LV RU EN

Ceturtdiena, 2021. gada 05. augusts
Osvalds, Arvils
Ludza
Intermittent clouds
15°C
 
A A A

Top Vulfa Franka un Herca Franka darbu multimediālā ekspozīcija

Ludzas novadā tiek vākti un uzkrāti slavenākā Ludzas fotogrāfa, radošā meistara Vulfa Franka un viņa dēla, pasaulslavenā kinodokumentālista Herca Franka dzīves, ģimenes, radošā darba materiāli. Ir savāktas ne vien liecības par personību veidošanos, ģimeni, draugiem, mācībām, nodarbošanos, 19.-20. gadsimtu mijas Ludzas sabiedrību un dzīvi, politiskiem un kultūrvēsturiskiem aspektiem, bet arī ieskats viņu radošajā darbā: Vulfa Franka darbu foto reprodukcijas, plakāti, mēģinājumi izveidot filmu. Savos darbos fotogrāfs ir iemūžinājis ainas par Ludzas vēsturi 19.-20. gadsimtu mijā – ar tās savdabīgo koka apbūvi, sabiedrību un lielo Ludzas ugunsgrēku 1938. gadā. 19.-20.gs.mijā Ludza bija otrā lielākā ekonomiski attīstītā pilsēta Latgalē, aiz Daugavpils. Mākslinieks ir atstājis spilgtas liecības par šo laiku, par personībām, kuras ir jāsaglabā un jāparāda mūsdienu iedzīvotājiem.

Hercs_FranksRadošo dzirksti no tēva mantojis dēls – Hercs Franks, dzimis ludzānietis. Hercs Franks ir divkārtējs Latvijas PSR Valsts prēmijas laureāts, LPSR Nopelniem bagātais mākslas darbinieks, Eiropas, Krievijas un Eirāzijas kinoakadēmiju akadēmiķis, Kinoakadēmijas balvas „NIKA” ieguvējs un Latvijas Kultūras akadēmijas goda doktors, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris, Kultūrkapitāla fonda mūža stipendiāts, kā arī Pamiras kosmiskās augstkalnu observatorijas Goda līdzstrādnieks, AKKA/LAA laureāts kā visbiežāk citējamais vietējais autors.

Hercs Franks bijis izcils meistars, kas pratis uzrunāt skatītāju vistiešāk, kas no nekustīga foto ir aizgājis līdz kino, piepildot tēva sapni, atrodot atbilstošus izteiksmes līdzekļus, mācījis Latvijas un citu valstu jaunos kinodokumentālistus, ieguvis neskaitāmas starptautiskas atzinības. Viņa mākslas kodols meklējams viņa filmās, tēva fotogrāfa arodā un bērnības pilsētā Ludzā. Unikāls materiāls ir Herca Franka darbi, kuros var iegūt spilgtu emocionālu iespaidu no dziļi filozofiskās režisora pieejas dokumentālajam kino un reālās dzīves atspoguļojumam uz ekrāna, kurus vislabāk ir skatīties katram individuāli. Visas Franka radītās filmas nes sevī dzīves jēgas meklēšanas domu, tāpēc tās mudina pārdomām par sevis un apkārtējas vides sakārtošanu, nes sevī audzinošu momentu, kas pozitīvi ietekmē un mudina cilvēkus mainīties uz labāko pusi.

Lai iedzīvotājiem tiktu radīta iespēja iepazīties ar 19.-20.-gs Ludzu un fotogrāfa Vulfa Franka un kinodokumentālista Herca Franka daiļradi un dzīvi, Ludzas novada pašvaldība īsteno projektu “Vulfa Franka un Herca Franka darbu multimediālās ekspozīcijas aprīkojuma iegāde” ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) Lauku attīstības programmas pasākuma „Lauku ekonomikas dažādošana un dzīves kvalitātes veicināšana vietējo attīstības stratēģiju īstenošanas teritorijā” atbalstu. Projekta ietvaros tiks iegādāts aprīkojums un izstrādāta programmatūra ekspozīcijas atspoguļošanai. Pašreiz notiek darbs pie programmatūras izstrādes un ekspozīcijas materiāla apkopošanas. Ekspozīciju plānots atklāt maija mēnesī Ludzas novadpētniecības muzejā.

logo_1logo_2logo_3logo_4

 

Projekta kopējās izmaksa ir EUR 11 561,38, t.sk. ELFLA finansējums EUR 8 599,37 un pašvaldības finansējums EUR 2 962,01.

Ilona Igovena,

Attīstības un nekustamā īpašuma nodaļas vadītāja

coloring.cool