LV RU EN

Pirmdiena, 2021. gada 29. novembris
Ignats, Virgīnija
Ludza
Cloudy
-1°C
 
A A A

Radio „Brīvā Eiropa” žurnālista ceļš no Sibīrijas uz Latgali

LOGO_pi_myusim_latgola_2015Aizvadītajā sestdienā radio raidījums „Pi myusim Latgolā” viesojās Līvānu novada Jersikā, kur pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados savu ģimenes māju uzbūvējis radio „Brīvā Eiropa” latgaliešu raidījumu vadītājs un pašmāju „Latgales radio” dibinātājs Valdis Labinskis.
Valdis Labinskis dzimis 1957. gadā Sibīrijā, laikā, kad viņa vecāki atradās izsūtījumā. Valda Labinska tēvs bija latvietis, bet māte – vāciete, tā nu abi vecāki tika vienojušies, ka, dibinot ģimeni Sibīrijā, runās krievu valodā. Pēc Staļina nāves viņa ģimenei bija iespēja atgriezties dzimtenē, tomēr, Valda Labinska vecāki atgriezties nesteidzās, jo vienā virzienā ļaudis tika nogādāti piespiedu kārtā, bez maksas, bet atpakaļ ceļam līdzekļi bija jāsagādā pašiem. Kad Valda Labinska ģimene – vecāki un trīs bērni bija nobrieduši pamest Sibīriju, tēvs pierunājis māti doties uz viņa dzimteni, uz Latgali.
Savas skolas gaitas Valdis Labinskis uzsācis Līvānos, kur viņa klases audzinātāja bija pazīstamā grupas „Pērkons” dziedātāja Jura Kulakova māte. Tur Valdis Labinskis apguvis latviešu valodu.
Valdis LabinskisInteresantāk Valdim Labinskim izvērties ar latgaliešu valodas apguvi. Pateicoties viņa mātes radiem, Valda Labinska ģimene pārcēlusies uz Vāciju, kur viņš turpinājis savas skolas gaitas. Jau mācību laikā Valdis Labinskis bijis sabiedriski aktīvs, un iesaistījies latviešu katoļu studentu un akadēmiķu apvienībā „Dzintars”, kur vienā vasarā saņemti divi darba piedāvājumi. Valdis Labinskis, atbilstoši savām interesēm izvēlējies darbu radio „Brīvā Eiropa”, pie latgaliešu raidījumu veidošanas. Valdis Labinskis latgaliešu apguva ar grāmatu palīdzību, un lielu atbalstu viņam sniedza arī pazīstamais grāmatu izdevējs Vladislavs Locis (Luocis).
Laikā, kad PSRS vara un ietekme mazinājās, radio „Brīvā Eiropa” pārtrauca latgaliešu un latviešu raidījumu pārraidi, un Valdis Labinskis kopā ar savu sievu un ģimeni devās uz Latviju.
Vairāk par laiku, ko Valdis Labinskis pavadījis strādājot radio „Brīvā Eiropa” un gaitām atgriežoties Latvijā, klausies 9. maija raidījumā „Pi myusim Latgolā”, sekojot zemāk norādītajām saitēm:

http://www.pimyusimlatgola.lv/pi-myusim-latgola/
http://www.lakuga.lv/2015/05/08/klausis-raidejumus-pi-myusim-latgola-9/
http://latgale.lv/lv/files/download?id=3112

Tāpat noklausies arī 8. maija raidījumu „Pi myusim Latgolā”, kurā stāstījām, kā Latgales zemniekus turpmāk ietekmēs pārstrukturētie mazāk labvēlīgo apvidu maksājumi. Kā radušos situāciju un zemnieku neapmierinātību komentē Zemkopības Ministrijas Lauku attīstības departamenta vadītāja Liene Jansone, uzzini sekojot norādītajām saitēm:

http://www.pimyusimlatgola.lv/pi-myusim-latgola/
http://www.lakuga.lv/2015/05/08/klausis-raidejumus-pi-myusim-latgola-9/
http://latgale.lv/lv/files/download?id=3111

Klausies producentu grupas „Lietišķā Latgale” veidoto raidījumu „Pi myusim Latgolā” katru nedēļu.
“Kuļturys skreine – Pi myusim Latgolā”:
radio “Ef-Ei” – ceturtdienās plkst. 18.30 (atkārtojums piektdienās plkst. 12.30),
“Latgales Radio” – ceturtdienās plkst. 18.05 (atkārtojums piektdienās plkst. 11.05).

“Vārojom, vaicojom i viertejom – Pi myusim Latgolā”:
“Divu Krastu radio” – piektdienās plkst. 15.30 (atkārtojums pirmdienās plkst. 10.30),
“Latgales Radio” – piektdienās plkst. 16.30 (atkārtojums sestdienās plkst. 11.00).

“Eimom gostūs – Pi myusim Latgolā”:
radio “Ef-Ei” – sestdienās plkst. 16.00 (atkārtojums svētdienās plkst. 18.00),
“Latgales Radio” – sestdienās plkst. 14.00 (atkārtojums svētdienās plkst. 11.00).

Visus raidījumus jebkurā laikā var noklausīties internetā pimyusimlatgola.lv, lakuga.lv, latgale.lv.

Informāciju sagatavoja:
Producentu grupa “Lietišķā Latgale”
Kontaktinformācija:
Renāte Lazdiņa
Tālr.: 26672107
E-pasts: [email protected]

coloring.cool