LV RU EN

Otrdiena, 2022. gada 24. maijs
Marlēna, Ilvija, Ziedone
Ludza
Clear
16°C
 
A A A

VID atgādina: neaizmirstiet no apgādības noņemt skolēnu,kurš vasarā strādās algotu darbu

Beidzoties darba attiecībām darba devējs algas nodokļa grāmatiņā veic ierakstu par algas nodokļa nomaksu un darba attiecību pārtraukšanas dienā šo grāmatiņu atdod darbiniekam, kurš to glabā līdz nākamo darba attiecību uzsākšanai.

Skolēnu vecāku darba devējiem ir nedaudz sarežģītāk, jo jāseko līdzi ierakstiem vecāku algas nodokļu grāmatiņās, tāpēc ka skolēns nevar būt apgādībā un vienlaikus izmantot neapliekamo minimumu. Pareizi būtu ja māte vai tēvs (vai cits apgādnieks, kura apgādībā ir ierakstīts skolnieks) izrakstītu bērnu no savas algas nodokļa grāmatiņas kā apgādājamo ar to dienu, kad skolēns sāk strādāt un iesniedz darba devējam savu algas nodokļa grāmatiņu, t.i., ar dienu, kad skolēns sāk izmantot savu neapliekamo minimumu. Savukārt, kad skolēni pārtrauc darba tiesiskās attiecības, vecākiem viņi jāieraksta atpakaļ savās algas nodokļa grāmatiņās, lai atsāktu izmantot atvieglojumus par apgādājamiem.

Ja nodokļa maksātājs iegūst vai zaudē tiesības uz nodokļa atvieglojumu vai mainījis dzīvesvietas adresi, viņš desmit dienu laikā par to paziņo attiecīgajai grāmatiņas izsniedzējai iestādei. Minētās iestādes amatpersona pēc nodokļa maksātāja iesniegto un uzrādīto dokumentu pārbaudes izdara ierakstu grāmatiņā vai sagatavo un izsniedz nodokļa maksātājam paziņojumu par izmaiņām nodokļa atvieglojumos vai dzīvesvietas adreses maiņu, kā arī izdara ierakstu reģistrācijas grāmatā. Nodokļa maksātājs paziņojumu par izmaiņām nodokļa atvieglojumos vai dzīvesvietas adreses maiņu iesniedz tajā ienākuma gūšanas vietā, kurā viņš ir iesniedzis grāmatiņu.

Ja vecāku algas nodokļa grāmatiņā ierakstu par apgādājamo veic ar nokavēšanos tā paša taksācijas gada laikā, darba devējs līdz gada beigām veic korekcijas un nepieciešamības gadījumā papildus ietur iedzīvotāju ienākuma nodokli. Savukārt, ja ieraksti algas nodokļa grāmatiņā tiek veikti nākošajā taksācijas periodā, tad apgādniekam ir jāiesniedz Gada ienākuma deklarācija un nepieciešamības gadījumā jānomaksā trūkstošā nodokļa summa.

coloring.cool