LV EN

Piektdiena, 2023. gada 27. janvāris
Ildze, Ilze, Izolde
Ludza
Mostly cloudy
-3°C
 
A A A

Projekta “Pieslēdzies, Latvija!” pirmais mēnesis rāda – pensionāri ir izslāpuši pēc jaunām zināšanām

Pirmā mēneša laikā kopš uzsākts Lattelecom sociālās atbildības projekts Pieslēdzies, Latvija!, apmācīti jau 504 pensionāri, un pirmā mēneša pieredze rāda, ka seniori visā Latvijā ir burtiski izslāpuši pēc jaunām zināšanām un ar lielāko prieku apgūst datoru lietošanas pamatus.

Līdz šim notikušas mācības jau vairāk nekā 20 Latvijas vietās – Olainē, Ķegumā, Kārsavā, Madlienā, Smiltenē, Garkalnē, Ulbrokā, Mazsalacā, Valkā un citur. Dažās vietās pensionāru atsaucība ir tik liela, ka vienā dienā tiek organizētas divas un pat trīs mācīties gribētāju grupas. Baltijas Datoru akadēmijas pasniedzēji gandrīz katru dienu dodas uz dažādiem Latvijas novadiem, lai īstenotu projekta misiju – sniegt jaunas zināšanas pensijas vecuma cilvēkiem.

Savukārt maijā jau saplānotas mācības 27 grupām jeb vairāk nekā 380 cilvēkiem. Maijā intensīvas mācības notiks Rīgā, kur pieteicies ievērojams skaits dalībnieku. Pirmās nodarbības Rīgā notika aprīļa vidū, taču potenciālo dalībnieku ir tik daudz, ka gan maijā, gan turpmākajos mēnešos būs jāorganizē vēl vairākas grupas. Kā novērojuši Lattelecom pasniedzēji, ne pavasara atnākšana, ne dārzu darbi nenoslāpē cilvēku vēlmi apgūt jaunas zināšanas.

Lilija Paegle, Madlienas pensionāru un invalīdu biedrības “Otrās mājas” dalībniece saka, ka pēc pirmās nodarbības informācija ātri izplatījusies “no mutes mutē” un daudzi pagasta pensionāri atzinuši, ka būtu labprāt piedalījušies, bet nokavējuši pieteikšanos vai iepriekš nav zinājuši par šādu iespēju. “Mēs noteikti gribētu sadarbību ar Lattelecom turpināt un organizēt vēl vismaz vienu apmācību grupu,” stāsta Lilija Paegle.

“Mums visiem bija ļoti interesanti! Gan tiem, kas datoru nebija lietojuši ne reizi, gan tiem, kas kādus pamatus jau bija apguvuši. Pēc mācību noslēguma pasniedzēja ilgi netika laista prom, jo daudziem bija individuāli jautājumi, piemēram, kā apmaksāt to vai citu rēķinu bankā, kā kaut ko sameklēt utt. Garlaicību nemanīju nevienā sejā,” uzsver L. Paegle.

Biedrības pārstāve Sarmīte Kočāne savukārt atzīst, ka pašlaik izmanto katru iespēju, lai biedrības telpās tiktu pie datora. “Pagaidām mācos rakstīt, noteikti gribu iemācīties meklēt informāciju. Mājās pašai datora nav, tādēļ saku paldies biedrībai, kas ļauj izmantot savējo,” saka S.Kočāne un smejoties piekrīt, ka būs jāprasa bērniem sagādāt pašai savas dators. “Pieslēdzies, Latvija!” mācības Sarmītei bijusi pirmā nopietnā iepazīšanās ar datoru vispār.

Ķeguma novada pensionāru biedrības sekretāre Anita Bazone par lielāko sasniegumu uzskata cilvēku iedrošināšanu vispār pieķerties datoriem. “Tas bija tik interesanti! Mums bija fantastiska pasniedzēja, kas izprata auditorijas specifiku un mācēja mums visiem paskaidrot, parādīt, iedrošināt,” saka A. Bazone. Ieguvums esot arī tas, ka cilvēki sapulcējušies kopā, atraduši kopīgas sarunu tēmas, sapazinušies un galu galā – apguvuši vērtīgas zināšanas. “Prieks skatīties uz septiņdesmitgadīgu kungu, kam acis deg uzzināt un saprast, kā tas viss darbojas! Pasniedzēju, organizētāju un arī pašu dalībnieku attieksme pierādīja, ka Latvijā viss nav nemaz tik slikti, kā mēdz pasniegt! Cilvēki ir tik atsaucīgi un pretimnākoši!” piebilst Ķeguma pensionāru biedrības pārstāve.

Lattelecom rīkotās apmācības sadarbībā ar pensionāru biedrībām turpināsies līdz pat rudenim, tāpēc visiem interesentiem ir jāvēršas sava novada pensionāru biedrībā un jāpiesakās apmācībām. Pirmā pieredze rāda, ka ne vienmēr pietiek ar plānotajām trim stundām, jo auditorijas ir dažādas un nereti jautājumu rodas tik daudz, ka plānotais laiks tiek krietni pārsniegts. Tādēļ Lattelecom un Baltijas Datoru akadēmijas pasniedzēji nolēmuši, ka, ņemot vērā konkrētas auditorijas zināšanas, mācību ilgums nepieciešamības gadījumā tiks pagarināts. Tas prasīs papildus plānošanas darbu, bet vienlaikus dos vairāk ieguvumu apmācību dalībniekiem.

Pieslēdzies, Latvija! ir Lattelecom sociālās atbildības projekts, ko šogad tiek rīkots sadarbībā ar Latvijas Pensionāru federāciju un valsts aģentūru Kultūras informācijas sistēmas, kas apvieno Latvijas bibliotēkas. Projekta mērķis ir veicināt datora prasmju apgūšanu, parādot plašākai sabiedrībai ieguvumus no mūsdienu tehnoloģiju izmantošanas ikdienas dzīvē.