LV RU EN

Svētdiena, 2022. gada 29. maijs
Raivis, Raivo, Maksis
Ludza
Partly sunny
12°C
 
A A A

Ziemassvētku izstādes “Gaismai un siltumam” radītāji

Par Pēteri un Maiju Gailumiem virtuālajā pasaulē var atrast daudz ziņu un labu vārdu, dažādās meklētājprogrammas dod orientierus, kur meklēt. Tie ir gan ar tūrismu, gan ar amatniecību saistītie portāli: Vasals Latgolā, Zaļais ceļvedis, Latgales amatniecības centra mājas lapa, gan Latvijas ļaudis uz 21.gs. sliekšņa. Fiziskajā pasaulē “Gailumu ģimene dzīvo Rēzeknes rajona Ilzeskalna pagasta “Jaungailumos”, Gailumu ezera krastā, skaistā un gleznainā vietā. Jaunas idejas radošu darbu realizēšanai gūst Latgales dabas, tradīciju un lauku dzīves ritma ietekmē.” Profesionālajā dzīvē abi pārstāv radošo sfēru, katrs savā jomā: Pēteris – keramiķis, podnieks, pedagogs, Maija – māksliniece vizuālajās un plastiskajās mākslās, floriste, pedagoģe. Maija Gailuma saka: “Es un vīrs – kā roka ar cimdu. Mēs abi no mākslas pasaules”. Mākslinieku darba process mijiedarbojas un darba rezultāts bieži vien papildina viens otru. Pētera radītie trauki, ugunskristības piedzīvojušie, bieži vien rod piepildījumu Maijas radītajās floristikas kompozīcijās. Pētera darbi ir skatāmi ne tikai izstādēs, kurās mākslinieks piedalās jau kopš astoņdesmito gadu beigām, bet arī privātkolekcijās gan tepat Latvijā, gan Amerikā, Norvēģijā, Somijā, Vācijā, Īrijā un citur. Maija izstādēs piedalās kopš deviņdesmito gadu beigām. J.Soikāna Ludzas mākslas skolas akmeņu zālē šobrīd skatāmi Maijas floristikas darbi, kas dāvā krāsu: zaļās, oranžās, baltās un zeltītās: dzirksteļojošu saspēli un prieku, sarkano toņu dziļo vitalitāti un dabas formu vienkāršo skaistumu. Pētera keramikas darbi: svečturi, vāzes, kalpo praktiskam labumam, pievienojot estētisku vērtību ikdienai.

Ēriks Kudlis – Tautas daiļamata meistars, keramiķis, mācījies Rēzeknes Mākslas vidusskolā, meistarību pilnveidojis pie dažādiem Latgales podu meistariem, J.Soikāna Ludzas mākslas pedagogs, Ludzas amatniecības centra podnieks. Raksturīga iezīme rokrakstā – tradicionālo latgaliešu saimniecības trauku formas un krāsas, svečturi, kā arī jauni radoši meklējumi modernos keramikas traukos. 2008.gadā mākslinieks tiek godināts konkursā “Radošākais amatnieks Latgalē 2008” nominācijā – par Latgales novada atpazīstamības veicināšanu savos radošajos darbos un podniecības tradīciju saglabāšanu. Izstādē “Gaismai un siltumam” tiek eksponēti Ērika Kudļa svečturi, gan uz galda liekamie, gan pie sienas stiprināmi, gan pie griestiem piekarināmie, un vāzes, kas ar savu dziļo tumšbrūno glazūras toni stāsta par iedvesmas avotu – Āfrikas svelmaino sauli.

Jeļenu Rudnik – ļoti radošu, daudzpusīgu un garīgi bagātu personību – ludzānieši pazīst kā krievu valodas skolotāju Ezersalas internātskolā, kā meistarīgu rokdarbnieci, kas pārzin ļoti daudzas tehnikas (adīšana, tamborēšana, izšūšana, makramē, pečvorks u.c.), kā floristikas kompozīciju radītāju, kā dzejnieci, dziesmu autori, kā gleznotāju autodidakti. Līdz šim brīdim jau ir bijušas viena rokdarbu un četras glezniecības izstādes Ludzas novadpētniecības muzejā. Jeļenas Rudņik dzimtā puse ir Istras novads, kas būtiski ietekmējis pasaules skaistuma izjūtu, kas ir daudzdimensionāla un sensitīva – krāsaina, skanīga, smaržojoša, “garšīga”, jutekliska. Kad Jeļena Rudņik 2008.gada aprīlī apmeklē mākslinieces Agras Ritiņas darbu izstādi “Krelles” aizsākas sadarbība ar J.Soikāna Ludzas mākslas skolu, kas šobrīd tiek reprezentēta Adventam veltītā kopizstādē. Autorei ir daudz pečvorka tehnikā darinātu darbu – mazi auduma gabaliņi saudzīgi, rūpīgi, smalki un precīzi, ar lielu mīlestību un sirds siltumu salikti, sašūti kopā, radot sajūtām un asociācijām bagātas noskaņas praktiski pielietojamos darinājumos. Izstādē ir skatāma tikai neliela daļa no tiem.

Papildus informācija pie JSLMS direktores Sandras Vorkales pa tālruni 26586721, 65781327

coloring.cool