LV RU EN

Svētdiena, 2021. gada 01. augusts
Albīna, Albīns
Ludza
Mostly sunny
24°C
 
A A A

Te jūs gaida ne tikai Muzeju naktī

Eiropas mērogā Muzeju nakts ir viena no interesantākajām tradīcijām, kas ir izraisījusi lielu interesi, sabiedrībā jau nostiprinājusies un popularitāti, šķiet, nezaudē arī Ludzā. Ludzas novadpētniecības Muzejs šai akcijā piedalās jau vairākus gadus.

Iztaujājām muzeja direktori Milānu Buli par Muzeju nakts aktivitātēm šajā pavasarī un muzeja piedāvājumu jaunajā tūrisma sezonā.

Cik apmeklētāju muzeja pasākumos bija šā gada 20. maijā? Kā gadu gaitā Ludzā mainās interese par šo pasākumu?

Interese vienmēr ir liela. Šogad muzejā pabija 416, sinagogā – 205 apmeklētāji. Mēs cenšamies organizēt šo pasākumu tā, lai tas būtu interesants un izzinošs dažādām mērķauditorijām. Liela daļa apmeklētāju nāk katru gadu. Ļoti patīkami, ka Muzeju naktī pie mums ierodas ne tikai Ludzas novada iedzīvotāji, bet arī kaimiņi no Rēzeknes un citām pilsētām.

Katru gadu Muzeja nakts aktivitātes vieno kopējā tēma. Pērnajā pavasarī –„Durvis”, šoreiz „Laika rats”.  Kā veidojāt šā gada programmu?

Šī gada Muzeju nakts tēma saskan ar Ludzas pilsētas jubilejas svinību moto – Laikā Ludzā. Pasākuma aktivitātes ir veltītas pilsētas jubilejai.

Bija dota iespēja iepazīt ekspozīciju “…bet sirdī visu mūžu nesu saules dienu, no tēva mājas mīļās pasaules…” Nosaukumā izmantotas J.Tabūnes dzejas rindas, kas atklāj  ekspozīcijas  būtību. Kopš 2008.gada muzeja Brīvdabas un etnogrāfijas teritorijā atrodas Jaunsaimnieka māja, kas pārvesta no Pušmucovas pagasta Avīšu ciema. Ilgus gadus muzeja darbinieki intensīvi strādāja, lai labiekārtotu šo objektu un atklātu ekspozīciju, kas  veltīta dzejniekam, pedagogam, kultūras darbiniekam Jōņam Silkānam. Lai īstenotu šo ambiciozo projektu, bija nepieciešams telpās izveidot laikmetam atbilstošu interjeru, atrast un restaurēt mēbeles, apšūt un nokrāsot ēku. Atjaunotais objekts ataino arī celtniecības tradīcijas 20.gs. 30.-40.gados.

Pateicos visiem, kas piedalījās Jaunsaimnieka mājas pārvešanas, uzstādīšanas, labiekārtošanas darbos, kā arī ekspozīcijas veidošanā. Tie ir: Valentīna Zujāne, kādreizējā mājas īpašniece, Valentīna Lazovska, dāvinātāja, Jānis Lipskis un Marija Miškāne, kas dalījās atmiņās, Valentīns Klešniks, arhīvu pētnieks, SIA “Agroķīmija” (Ināra Konovalova, Viktors Tarasovs), kas pārveda un uzstādīja ēku muzeja teritorijā, Antons Soldāns, amatnieks, dr.hist., prof.Mārtiņš Kuplais, konsultants, SIA “Krekeri”, kas veica mājas apdari, Alfrēds Buļs. Paldies visam muzeja kolektīvam par kvalitatīvu darbu un VKKF un Ludzas novada pašvaldībai par finansiālo atbalstu!

Otrā aktivitāte bija J.Soikāna Ludzas Mākslas skolas audzēkņu darbu izstādes “Laikā Ludzā” atklāšana. Muzejam ir izveidojusies cieša sadarbība ar Ludzas mākslas skolu, tā arī radās ideja mudināt jaunos māksliniekus pilsētas jubilejas gadā atainot sirmās Ludzas ievērojamākās vietas un objektus. Lai iedvesmotu radošās dvēseles, muzeja darbinieki 2017.gada aprīlī vairākas reizes  skolā uzstājās ar prezentāciju par Ludzas pilsētas vēsturi. Jaunajiem māksliniekiem radās unikāla iespēja iepazīt Ludzu V.Franka fotogrāfijās un ievērojamo mākslinieku gleznās. Sadarbības rezultātā tapa izstāde, kurā skatāmi vairāk nekā 60 zīmējumi, kas veidoti dažādās tehnikās. Darbos ir atainotas baznīcas, mūsu pilsētas vizītkarte – pilskalns, muzeja brīvdabas un etnogrāfijas nodaļas objekti un privātmājas.

Pēc izstādes atklāšanas apmeklētājus iepriecināja Salnavas amatierteātris ar lustīgiem skečiem no latgaliešu dzīves.

Pateicamies Ludzas TN folkloras kopai “Dzeipori” un īpaši tās vadītājai Karīnai Demko-Senkānei par pasākuma muzikālo noformējumu un jauko noskaņu.

Sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālo administrāciju apmeklētāji varēja piedalīties viktorīnā un interaktīvajās ekoloģiskajās spēlēs, kā arī uzzināja daudz interesantu faktu par Latgales dabu.

Kopš pagājušā gada 11.augusta muzejam ir jauna struktūrvienība – Ludzas Lielā sinagoga. Muzeju naktī šis objekts arī bija pieejams apmeklētājiem. Pirmo reizi sinagogā tika organizēts biedrības “Arayn” klezmermūzikas koncerts. Ceram, ka šis notikums pilsētas kultūras dzīvē ienesa jaunas vēsmas.

Ne visiem bija iespēja atnākt uz muzeju 20. maijā? Ko Jūs ieteiktu noteikti apskatīt muzeja ekspozīcijā? Kas plānots vasarā?

Lai padarītu Ludzas Lielo sinagogu atpazīstamāku apmeklētājiem, 2017.gada 4.jūnijā te notiks Helsinku klezmermūziķu koncerts.

Vasarā apmeklētājiem būs pieejamas visas muzeja ekspozīcijas, tai skaitā, Brīvdabas nodaļā, jo ir restaurēti visi objekti izņemot P.Vilcāna keramikas darbnīcu, kuru ceram atklāt tuvākajos gados.

Aicinām uz Holokausta upuru un varoņu memoriālā kompleksa “Jad Vašem” organizēto ceļojošo izstādi „Vairāk nekā bērnu spēles.”, kuras atklāšana notiks 2017.gada 7. jūnijā. Plānots, ka izstādes atklāšanu ar savu klātbūtni pagodinās Izraēlas ārkārtas un pilnvarotā vēstniece Latvijā.

2017.gada 6. jūlijā notiks biedrības “Musturprieks” izstādes atklāšana. Gaidīsim košus un interesantus rokdarbus.

Pilsētas svētku ietvaros organizēsim mākslas plenēru, kura noslēgumā tiks atklāta izstāde.

Nāciet! Muzejs mainās un ar katru gadu kļūst bagātāks!

Muzeja direktori intervēja Vanda Žulina

 

coloring.cool