LV RU EN

Sestdiena, 2022. gada 28. maijs
Vilhelms, Vilis
Ludza
Mostly cloudy
7°C
 
A A A

Tiesībsargs ministra izteikumus par viena vecāka ģimenēm uzskata par nekorektiem

Statistika liecina, ka trešdaļa Latvijas bērnu aug viena vecāka ģimenēs, no tiem 97% pie mātes. Šis skaitlis norāda uz to, ka sabiedrībā valda uzskats, ka rūpes par bērnu ir sievietes pienākums, kas faktiski sievietei uzliek dubultu pienākuma nastu. Savukārt neefektīvais uzturlīdzekļu piedziņas mehānisms sievietei uzliek rūpes ne tikai par bērna aprūpi un audzināšanu, bet arī par bērnu finansiālo uzturēšanu.

Tiesībsargs norāda, ka tādejādi A.Baštika izteikumi ir aizskaroši visiem tiem vecākiem, kas uzņemas pilnu atbildību par saviem bērniem. Vienlaikus tie attaisno tos vecākus, kuri, pametot savus bērnus un dzīvesbiedrus, veido jaunas “pilnvērtīgas” ģimenes, nereti aizmirstot par pienākumu uzturēt un gādāt par visiem saviem bērniem.

Sociologu veiktie pētījumi rāda, ka indivīda vērtība nav atkarīga no tā, vai viņš bērnībā audzis tradicionālā ģimenes modelī, kurā ir gan tēvs, gan māte. Neskatoties uz lielo viena vecāka ģimeņu skaitu valstī, līdz šim nav izrādīta stingra politiskā griba rūpēties par šīm ģimenēm. Ir vāji attīstīti tādi mehānismi kā uzturlīdzekļu apmēra efektīva noteikšana un piedziņa gan bērnam, gan bijušajam laulātajam, kā arī otra vecāka iesaistīšana bērna aprūpē un audzināšanā. Tā rezultātā vislielākajam nabadzības riskam ir pakļautas tās ģimenes, kurās bērnus audzina māte.

Tādējādi Tiesībsargs uzskata, ka valsts nenodrošina starptautiskajos tiesību aktos noteiktos pienākumus iestāties par vecāku vienlīdzīgām tiesībām un pienākumiem, rūpēties par sieviešu un vīriešu līdzvērtīgām tiesībām un pienākumiem, kā arī visbūtiskāko – bērnu tiesībām un interesēm.

coloring.cool