LV EN

Piektdiena, 2023. gada 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde
Ludza
Clear
-4°C
 
A A A

Tērē apdomīgi un maksā mazāk!

Autors: Kristaps Kašs

Klimata pārmaiņu izraisīto seku mazināšana ir kļuvis par vienu no visapspriestākajiem tematiem, par kuru katram ir savs viedoklis. Tāpat arī katram ir savs viedoklis par to, vai cilvēks pie tā ir vainojams vai nav, taču nevar noliegt, ka cilvēka ikdienas darbības rada ievērojamu daudzumu siltumnīcefektu gāzes, kuras veicina globālo sasilšanu. Interesanti ir tas, ka mūsu radītā ietekme uz apkārtējo vidi ir atkarīga no tā kādus produktus un pakalpojumus mēs izmantojam, cik bieži un kādos daudzumos.
Viena no jomām, kurā iespējams samazināt savu ietekmi uz apkārtējo vidi un vienlaikus samazināt arī ikmēneša izmaksas, ir mājsaimniecības enerģijas patēriņš. Latvijā mājsaimniecībās tiek patērēti aptuveni 36% no gala enerģijas patēriņa, kas uzskatāms par ļoti augstu īpatsvaru. Liela daļa šīs enerģijas tiek nelietderīgi izmantota, ka rezultātā aug arī izmaksas par patērēto enerģijas apjomu. Taču taupot enerģiju nevajadzētu arī atteikties no ikdienas ērtībām – enerģijas patēriņa samazinājums ir panākams palielinot enerģijas izmantošanas efektivitāti. Mājsaimniecībās tas nozīmētu lietderīgāku siltumenerģijas, elektroenerģijas un ūdens izmantošanu.
Ziemā īpaši svarīgs ir siltumenerģijas patēriņš. Uzskatāms piemērs būtiskam siltumenerģijas patēriņa samazinājumam, ir daudzdzīvokļu ēku kvalitatīva renovācija, pēc kā tiek sasniegts vismaz 40 % līdz 60% siltumenerģijas patēriņa samazinājums jau izpildot Latvijas būvnormatīva noteiktās minimālās prasības. Siltumenerģijas patēriņu iespējams samazināt izvēloties atbilstošu iekštelpu temperatūru, jo bieži vien telpas tiek pārkurinātas. Labākajā gadījumā mājoklī katram radiatoram tiek uzstādīts termostatiskais ventilis ar kura palīdzību iespējams regulēt katras telpas temperatūru atsevišķi. Ja termostatisko ventiļu nav, tad iespējams sarunāt ar mājas vecāko, lai noregulē zemāku temperatūru visai ēkai, taču tādā gadījumā jāskatās vai kādam šī temperatūra nav par zemu un jāskatās, kas varētu būt par iemesliem. No vienkāršākiem padomiem var ieteikt neaizklāt radiatorus ar mēbelēm, aizkariem un citiem svešķermeņiem. Tas samazina telpas gaisa cirkulāciju gar radiatoriem. Tāpat nevajadzētu uz radiatoriem žāvēt izmazgāto veļu, jo tādējādi arī tiek kavēta gaisa cirkulācija gar radiatoriem un papildus gaisā tiek novadīts liels mitruma daudzums, kas var kondensēties stūros un uz logu rāmjiem, kā rezultātā var rasties labvēlīga vide pelējuma attīstībai. Gatavojot ēdienu ieteicams katliem uzlikt vākus un lietot gaisa nosūcēju, lai mazinātu lieka mitruma nonākšanu telpā, kas samazinātu nepieciešamību pēc liekā miruma novadīšanas. Vēdinot telpas ziemas laikā nebūtu ieteicams izmantot vēdināšanas režīmu. Labāk atvērt logus pilnībā uz 2 min. lai ātri veiktu visu iekštelpu gaisa apmaiņu. Tādā veidā iekštelpu sienas nepaspēj atdzist un ātri uzsilda svaigo gaisu līdz iepriekšējai iekštelpu gaisa temperatūrai.
Šeit uzskaitītie padomi saistīti ar siltumenerģijas patēriņa samazināšanu, taču iespējams ietaupīt arī elektroenerģiju un samazināt ūdens patēriņu, kas arī dod ievērojamu ikmēneša izmaksu samazinājumu. Šobrīd Latvijā norit viens no ES programmas Saprātīga enerģija Eiropai (Intelligent Energy Europe) atbalstītajiem projektiem Eiropas iedzīvotāju klimata kauss (EIKK), kura laikā mājsaimniecības tiek aicinātas piedomāt pie sava ikdienas enerģijas patēriņa un pievērsties energoefektivitātes jautājumiem. Ietaupīto enerģijas apjomu iespējams novērtēt Enerģijas ietaupījumu kontā (EIK), kurā, ievadot savus ikmēneša patēriņa datus, varat izdarīt secinājumus par savu enerģijas patēriņu. EIKK ir sacensība starp Latvijas un vairāku citu valstu mājsaimniecībām ar mērķi noskaidrot, kurai mājsaimniecībai izdevies sasniegt visaugstākos enerģijas patēriņa samazinājumus. Tā Latvijas mājsaimniecība, kurai izdosies sasniegt visaugstākos enerģijas patēriņa samazinājumus, iegūs pilnībā apmaksātu braucienu uz Briseli, kur tiks noskaidrots Eiropas uzvarētājs. Papildus tiek rīkoti arī citi konkursi, kuru laikā iespējams vinnēt balvas, kuras palīdzēs ietaupīt vēl lielāku enerģijas daudzumu. Lai piedalītos konkursā un uzzinātu papildus informāciju par projektu, apmeklējiet Eiropas iedzīvotāju klimata kausa Latvijas mājas lapu http://lv.theclimatecup.eu/ un sāciet taupīt enerģiju!