LV RU EN

Trešdiena, 2021. gada 08. decembris
Gunārs, Vladimirs, Gunis
Ludza
Mostly cloudy
-16°C
 
A A A

VP aicina rūpēties par datu drošību, izmantojot brīvi pieejamus WiFi pieslēgumus

fake_wifiValsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde (ENAP) ir saņēmusi informāciju par gadījumiem, kad, izmantojot publiski brīvi pieejamus WiFi pieslēgumus, ļaundari iegūst personu datus un paroles.

ENAP ir saņēmusi informāciju, ka pašlaik ir aktualizējušies gadījumi, kad notiek lietotāja datu zādzības, brīdī kad cilvēks izmanto šķietami drošus publiskus WiFi pieslēgumus, ko uzņēmumi un iestādes piedāvā savu klientu ērtībai. Ņemot vērā, ka ierīces parasti pieslēdzas spēcīgākajam interneta savienojumam, kura izmantošanai nav nepieciešamas paroles, ļaundari izmanto to savās nelikumīgajās darbībās.

Par šādu personas datu zādzību upuriem visbiežāk kļūst cilvēki, kas ir bezrūpīgi attiecībā uz savu virtuālo drošību, piemēram, caur publiskajiem WiFi tīkliem veicot maksājumus internetbankās, pirkumus internetveikalos un pārbaudot savu e-pastu, tāpat arī gados jaunas personas – skolēni un studenti, kas nereti izmanto tikai publiskos tīklus, nevis mobilo operatoru piedāvāto 3G un 4G bezvadu interneta pieslēgumus.

Lai iegūtu lietotāja datus, ļaundari izmanto publiski pieejamos bezvadu interneta pieslēgumus, kuru nosaukumus un iestatījumus dublē savās iekārtās, lai radītu iespaidu, ka izveidotais bezvadu interneta piekļuves punkts ir īsts un drošs izmantošanai. Izmantojot savu WiFi antenu un kopētos iestatījumus, noziedznieks, izmantojot programmatūru, kas radīta datu plūsmas analizēšanai, spēj iegūt lietotāja apmeklētās interneta adreses, ievadītos lietotājvārdus un paroles, nosūtītos un saņemtos datus, kas pārsūtīti, izmantojot nedrošo bezvadu interneta pieslēgumu un nav šifrēti.

ENAP Kibernoziegumu apkarošanas nodaļa iesaka viedtālruņu, planšetdatoru un portatīvo datoru lietotājiem rūpēties par savu drošību internetvidē un regulāri atjaunināt operētājsistēmas izmantotajās ierīcēs un izmantot antivīrusu vispārējai sistēmas drošībai. Tāpat ENAP aicina neatvērt e-pastos pievienotos failus, ja neesat pārliecināti par sūtītāja nodomiem, ja rodas šaubas par sūtītāja identitāti. Sūtot un saņemot sensitīvu informāciju, izmantojiet drošus interneta savienojumus par kuriem esat pārliecināti, vienmēr apdomājot vai šim nolūkam nepieciešams izmantot publiskos WiFi tīklus.

Apmeklējot interneta vietnes,  pēc iespējas izmantojiet HTTPS protokolu, kas šifrē nosūtītos datus interneta vietnei, kā arī pievērsiet uzmanību, vai ievadītā interneta adrese un lapas vizuālais izskats atbilst vietnei, ko centieties apmeklēt.

Viedtālruņu un planšetdatoru mobilās aplikācijas lejuplādējiet no oficiālajām vietnēm – Google Play un App Store. Iegādājoties ierīces, uzstādījumos ieslēdziet iespēju “Atrast pazaudētu ierīci”, kas nozaudēšanas gadījumā var palīdzēt atgūt ierīci vai nepieciešamības gadījumā veikt datu dzēšanu, lai citas personas nespēj piekļūt jūsu datiem, kontiem.

Sagatavoja
Artūrs Andrejs Blomkalns
Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākais speciālists

coloring.cool