LV RU EN

Trešdiena, 2021. gada 27. oktobris
Lilita, Irita, Ita
Ludza
Cloudy
9°C
 
A A A

Rokdarbnieces aicina uz izstādi

Lietainajā Pēterdienas pēcpusdienā Ludzas Novadpētniecības muzejā tika atklāta biedrības „Musturprieks” darbu izstāde. 

Tamborējumi, adījumi, pērļošanas tehnikā darinātas rotas, pinumi, izšuvumi – skatītājs var tikai apbrīnot, cik dažādi var būt rokdarbi. Plašs un daudzveidīgs ir plecu lakatu klāsts, desmitiem zeķu pāru, kur katrā no cits raksts un krāsas, pērļotas un tamborētas rotas, izšūti un tamborēti galdauti, apģērbi, pat rokassomiņas. Ir, kur apstāties skatienam arī tad, ja pats neesi meistars. Savukārt rokdarbnieces ar interesi pēta citu darbus, spriež par krāsu salikumiem un rakstiem.

Biedrība „Musturprieks” oficiāli dibināta pirms gada, bet faktiski darbojas jau kopš 2011. gada maija, kad rokdarbnieces pirmoreiz sanāca kopā. Sākumā ieradās kupls interesentu pulks, bet vēlāk palika aktīvākās un aizrautīgākās. 10 – 15 domubiedres sapulcējas vismaz vienu reizi mēnesī, lai parādītu savus darbus, apmainītos ar idejām un pabūtu kopā. Pērnvasar muzejā bija skatāma ļoti krāšņa musturdeķu izstāde. Uz tikšanos bija ieradušās rokdarbnieces no visas Latvijas un pat citām valstīm, jo mustursega veidota no desmitiem gabaliņu, un gandrīz katram gabaliņam ir savs autors.  Vispasaules adīšanas dienas, piedalīšanās Lielajā latgaļu tirgū ir tikai dažas no biedrības aktivitātēm.

Kad paņemu rokās adatas un sāku veidot rakstu, ikdiena atkāpjas. Aizmirstas nebūšanas un stress, – tā par savu hobiju saka Ināra Evertovska. Jāpiekrīt, ka tā ir arī sava veida mākslas terapija. Protams, šim hobijam ir arī praktiska nozīme, jo rokdarbnieču radi un draugi ir saņēmuši  unikālas dāvanas un lielākā daļa meistaru darinājumu nonāk nevis izstādēs, bet citu cilvēku pūrā. Izstādē skats kavējās arī pie pašu mākslinieču apģērba. Piemēram, Natālijas Arsenovičas tamborētā kleita ir īsts mākslas darbs.

Jūs varat aplūkot Aijas Jonikānes, Tatjanas Stepanovas, Irēnas Narnickas, Zitas Piragas, Ināras Evertovskas, Maijas Tutinas, Natālijas Arsenovičas, Vijas Plenkovas, Ritas Kušneres, Intas Kušneres, Annas Mikijanskas, Antonijas Stanislavskas, Ineses Žukas un Genovefas Undzenko rokdarbus.

Ja vēlaties darboties „Musturpriekā”, pievienojieties.

Izstādi atklāja Valērijs Dzevaltovskis ar stāstu par adīšanas vēsturi, mājīgu noskaņu radīja Aijas Jonikānes izpildītās dziesmas.

Vanda Žulina

coloring.cool