LV RU EN

Trešdiena, 2021. gada 27. oktobris
Lilita, Irita, Ita
Ludza
Cloudy
8°C
 
A A A

Valda Grēviņa dzejas pēcpusdiena Ludzas Tautas namā

2017.gada 10.martā plkst. 12.00 Ludzas Tautas nama Mazajā zālē notiks dzejnieka Valda Grēviņa dzejai veltīts sarīkojums. Dzeju tajā runās aktieris Jānis Jarāns, lasījumu muzikālās skaņās ietērps saksofonists Valters Mucenieks.

Valdis Grēviņš (1895. 26. IX Zaļenieku pagasta Mazbaņi – 1968. 7. IV Rīga) – dzejnieks, kurš smalkā un filigrāni izstrādātā formā mācēja ietvert pasaules un cilvēka sāpes, izsapņotā un realitātes pretmetu, alkas pēc harmonijas un sapratni par tās neiespējamību.

Valdis Grēviņš dzīves laikā sakārtoja divus dzejoļu krājumus – “Pirmā dzeju grāmata” (1923), “Otrā dzeju grāmata” (1933) –, un divas izlases – “Lapas lido, lapas skan” (1946), “Dzied vēji” (1968, izdota pēc autora nāves).

Valda Grēviņa daiļrade bieži asociējas ar dzejoļiem, kas kļuvuši par populāru dziesmu tekstiem. “Kavalieru gads”, “Dzelzgriezējs”, “Virši zied” ieņem stabilu vietu populārajā kultūrā, taču Grēviņa būtiskākajai daiļrades un poētiskā mantojuma daļai raksturīga izteikti sāpjpilna, traģiska nolemtības caurstrāvota dzīves izjūta, distancēta, sāpīgi skarba un ironiska dzīves reāliju atklāsme.

2016.gadā izdevniecībā VESTA-LK klajā nāca Valda Grēviņa dzejas kopojums “Veca cilvēka dziesmas”, aktualizējot dzejnieka radītā vietu latviešu literatūras un kultūras vēsturē. Grāmatas atvēršanas svētki notika Rīgas Centrālajā bibliotēkā, piedaloties aktierim Jānam Jarānam un saksofonistam Valteram Muceniekam. Pēc grāmatas atvēršanas sarīkojuma māksliniekiem radās ideja turpināt V. Grēviņa dzejas lasījumus, sniedzot priekšnesumus Latvijas bibliotēkās.

Valda Grēviņa dzejas vakaru atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Organizē – Latvijas Bibliotekāru izglītības apvienība sadarbībā ar Ludzas bibliotēku.

coloring.cool