LV EN

Sestdiena, 2023. gada 04. februāris
Veronika, Daila
Ludza
Mostly clear
-7°C
 
A A A

Uz Vidzemi pēc pieredzes sadzīves atkritumu apsaimniekošanā

1. martā Ludzas novada domes vadība, SIA Ludzas apsaimniekotājs speciālisti darba vizītē apmeklēja Valmieru. Mērķis – iepazīties ar Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācijas (SIA ZAAO) darbības jomām.

SIA ZAAO ir 1998.gadā dibināta Ziemeļvidzemes reģiona pašvaldību organizācija, lai sniegtu fiziskajām un juridiskajām personām kvalitatīvus atkritumu savākšanas un noglabāšanas pakalpojumus. SIA ZAAO darbības virziens ir atkritumu savākšana, šķirošana, uzglabāšana, apstrāde, pārkraušana, pārvadāšana, apglabāšana.

ZAAO īpašnieki ir Ziemeļvidzemes reģiona 22 pašvaldības un uzņēmums sniedz atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus visā Ziemeļvidzemes reģionā.

Kopējā apsaimniekošanas teritorija – 10 411 km2 (lauku teritorija – 98,7%; pilsētu teritorija – 1,3 % (14 pilsētas). Iedzīvotāju skaits – 186 tūkst.( laukos -103 tūkst.; pilsētās -83 tūkst.)

Privātajā sektorā sadzīves atkritumiem uzstāda konteinerus un tos regulāri iztukšo ne retāk kā 6 reizes gadā. Iespējama konteineru mazgāšana pēc klienta pieprasījuma, konteineru izstumšana no klienta īpašuma. Privātmājām un viensētām piedāvā 240 l konteinerus, Maksa par konteinera piegādi (pēc līguma noslēgšanas) Ls 1,83, t.sk. 22% PVN. Tāpat tiek piedāvāts iegādāties maisus, ko ieklāt 240 l konteineros. Maisa tilpums – 300 l ,maisu skaits – 10 gab., cena – Ls 2,44. Nopērkot maisus, tiek samaksāts arī par tajos savāktajiem atkritumiem. Maisos nedrīkst likt būvgružus, bīstamos atkritumus, asus priekšmetus. Ja konteinera tukšošanas dienā ārpus konteinera atrodas atkritumi, tos savāc bez pieteikšanas par papildus maksu.

EKO laukumā bez maksas nododamo-pieņemamo atkritumu veidi:

pudeļu stikls (pudeles, burkas), logu stikls (parastais logu stikls), papīrs (avīzes, grāmatas, žurnāli, bukleti, piena, sulu, jogurta, kefīra pakas), kartons, polietilēns (plēves, PEHD-kanniņas, pudeles, kosmētikas un sadzīves ķīmijas iepakojums),PET pudeles, sadzīves metāls, nolietota sadzīves elektrotehnika (neizjaukta). Ieguvumi -atlaižu kartes – nogādājot vismaz 0,25 m3otrreizējās izejvielas (papīru, kartonu, polietilēna plēves, PET dzērienu pudeles, pudeļu stiklu, logu stiklu vai metālu) EKO laukumā, var saņemt zīmodziņu par ievestajām otrreizējām izejvielām. Sakrājot 10 zīmodziņus var saņemt Ls 2,-atlaidi rēķinam par sadzīves atkritumu izvešanu.

Ērtākai atkritumu šķirošanai privātmājās iespējams iegādāties EKO somu – 2.31Ls

Pēc grafika tā jāizliek pie vārtiņiem, ZAAO EKO somu iztukšos bezmaksas.

Bez tam uzņēmums rīko dažādas akcijas gan sabiedrības izglītošanā, gan skolām – vides izglītībā. Klientiem dāvanā ik gadu – kalendārs, kur jau atzīmēti atkritumu izvešanas datumi vai EKO somu tukšošanas dienas.

Piedāvājam ielūkoties uzņēmuma Prezentācijā par atkritumu apsaimniekošanas sistēmu Vidzemē.