LV EN

Piektdiena, 2023. gada 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde
Ludza
Partly cloudy
-4°C
 
A A A

VUGD brīdina – Atrasties uz ledus ir bīstami!

Līdz ar pirmajām aukstajām dienām uz ūdens krātuvēm sāk veidoties arī ledus. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina iedzīvotājus būt saprātīgiem un neuzsākt zemledus makšķerēšanu, ieraugot pirmo plāno ledus kārtiņu. Kāpt uz ledus ir bīstami, jo tas ātri vien var ielūzt.

Visvairāk nelaimes gadījumu uz ūdens notiek vasarā peldsezonas laikā. Rudenī visbiežāk noslīkst makšķernieki, apgāžoties laivai vai iekrītot ūdenī, jo šā vaļasprieka cienītāji pārsvarā nelieto glābšanas vestes. Savukārt līdz ar pirmās plānās ledus kārtiņas parādīšanos uz ūdens krātuvēm tur parādās arī zemledus makšķernieki, kuri ir pārliecināti, ka ledus vienmēr ir drošs un ar viņiem jau nekas slikts nevar atgadīties.

Lielākā bīstamība parasti ir ziemas sākumā, kad ūdenskrātuves ir tikko aizsalušas un pavasarī, kad ledus kļūst īpaši trausls. Tomēr pat ziemā, kad ledus it kā ir visnoturīgākais, ir daudz bīstamu vietu. Tas ir neizturīgs vietās, kur ūdenskrātuvēs ietek siltāks rūpnieciski izmantots ūdens, upju grīvās un sašaurinājumos, kuģošanas ceļos, zvejnieku izcirsto āliņģu vietās. Ledus izturību mazina arī iesalušas niedres, krūmi vai citi priekšmeti.

Diemžēl pieaugušie, staigājot pa ledu un makšķerējot, rada nepareizu priekšstatu bērniem un pusaudžiem un ar savu rīcību netieši mudina arī viņus paslidināties pa ledu. VUGD aicina vecākus un skolotājus pirms ziemas brīvdienām ar bērniem un pusaudžiem pārrunāt par to, cik bīstamas ir rotaļas uz ledus un cik bēdīgas sekas var būt šai pārdrošībai.

VUGD aicina iedzīvotājus nepaiet vienaldzīgi garām, ja redzat, ka bērni vai pusaudži slidinās pa nedrošo ledu – brīdiniet viņus par bīstamību. Ja pamanāt, ka cilvēki ir aizgājuši pārāk tālu no krasta, var rasties problēmas atgriezties atpakaļ, nekavējoties zvaniet glābšanas dienestam pa tālruni “112”.

Gadījumos, ja cilvēks ir ielūzis ledū, nekavējoties pa tālruni 112 ir jāizsauc glābšanas dienests. Jācenšas pēc iespējas precīzāk norādīt negadījuma vieta, kā arī tuvākie iespējamie piebraukšanas ceļi.

Lai palīdzētu ielūzušajam, jātuvojas rāpus, guļus, līdz pašai ielūzuma vietai netuvojoties. Ielūzušajam apmēram no 2- 5 metru attāluma jāpamet aukla, sasieti apģērba gabali, garš koks vai kāds cits priekšmets. Ja glābēji vairāki, jāievēro, ka tiem vienam no otra jāatrodas 2-3 m attālumā. Izvelkot cietušo uz ledus, tāpat rāpus jāvirzās prom no bīstamās vietas līdz krastam. Pats glābējs nedrīkst aizmirst par iespējamām briesmām ielūzt ledū.