LV EN

Pirmdiena, 2023. gada 30. janvāris
Tīna, Valentīna, Pārsla
Ludza
Mostly cloudy
0°C
 
A A A

Vai tiešām mūsu jauniešiem jāmeklē darbs ārzemēs?

Šī gada pavasarī Ludzas novada BJC uzņēmējdarbības pulciņš (sk. Darina Muška) veica aptauju 18.-25.gadīgu jauniešu vidū ar mērķi apkopot Ludzā strādāt gribošu jauniešu skaitu.
Atsaucība no studentu puses ir ļoti liela un visi atzīst, ka šī ideja ir ļoti laba un atbalstāma, būtu labi, ja paplašinātos īslaicīgas darba vietas un varētu ar darba devējiem sarunāt laikus kad un cik ilgu laiku ir jāstrādā.Kopumā tika aptaujāti 30 studenti, kas šobrīd studē dažādās Latvijas augstskolās un universitātēs. Lielākā daļa, kas sastāda aptuveni 90% no aptaujātajiem studentiem, labprāt atgrieztos savā dzimtajā pilsētā un vasaras mēnešus pavadītu strādājot sevis izvēlētajā profesijā, jo vasaras mēnešus viņiem patīk pavadīt Ludzā. Tomēr bieži vien nākas saskarties ar to, ka studenti neatgriežas vasaras mēnešos Ludzā tieši darba trūkuma dēļ. Lielākā daļa studentu paliek tur, kur ir iespēja lietderīgi pavadīt vasaras laiku, kaut ko nopelnot. Bet, ja rodas iespēja ne tikai vienkārši pastrādāt, bet arī iegūt pieredzi savā profesijā, tad, protams, ikviens students to labprāt izmantotu, jo pieredze rāda, ka nākotnē bez darba pieredzes atrast darbu savā profesijā gandrīz nav iespējams.
Studenti, kas piedalījās anketēšanā, šobrīd mācās tādās profesijās kā būvniecība, telekomunikācijas, tūrisma vadība, datorzinātnes, datordizains, pamatizglītības skolotājs, sociālais pedagogs, jurists, izklaides industrijas vadība un producēšana, viesnīcu serviss, uzņēmējdarbības tiesības, vēsture, medicīna, bioloģija, daudzi apgūst profesijas finanšu jomā – ekonomists, finansists, grāmatvedis, nodokļu inspektors. Populārākās darba vietas, kurās gribētu strādās studenti ir Ludzas novada dome, SIA “Vels”, Ludzas novadpētniecības muzejs un arī bieži tika minēts jebkurš privāts uzņēmums.
Studenti izteica daudzus priekšlikumus, piemēram: darba devējiem jāmaina attieksme pret jauniešu darbaspēku, jo viņi ir motivēti labi strādāt, radoši un uzņēmīgi. Nākotnē iespējams viņus piesaistīt kā augstas klases speciālistus. Studenti ir tā mērķauditorija, kam jādod iespēja izaugt un izmēģināt savas spējas un spēkus tieši šeit – Ludzā un tās novadā esošajos uzņēmumos, kur ir mūsu jauniešu dzimtās mājas.
Cienījamie potenciālie darba devēji! Padomājiet, jaunieši paši izsaka vēlmi strādāt un tie jau nav skolēni, bet pieauguši cilvēki, tikai ar mazāku dzīves pieredzi. Padomājiet, ja mēs nedodam jauniešiem iespēju nopelnīt kaut nedaudz, mēs burtiski izraidām viņus no valsts! Ludzas novada BJC piedāvā savu palīdzību un apņemas būt par starpnieku, ja ir jebkāda varbūtība, ka varēs pie Jums strādāt, lūdzu, zvaniet Tatjanai Juškanei (t. 29550637) un mēs palīdzēsim atrast Jums piemērotu jaunieti.

Tatjana Juškāne,

Ludzas novada BJC jaunatnes lietu speciāliste