LV RU EN

Piektdiena, 2021. gada 15. oktobris
Hedviga, Helvijs, Eda
Ludza
Showers
9°C
 
A A A

Var iepazīt biogāzes ražošanas pilotiekārtu

Ludzas novada pašvaldība, kas piedalās projektā par zāles resursu izmantošanas alternatīvām – LIFE Grassservice, 19. un 20. septembrī visus interesentus aicināja uz projekta informatīvajiem un demonstrācijas pasākumiem.

Projekta “Alternatīvas biomasas izmantošanas iespējas zālāju bioloģiskās daudzveidības un ekosistēmu pakalpojumu uzturēšanai” mērķis ir nodrošināt bioloģiski vērtīgu zālāju uzturēšanu, veicinot alternatīvas pieejas zāles izmantošanai. Projekta ietvaros tiek pētītas divu biodegvielu – biogāzes un biobutanola – ražošanas iespējas no zāles biomasas, sākotnēji izstrādājot piemērotākās tehnoloģijas un pēc tam pārbaudot tās praksē. Biogāzi var izmantot kā kurināmo mājas apsildei un ēdiena gatavošanai, savukārt biobutanols ir laba alternatīva benzīnam. Rīgas Tehniskā universitāte ir sagatavojusi biobutanola ražošanas pilotiekārtu, kuras darbība interesentiem jau tiek demonstrēta universitātes telpās. Savukārt SIA “BioRE” speciālisti izstrādājuši biogāzes ražošanas prototipu, kas nodrošina arī biogāzes pārstrādi siltumenerģijā un elektrībā.

Ludzas novadā projekta ietvaros veikti arī bioloģiski vērtīgo zālāju atjaunošanas darbi starp Dunākļa un Mazo Ludzas ezeru, kuru mērķis bija veicināt vienlaidus vērtīgo zālāju platības veidošanos un uzlabot to bioloģisko kvalitāti. Teritorijā tika cirsti krūmi un koki, veikta sakņu izraušana un frēzēšana, kā arī kaisīts siens, lai veicinātu augu sēklu izplatīšanos.

Septembrī Ludzas attīrīšanas iekārtu teritorijā “Kreičos” tika uzstādīta LIFE Grassservice projekta ietvaros sagatavotā biogāzes ražošanas pilotiekārta, kas kā izejvielu izmanto zāles biomasu. 19. un 20. septembrī projekta organizēto semināru ietvaros iekārtu jau ir apskatījuši vairāki desmiti cilvēku – uzņēmēji, eksperti, studenti, skolēni un citi interesenti.

Tikai līdz 6. oktobrim vēl ir iespēja iekārtu apmeklēt un apskatīt arī citiem interesentiem, iepriekš piesakoties pie SIA “Bio RE” eksperta Ērika Skripsta (tālr. 29404908). Īpaši aicinām pieteikties uzņēmējus un inženierus, kuriem ir interese par atjaunojamo energoresursu plašāku izmantošanu Latvijas tautsaimniecībā!

Ilona Igovena,

Ludzas novada Attīstības un nekustamā īpašuma nodaļas vadītāja

Aivara Soldāna foto

coloring.cool