LV RU EN

Svētdiena, 2021. gada 24. oktobris
Renāte, Modrīte, Mudrīte
Ludza
Mostly cloudy
2°C
 
A A A

Vides izziņas radošā darbnīca “Dabas pētnieki Ludzā”

DSC09837No 8. līdz 14. jūnijam Ludzas 2. vidusskolā norisinājās Vides izziņas radošā darbnīca „Dabas pētnieki Ludzā” 7.-10. klašu skolēniem. Radošo darbnīcu finansiāli atbalstīja Ludzas novada pašvaldība. Nodarbību vadītāji – bioloģijas skolotāja Jeļena Joničonoka un fizikas skolotāja Lilija Fiļimonova.

 Tikai liekas, ka daba ir vienīgi mežā vai pļavā. Arī pilsētā ir daba! Vasarā dabā var saskatīt un izdarīt daudz vairāk, nekā mācoties klasē. Radošās darbnīcas mērķis bija veidot skolēnus par dabas draugiem, palīdzēt izprast apkārtējās vides saudzēšanas nepieciešamību. Šajās piecās dienās skolēni iesaistījās vides izzināšanā: eksperimentos, pētījumos un spēlēs apzināja dabas parādības. Katrai dienai bija plānota tematiska ievirze. Dienas nosaukums jau pateica, kam šajā dienā tiks pievērsta lielāka uzmanība.DSC09812

Pirmā diena – gaisa diena. Ar atmosfēras spiediena pastāvēšanu skolēni mēģināja izskaidrot daudzas parādības. Kā novietot baloniņu pudelē? Kā pielīmēt glāzītes pie gaisa balona? Kas notur kopā divas glāzes? Šos un daudzus citus aizraujošus eksperimentus izmēģināja skolēni gaisa dienas pirmajā daļā. Otrajā daļā skolēni devās uz pilsētas parku, lai praktiski veiktu pētījumu „Kas ir lihenoindikācija?” Pēc ķērpju sugām un daudzuma viņi noteica gaisa piesārņošanas pakāpi. Varam priecāties – parkā ir tīrs gaiss!

Otrā dDSC09871iena bija veltīta ūdenim. No rīta visi devās uz Mazā Ludzas ezera krastu, paņemot līdzi pētījumam nepieciešamo – tīkliņus, lupas, noteicējus, pincetes u.c. Šoreiz, diemžēl, laika apstākļu dēļ neizdevās atrast daudz ūdens iemītnieku, toties paveicās redzēt ūdens skorpionu! Dabas pētnieki arī noteica ūdens pH, temperatūru, caurredzamību. Atgriežoties skolā, skolēni piedalījās ūdens raķetes izgatavošanā. Protams, visiem vēl vajadzēs padomāt par savas raķetes pilnveidošanu, jo visaugstāk pacēlās tikai viena raķete.

DSC09904Trešā diena – vides spēles. Pie mums ciemos bija Dabas izglītības centra „Rāzna”, Latgales reģionālās administrācijas dabas izglītības centra vadītāja Regīna Indriķe. Viņas vadībā skolēni izspēlēja vairākas komandas spēles – par  izplatītākajiem kokiem, to atpazīšanu pēc lapām, augļiem un čiekuriem, par laša ceļu no jūras uz upi. Spēlējot skolēni daudz uzzināja arī par aizsargājamām dabas teritorijām. Otrajā dienas pusē radošās darbnīcas dalībnieki paši organizēja spēli „Glābiet Kļumbiku!” jaunāko klašu skolēniem. Tā bija ļoti interesanta atraktīva spēle, kurā komandām bija jāatbild uz jautājumiem, jāatrod vai jānosauc koki.

DSC09938Nākamajā dienā – Vides speciālistu dienā – mēs devāmies uz pilsētas attīrīšanas iekārtām, kur uzņēmuma vadītājs Sergejs Lohovs mūs iepazīstināja ar notekūdeņu attīrīšanas posmiem- mehānisko un bioloģisko. Dabas pētnieki vēroja, kā nepatīkami smakojošs ūdens pārvēršas tīrā, kurā  var dzīvot zivis un bebri.  Šajā dienā darbnīcas dalībnieki Ludzas novada pašvaldībā tikās   ar vides inženieri Aivaru Strazdu. Viņš stāstīja par sava darba uzdevumiem. Bija liels pārsteigums, cik daudz ir jādara pilsētas vides uzturēšanai! Šajā diena uzzinājām par profesijām, kuras saistītas ar vidi.

Piektā diena bija veltīta eksperimentiem, kurus katrs dabas pētnieks veica individuāli vai grupā. Pēc tam visi dalībnieki pulcējās kopā, lai izvērtētu pavadīto nedēļu. Viņi bija gandarīti par paveikto.

DSC09875Vai šādas radošās darbnīcas ir vajadzīgas? Bez šaubām! Skolēni iegūst informāciju ļoti saistošā un brīvā gaisotnē. Svarīgāk un veselīgāk savas brīvdienas izmantot interesantām nodarbībām svaigā gaisā audzinātāju vadībā, nekā pavadīt laiku pie datora.

Ludzas 2. vidusskolas skolotājas

Jeļena Joničonoka un Lilija Fiļimonova

coloring.cool