LV RU EN

Piektdiena, 2021. gada 15. oktobris
Hedviga, Helvijs, Eda
Ludza
Mostly cloudy
9°C
 
A A A

VPD: katrs ceturtais latgalietis būtu gatavs kā brīvprātīgais iesaistīties darbā ar likumpārkāpumus izdarījušiem jauniešiem

VPD_logoLatgalieši (25%) atzinuši, ka būtu gatavi kā brīvprātīgie iesaistīties darbā ar jauniešiem, kuri pārkāpuši likumu. Tāpat lielākā daļa latgaliešu (82%) arī pauduši pilnīgu vai daļēju atbalstu šīs iniciatīvas realizācijai Latvijā. Tā liecina Valsts probācijas dienesta (VPD) veiktā sabiedriskās domas aptauja.

VPD līdzgaitniecības iniciatīvas mērķis ir brīvprātīgo līdzgaitniecības (mentoringa) prakses attīstīšana darbā ar VPD redzeslokā nonākušiem bērniem un jauniešiem. Līdzgaitniecības mērķis ir atbalstīt probācijas klientus – bērnus un jauniešus (vecumā no 14 līdz 25 gadiem), sniedzot viņiem pozitīvu brīvā laika pavadīšanas pieredzi, kā arī jaunas zināšanas un prasmes.

Pietiekami lielu atbalstu iniciatīvai pauduši arī Vidzemes (86%), Kurzemes (82%) un Zemgales (78%) iedzīvotāji. Taču attiecībā uz iespēju pašiem piedalīties iniciatīvā kā brīvprātīgajiem iedzīvotāji citos reģionos bijuši samērā skeptiski. Tikai 14% zemgaliešu atzinuši, ka paši būtu gatavi kā brīvprātīgie iesaistīties darbā ar jauniešiem, kas pārkāpuši likumu. Vidzemē šādu viedokli pauduši vien 12%, savukārt Kurzemē – 23% aptaujāto.

Latgalieši kā galveno iemeslu, kāpēc viņi vēlētos būt brīvprātīgie, min to, ka viņiem ir atbilstoša izglītība un dzīves pieredze, kā arī spēja sniegt atbalstu jauniešiem (47%). Vidzemnieki kā galveno iemeslu, lai personīgi iesaistītos, min to, ka viņiem patīk brīvprātīgais darbs un viņi labprāt palīdzētu (29%). Savukārt kurzemnieki (29%) apliecina, ka piedalītos projektā tāpēc, ka saprot – tas ir ieguldījums nākotnē un sabiedrības labā. 25% no tiem zemgaliešiem, kuri labprāt kļūtu par brīvprātīgajiem, atzīst, ka iniciatīvā piedalītos tāpēc, ka tic – šiem jauniešiem ir iespējams palīdzēt, parādot, kā var dzīvot citādāk.

VPD projekta „Brīvprātīgo piesaiste un atlase darbā ar likumpārkāpumus izdarījušiem jauniešiem” vadītājs Imants Jurevičius uzsver, ka svarīgi ir nejaukt līdzgaitnieka un probācijas dienesta darbinieku pienākumus. „Projekta ietvaros svarīgi ir redzēt robežas, jo probācijas dienesta speciālistiem ir jāpaliek savā pozīcijā un brīvprātīgajiem savā. Probācijas mērķis ir uzvest klientus uz pareizā ceļa, bet līdzgaitnieka mērķis ir būt līdzās, caur sarunām stāstīt, kā iespējams risināt problēmas, kā darīt lietas likumīgā ceļā, kā pavadīt brīvo laiku,” tā I.Jurevičius.

Atzinīgi vērtējams tas, ka reģionos ir izteikta ticība – šāda iniciatīva var darboties. Tikai 8% vidzemnieku izteikušies, ka iniciatīva ir bezjēdzīga un tai nav gaidāmi rezultāti. Šādu viedokli pauduši arī 4% Zemgales, Latgales un Kurzemes iedzīvotāju.

Sabiedriskās domas aptaujā piedalījās 500 respondentu no visas Latvijas. Pētījums veikts sadarbībā ar pētījumu aģentūru „Berg Research”.

Kļūt par brīvprātīgo līdzgaitnieku jauniešiem, kuri nonākuši probācijas dienesta redzeslokā, var ikviens. Plašāku informāciju par projektu var uzzināt Valsts probācijas mājas lapā: www.probacija.lv/lidzgaitnieciba. Latvijā šī projekta izmaksas tiek segtas no Norvēģijas finanšu instrumenta (85%) un valsts līdzfinansējuma (15%).

coloring.cool