, uzlabojās dēla attiecības ar māti, kas daudzus gadus esot bijušas saspīlētas, tagad viņi kopā parādās sabiedrībā un iekārto ģimenes dārziņu; kāda sieviete ar saviem bērniem, kas cieta no vīrieša vardarbības, tika izolēta no varmākas, tika atrasta piemērota skola bērniem, kas uzlaboja psiholoģisko stāvokli ģimenē. Motivācijas programma sniedza iespēju noticēt savām spējām un realizēt senus nepiepildītos sapņus. Daudzi ir uzsākuši darba gaitas, pārvarējuši savu nedrošību – pirmo reizi sākuši strādāt pēc ilgiem gadiem.

“Dalībnieki, kuri iesaistījās Motivācijas programmā, guva vērtīgu pieredzi sevis izzināšanā un pilnveidošanā, guva atbalstu un motivāciju savas līdzšinējas dzīves situācijas uzlabošanā. Pateicoties Motivācijas programmas speciālistu profesionalitātei, dalībnieki ieguva zināšanas par savu tiesību aizstāvību, papildus atbalsta veidiem, kā arī psiholoģisko atbalstu, kas būtiski uzlaboja viņu labbūtību un dzīves kvalitāti. Esam gandarīti, ka daudziem no Motivācijas programmas dalībniekiem, izdevās uzsākt darba attiecības vai iekļauties izglītībā, pilnveidojot savas zināšanas un prasmes” stāsta reģionālā koordinatore Vita Kravčenko.

Motivācijas programma Latvijā tiek īstenota kopš 2018.gada Sabiedrības integrācijas fonda projekta “Dažādības veicināšana” ietvaros, un šogad programma noslēgsies. Šajā laikā visā Latvijā dažāda veida motivācijas un atbalsta pakalpojumus ir saņēmuši 3240 iedzīvotāju.

Motivācijas programma un atbalsta pasākumi cilvēkiem, kas vēlas iekļauties nodarbinātībā un izglītībā, tiek veikts Sabiedrības integrācijas fonda īstenotā Eiropas Sociālā fonda projekta “Dažādības veicināšana” (Nr. 9.1.4.4./16/I/001) ietvaros. Finansējums 85% apmērā piešķirts no Eiropas Sociālā fonda un 15% finansē Latvijas valsts.

 

 

Zane Jēkabsone

Sabiedrības integrācijas fonds

Sabiedrisko attiecību speciāliste